Jak w najbliższych latach będzie się kształtował krajobraz Szczecina? Jego „city" - z budynkami po 40 pięter - ma szansę powstać pomiędzy Hanzą Tower i Pazimem. Wskazaniem dla intensyfikacji zabudowy wysokiej jest ciąg: al. Wyzwolenia, al. Niepodległości oraz al. 3 Maja. Choć tzw. dominanty mogłyby się pojawić również na zakończeniach osi widokowych, np. ul. Krzywoustego i al. Piastów. Poza tym dotychczas zaniedbane wyspy Międzyodrza wkrótce - jak przewidują nie tylko urbaniści - mogą się stać ikonicznym obszarem w krajobrazie Szczecina.
Tak zakłada Studium kompozycyjne Szczecina - na zlecenie magistratu opracowane przez zespół naukowców Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego pod kierunkiem prof. Klary Czyńskiej, prof. Waldemara Marzęckiego i prof. Pawła Rubinowicza.
- Nie ma odwrotu od zabudowy wysokiej. Wprowadzają ją wszystkie współczesne miasta. Ważne, aby robić to maksymalnie kreatywnie, a przy okazji nie popełnić błędów krajobrazowych. Chodzi o to, aby obiekty wysokie mogły dodawać pewnej wartości i kultury miastu, a nie mu przeszkadzać -
...