Piątek, 23 lutego 2024 r. 
REKLAMA

Ambicje, finanse i przemiana Starego Miasta. Kiedy przebudowa pl. Orła Białego?

Data publikacji: 06 grudnia 2023 r. 07:55
Ostatnia aktualizacja: 06 grudnia 2023 r. 14:46
Ambicje, finanse i przemiana Starego Miasta. Kiedy przebudowa pl. Orła Białego?
Najnowszy projekt przebudowy pl. Orła Białego i przyległych ulic został odłożony do szuflady, bo w ub. roku magistrat nie zapewnił finansowania dla tej inwestycji. Z tych samych powodów został wyhamowany cały proces przemian ph. „Cztery place Starego Miasta”. W tym oczekiwana budowa parkingu zbiorczego w cieniu Trasy Zamkowej oraz nowej przychodni przy ul. Staromłyńskiej, a w jej sąsiedztwie – budynku mieszkalno-usługowego z funkcją parkingową. Fot. Arleta NALEWAJKO  

„Zbyt długo czekamy" - tak o planowanej przebudowie pl. Orła Białego mówi radny Przemysław Słowik. Wieloletnia Prognoza Finansowa Szczecina na ten cel opiewa na 22 miliony złotych. Pytanie, jaka pula z tych środków zostanie uruchomiona już w przyszłym roku.

Dopiero na następnej sesji radni będą przyjmowali budżet Szczecina na przyszły rok. W projekcie tego dokumentu na pl. Orła Białego zapisano jedynie 200 tys. złotych. Co oznaczałoby, że w 2024 r. znów nie rozpocznie się długo oczekiwana przebudowa głównego z placów Starego Miasta.

- Mocno zabiegam o tę inwestycję. W ubiegłym roku realia budżetowe były takie, że nie mogliśmy sobie pozwolić na rozpoczęcie jej realizacji. Teraz sytuacja jest nieco inna. Uzyskałem zapewnienie tzw. resortowych wiceprezydentów, że przebudowa placu ruszy w przyszłym roku. Ogłoszenie o przetargu powinno się pojawić już w pierwszym kwartale 2024 r. - zapewnia radny Przemysław Słowik (Koalicja Obywatelska).

Od blisko dwóch dekad toczy się dyskusja o konieczności przemiany górnego tarasu Starego Miasta. Na przebudowę pl. Orła Białego były już trzy

...
Zawartość dostępna dla Czytelników eKuriera
Pozostało jeszcze 68% treści.

Pełna treść artykułu dostępna w
eKurierze
z dnia 06-12-2023

 

Arleta Nalewajko 
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Przechodzien
2023-12-07 00:11:16
Niemal kazdy metr kwadratowy w sercu miasta powinien byc wykorzystany z rozwaga. Przestrzen handlowa jest tym co sprawia , ze ulice tetnia zyciem. Tymczasem niedaleko Zamku, tuz obok Skali (sklepu dla artystow) zlokalizowana jest firma wysylkowa, ktorej pojazdy czesto blokuja ruch pieszy ( na chodniku) w kierunku starego miasta. “Strzal w kolano “ nie tylko dla turystyki ale rowniez dla mieszkancow miasta.
A to dziwne,
2023-12-06 14:39:40
bo ten radny, niedoszły poseł z Koszalina (widać tam bije jego serce) osobiście wraz z inną specjalistką od demolki przestrzeni publicznej, hejterką śp księdza, ogrodniczką łąk lebiody Jackowski już wiele lat temu nielegalnie wyciągali trylinkę z przestrzeni tego placu. Czyli dokonali demolki bez żadnej wizji i bez zabezpieczenia środków na ewentualną przebudowę. Warto by było sprawdzić ile do tej pory kosztowało nas uśmiercenie Placu Orła Białego.
Mieszkaniec
2023-12-06 13:25:56
Po przegranym starcie do parlamentu Słowik chce błysnąć w mieście.W przyszłym roku są wybory do rady miasta i swoimi działaniami właśnie zaczyna swoją kampanie wyborczą.Niestety ma pecha bo mieszkańcy Starego Miasta mu nie zapomną tego do jakiego bałaganu w raz z pseudo aktywistami i wizjonerami doprowadził.Kwota 200000 zł to wystarczy tylko na sprzątanie odnowienie krzewostanu i kwiatostanu w okolicy.Ma być zielono ale chyba w hasłach wyborczych
Romek
2023-12-06 13:08:51
Pamiętam strefę relaksu z paletami i wyciętą zielenią. Dlaczego taka koncepcja została zaniechana i ciagle się zaczyna od początku? Przecież to zbędne dodatkowe wydatki
@ Krzysztof
2023-12-06 13:04:15
👍
Krzysztof
2023-12-06 12:23:49
W ostatnich 50 latach plac Orła Białego był rewitalizowany 6 razy podczas gdy miejsca takie jak Stołczyn Gocław czy Skolwin są jak po przemarszu armii czerwonej w 1945.Urząd nieudolnie ładuje pieniądze w jedno miejsce a drugie zostawia na pastwę losu.Zamiast robić kicz zróbcie coś raz a dobrze po co nam fryga czy meeteng point na alei betonowej(kwiatowej) Najłatwiej wydawać cudze pieniądze na fabryki wody czy inne badziewie.
xox
2023-12-06 11:24:24
Dzięki przemianom pseudoaktywistów (patrz psujów) których magistrat dopuścił do głosu i sowicie opłacił (patrz pseudoprototypowanie) plac wyglada tak jak na zdjęciu. Nie ma tam już nikogo poza sprzątającym. Życie stanęło bo opłaty za parkowanie są najwyższe w Europie, a nie ma tam po co jechać bo ostatnie punkty handlowe się zlikwidowały. Kontynuacja szkodnictwa jakiego doświadczyła Krzywoustego.
Pan radny Słowik
2023-12-06 09:52:14
Pan radny Słowik niecierpliwy, trawestując prezydęta Polski Trzaskowskiego pozwolę sobie na komentarz po co nam sojowe latte w Szczecinie gdy jest Berlin?
Alicja
2023-12-06 09:20:01
Kiedy w końcu wywalą z Placu Orła Białego auta? Kiedy auta znikną także z okolic Wyszaka? No tak, do tego potrzebny jest włodarz miasta z tzw. jajami. Tu jest fantastyczne miejsce do robienia wszelkiej maści Jarmarków i innych festynów. Ludzie przyzwyczailiby się do tego. Jakoś w innych miastach są strefy wyłączone z ruchu aut, np. Wrocław, Kraków Gliwice, Zielona Góra, Jelenia Góra czy Kołobrzeg. Jakoś ludziom to nie przeszkadza

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA