Poniedziałek 30 stycznia 2023r. 
REKLAMA

Pacjenci ze stomią protestują. Boją się, że będzie im trudniej

Data publikacji: 2022-07-26 22:46
Ostatnia aktualizacja: 2022-07-27 10:31
Pacjenci ze stomią protestują. Boją się, że będzie im trudniej
Fot. Ryszard Pakieser  

Osoby żyjące ze stomią protestują wobec projektowanych przez Ministerstwo Zdrowia zmian w zasadach refundacji sprzętu stomijnego. Alarmują, że zmiany te mogą spowodować wycofanie tych osób z życia społecznego i zawodowego. Zbierają podpisy pod petycją.

Stomia to chirurgicznie wytworzone połączenie części jelita z powierzchnią ciała, czyli otwór w dolnej części brzucha, przez który chirurg wyprowadza fragment jelita. Dostępny obecnie sprzęt i akcesoria stomijne pozwalają normalnie żyć, pomimo wyłonienia stomii - być aktywnym społecznie, a nawet zawodowo.

- Pamiętam czasy, gdy dostęp do sprzętu stomijnego był bardzo ograniczony - opowiada Jolanta Matalewska, prezes szczecińskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Stomijnego „Pol-ilko", która ze stomią żyje od ponad 30 lat. - Nie było go lub był bardzo złej jakości, żadnego wyboru. Człowiek był zmuszony do siedzenia w domu, tylko do lekarza wychodziłam i cały wysiłek był skupiony na tym, żeby lekarz mógł komfortowo badanie przeprowadzić.

- Często bywało, że człowiek do bramki nie zdążył dojść i musiał wracać do domu, żeby zmienić sprzęt

...
Zawartość dostępna dla Czytelników eKuriera
Pozostało jeszcze 75% treści.

Pełna treść artykułu dostępna w
eKurierze
z dnia 27-07-2022

 

Autor: Agnieszka Spirydowicz 
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Biura poselskie
2022-07-27 09:10:33
Atakować tych których utrzymujemy z naszych podatków...
Nick
2022-07-27 08:32:41
Jaka petycja,do Warszawy pod sejm i pod biura poselskie protestować jak górnicy czy pielęgniarki petycje to sobie mozecie pisać tak jak i projekt ustawy obywatelskich to nic nie daje ,naiwniacy,

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA