Sejm przyjął 9 bm. ustawę o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. Wprowadza ona wakacje kredytowe i wydłuża działanie tarcz antyinflacyjnych.
Zawiera również rozwiązanie, dzięki któremu do budżetu Funduszu Wsparcia Kredytobiorców trafi dodatkowe 1,4 mld zł, a WIBOR zostanie zastąpiony przez inny, korzystniejszy dla kredytobiorców wskaźnik.
- Przyjęte rozwiązania to realna pomoc dla obywateli w trudnej sytuacji w jakiej się znaleźliśmy - wskazuje minister finansów Magdalena Rzeczkowska. - Po pandemii mamy do czynienia z dodatkowym kryzysem, jakim jest wojna w Ukrainie i wywołanym przez to nagłym wzrostem inflacji. Rząd musi brać pod uwagę, że inflacja i wysokie stopy procentowe powodują wzrost rat kredytów i podwyżki cen towarów. Dlatego właśnie w Ministerstwie Finansów opracowaliśmy instrumenty, które pomogą Polakom w tych trudnych czasach. Celem polityki fiskalnej jest bowiem również ochrona gospodarstw domowych przed utratą płynności finansowej
Wakacje kredytowe to rozwiązanie dla osób posiadających kredyty hipoteczne w złotych
...