Wtorek, 20 lutego 2024 r. 
REKLAMA

PŻM ma znaczenie strategiczne. Po karnawale musi być post

Data publikacji: 29 marca 2019 r. 20:07
Ostatnia aktualizacja: 01 czerwca 2019 r. 08:34
PŻM ma znaczenie strategiczne. Po karnawale musi być post
 

Rozmowa z Pawłem Brzezickim, zarządcą komisarycznym Polskiej Żeglugi Morskiej

– Zarząd komisaryczny w Polskiej Żegludze Morskiej został przedłużony na kolejny, trzeci rok. Jakie jest uzasadnienie tej decyzji?

– Chociaż Grupa Kapitałowa PŻM osiąga zyski i to coraz większe, to samo przedsiębiorstwo PŻM jako takie, niestety, nadal ich nie ma. Rok 2018 zakończyło stratą na poziomie ok. 1,5 mln zł. Problemy socjalne, pracownicze, szczególnie program dobrowolnych odejść, w którym były duże odprawy, do dziś nie pozwala przedsiębiorstwu PŻM mieć zysku. Należy przy tym pamiętać, że banki wprowadziły nam postępowanie restrukturyzacyjne i teraz jesteśmy kredytowani pod pewnymi warunkami. Są one jasne: dopóki obniżasz koszty, usprawniasz organizację, powodujesz przyrost zysku, aktywów itd., dopóty jest OK, ale jeżeli przestaniesz to robić, to my wycofamy swoje finansowanie i wracamy do sytuacji z lat 2016-2017. Mowa o finansowaniu inwestycji przedsiębiorstwa. Te inwestycje bank może „wyjąć” i powiedzieć: statek jest eksploatowany powyżej kosztów światowych, sprzedaj go, nie nadajesz się, wyrzucasz nasze pieniądze. To jest ważnym elementem i pracownicy muszą wiedzieć, że 10 lat karnawału kończy się 10-letnim postem. My nie mamy pomocy publicznej: państwa, województwa czy miasta. Jesteśmy sami. Dodatkowo, na początku tego roku załamał się rynek frachtowy, spadł o ponad 50 procent i znalazł się na poziomie roku 2016. Dwa, trzy tygodnie były bardzo złe. Później naszą flotę przearanżowaliśmy i w tej chwili już tylko ją podnosimy, niezależnie od niskiego rynku. Na szczęście, zafrachtowania potwierdzone na lato są już prawie na poziomie zeszłego roku.

– Gdy trwa zarząd komisaryczny, działanie rady pracowniczej w przedsiębiorstwie jest zawieszone…

– Ja sobie nie wyobrażam i chyba już nawet pracownicy sobie nie wyobrażają, że miałyby wrócić rządy rady pracowniczej. Znowu bowiem rozpoczęłyby się „wymuszenia” rozmaitych podwyżek. Przez tzw. dobrą współpracę między dyrektorem a radą pracowniczą był system, który działał tak: rada robi, co chce i dostaje, co chce, a dyrektor robi, co chce i nikt mu w tym nie przeszkadza. To się tutaj toczyło przez ładnych kilka lat i doprowadziło do sytuacji kuriozalnych: była strata w przedsiębiorstwie, a dawano podwyżki pensji. Co roku była gwarantowana podwyżka i teraz ja jestem postrzegany jako ten zły, bo nie podnoszę pensji.

– Kiedyś zarząd komisaryczny się skończy, w jakiej więc formule firma będzie funkcjonować?

– Być może w takiej jak inne przedsiębiorstwa państwowe, które mają swoją własną ustawę, np. Porty Lotnicze czy Lasy Państwowe. Pytanie tylko, czy rząd zauważy, że PŻM ma znaczenie strategiczne.

...
Zawartość dostępna dla Czytelników eKuriera
Pozostało jeszcze 82% treści.

Pełna treść artykułu dostępna po zakupie
eKuriera
z dnia 29-03-2019

 

Rozmawiała Elżbieta Kubowska
Fot. Ryszard Pakieser
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Dark
2019-06-01 07:16:07
Panie Brzezicki co pan wygaduje za bzdury. Dlaczego ci ludzie marynarze dają się ciągle okłamywać przez te sitwy aparatczyków. Jakie koszty ? powyżej średniej ? Dam panu prosty pierwszy przykład z brzegu mojej szuflady przy biurku komputerowym Wiec panie Brzezicki tak : Fleet Management Limited M/V White Hawk Bank details : Indian bank Thora Palayam Branch 9/991 College Road Palakkad-678001 Icerala C/O Indian citizen Monthly wage 7900 USD w PZM 4800 BODAJZE Z GROSZEM. Panie Brzezicki Te same statki ci sami czarterujący te same stawki za fracht. Wiec co pan opowiadasz? Mam dalej , głębiej sięgnąć do szuflad ?
Pracownik PŻM
2019-04-17 22:20:49
Sobie zrób post, a przydałby ci się. Cwaniak z miodem w uszach...
niewygodna prawda
2019-03-31 03:11:48
strategiczne znaczenie miał PZM w czasach towarzysza Gierka i Jaruzelskiego - wybitnych patriotów - a w latach reżimu i ucisku Solidarności i PO - PŻM jest co chwila na skraju upadku...za to mamy pomnik powielacza - ksero na pl.Zwycięstwa - coś za coś - pomnik powielacza i bieda w firmie PŻM taka jest wolność, a takie było zniewolenie i gnębienie narodu przez komunistów w postaci istnienia i prosperity PŻM i polskiego Szczecina i jedynego przejscia podziemnego w Szczecinie - swoistej ozdoby miasta w latach 80tych,
Marynarz
2019-03-30 08:45:05
A może tak zrobić wywiad z pracownikami PŻM, kapitanami i marynarzami żeby te bzdury typu 100 tysięcy dolarów itp. skonfrontować z rzeczywistością.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA