Joanna Agatowska, prezydent Świnoujścia, odczytała publicznie treść ugody, jaką miasto zawarło z wykonawcą tunelu pod Świną. Porozumienie kończy wieloletni spór dotyczący rozliczenia inwestycji. Choć w sprawie narosło wiele mitów, jak choćby groźba zapłaty przez miasto 100 milionów złotych, to fakty sprowadzają to do bardziej przyziemnych kwot.
Prezydent do obwieszczenia treści ugody wykorzystała czwartkową sesję Rady Miasta. Dzięki transmisji na żywo wszyscy mogli poznać treść ugody od razu, zarówno mieszkańcy jak i radni. Zanim padła kwota, padły tłumaczenia, dlaczego zdecydowano się na ugodę w sporze, który miał charakter wzajemnych roszczeń.
- Spór w tej sprawie będzie bardzo kosztowny i skomplikowany, trwać może latami. Jet prawdopodobieństwo miarkowania kar. Koszty sprawy o zapłatę byłyby bardzo wysokie, sama opłata sądowa wynosiłaby półtora miliona złotych. Plus koszty profesjonalnych pełnomocników byłyby bardzo wysokie. Brak jest gwarancji zwrotu tej kwoty - wyliczała Joanna Agatowska. - Zamawiający zobowiązał się zapłacić na rzecz wykonawcy kwotę 7 milionów 800 tysięcy
...