Czwartek, 18 lipca 2024 r. 
REKLAMA

Koniec z sercami? Nakrętki w dyrektywie

Data publikacji: 12 maja 2023 r. 07:26
Ostatnia aktualizacja: 12 maja 2023 r. 09:26
Koniec z sercami? Nakrętki w dyrektywie
Popularne w ostatnich latach kosze na nakrętki w kształcie serc pełnią też funkcję edukacyjną, bo przyzwyczajają ludzi do segregowania odpadów, uświadamiają, że niektóre „śmieci” mogą być odzyskiwane, przetwarzane na inne potrzebne przedmioty. Z tego powodu zapewne wielu będzie ich żałowało. Fot. Agnieszka SPIRYDOWICZ  

Koniec ze zbieraniem plastikowych nakrętek na cele charytatywne? Bardzo możliwe. Zmieniają się przepisy. Nakrętki będą miały być trwale przytwierdzone do butelek. Producenci mają czas na przygotowanie się do połowy przyszłego roku. To za sprawą dyrektywy unijnej w sprawie zmniejszenia wpływu niektórych produktów z tworzyw sztucznych na środowisko.

Tak naprawdę wpływy organizacji, osób prywatnych i instytucji zbierających nakrętki na cele charytatywne nie są duże. Za tonę nakrętek można dostać kilkaset złotych, czyli za kilogram kilkadziesiąt groszy (30-50 groszy). Ale popularne w ostatnich latach kosze na nakrętki w kształcie serc pełnią też funkcję edukacyjną, bo przyzwyczajają ludzi do segregowania odpadów, uświadamiają, że niektóre „śmieci" mogą być odzyskiwane, przetwarzane na inne potrzebne przedmioty. Z tego powodu zapewne wielu będzie ich żałowało. Jednak ci, którzy na co dzień pracują w branży recyklingu, zwracają uwagę, że z punktu widzenia odzysku odpadów zmiana ta nie będzie rewolucyjna.

- My skupujemy całą butelkę, a jeśli jest na niej nakrętka, to ją w procesie

...
Zawartość dostępna dla Czytelników eKuriera
Pozostało jeszcze 64% treści.

Pełna treść artykułu dostępna w
eKurierze
z dnia 12-05-2023

 

(sag)
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

@Ewka
2023-05-12 20:50:03
Oprzytomniej dziewczyno! Nikt nie będzie niczego odkręcał. Wszystko trafia i trafiać będzie do pieca w cementowni czy elektrowni zamiast węgla, który jak wiadomo jest beee i wydziela smog. Myślisz, że jak unia mówi ochrona środowiska, to chodzi o ochronę środowiska, a nie o kasę zrobioną na "ochronie" środowiska?
Klasyczny przykład
2023-05-12 19:53:07
Eurokomuny... Nakrętki są polietylenu a butelki zazwyczaj z politereftalanu etylenu... Co powoduje że rozdzielenie na wczesnym etapie PE od PET jest korzystne... Bo przynajmniej może dawać szansę na depolimeryzację i otrzymanie monomeru który można ponownie zamienić w produkt... Ma to sens jeśli celem jest spalanie plastików i odzyskiwanie energii jednak w nowej doktrynie ideologicznej eurokomuny to nie jest dobre więc separacja nakrętek będzie musiała odbywać się w sortowni...
@łunia
2023-05-12 11:40:53
Gorzka prawda. W wyścigu na generowanie idiotycznych przepisów i marnowanie pieniędzy na biurokrację, unia znaczaco prześcignęła komunę.
Ewka
2023-05-12 11:33:17
„ Nakrętki będą miały być trwale przytwierdzone do butelek”-! Takie nakrętki już są na niektórych, ale wychodzi na nie więcej plastiku niż na inne. A poza tym trudno zrozumieć gdyż nakrętki to inny rodzaj plastiku niż same butelki. Ktoś to będzie odkręcał przed ponownym wykorzystaniem?
Paweł
2023-05-12 11:10:10
@łunia. Po zachowaniu Polaków widać coś wręcz odwrotnego
tak trzymać
2023-05-12 11:05:48
To dobrze że Unia Europejska dąży w kierunku ochrony środowiska. Zbyt długo ten temat był zaniedbywany.
łunia
2023-05-12 09:47:11
Polacy doskonale pamiętają idiotyczne przepisy z czasów komuny, ale liczyli, że po jej końcu odejdą w niepamięć, a nie będą jeszcze bardziej potęgowane.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA