niedziela, 23 września 2018.
Strona główna > Gospodarka > Zysk Grupy PŻM wyższy od prognozowanego

Zysk Grupy PŻM wyższy od prognozowanego

Zysk Grupy PŻM wyższy od prognozowanego
Data publikacji: 2018-05-08 15:03
Ostatnia aktualizacja: 2018-05-11 11:39
Wywietleń: 2611 326632

Grupa Kapitałowa Polskiej Żeglugi Morskiej osiągnęła za ubiegły rok 117 mln zł zysku. To znacznie więcej niż zakładano. W lutym 2018 r. zarządca komisaryczny PŻM Paweł Brzezicki informował, że prognozowany wynik za 2017 rok wynosi 54 mln zł.

– To jest pewnego rodzaju osiągnięcie wszystkich pracowników PŻM – podkreślił we wtorek (8 maja) na konferencji prasowej w Szczecinie Paweł Brzezicki, przypominając, że w 2016 roku grupa miała stratę przekraczającą 730 mln zł.

Jak zaznaczył, księgi finansowe zostały zweryfikowane i wynik bilansowy grupy PŻM po audycie to 117 mln zł na plusie, przy czym zysk z podstawowej działalności operacyjnej wyniósł 61 mln zł.

– To pierwszy dodatni wynik po pięciu latach – dodał P. Brzezicki. – W związku z tym rośnie zdolność inwestycyjna grupy kapitałowej, rośnie też zaufanie do PŻM instytucji finansujących. Nie ma żadnego zagrożenia, wszystkie płatności są realizowane.

Zastrzegł, że w obrębie grupy są firmy, które nie przyniosły zysku. Należy do nich samo przedsiębiorstwo państwowe PŻM, obciążone wypłatą odpraw dla pracowników, którzy skorzystali z programu dobrowolnych odejść (ok. 50 osób zatrudnionych na lądzie).

– Jeszcze kilka mniejszych spółek ma kłopoty z rentownością – mówił zarządca.

Jak wyjaśnił, na dodatni wynik całej grupy wpłynęło przede wszystkim ścięcie kosztów (w tym obniżenie wynagrodzeń) oraz bardziej racjonalne gospodarowanie posiadanym tonażem. Ponadto, w 2017 r. rynek żeglugowy był trochę lepszy niż wcześniej.

– Największym wyzwaniem jest zmiana opinii o PŻM w śród instytucji finansowych, bo wspomniane pięć lat ze stratami zrobiło swoje – stwierdził P. Brzezicki.

W tym roku PŻM planuje odbiór czterech nowych statków. Obecnie na flotę największego polskiego armatora składa się 55 jednostek. W ciągu 8-10 lat PŻM zamierza odebrać cztery nowe promy zbudowane w polskich stoczniach. Szczegóły tego projektu mają być przedstawione na spotkaniu branży morskiej Herring Szczecin, które się odbędzie 18 maja.

(ek)

Fot. Ryszard Pakieser 

Komentarze

Siwy57
Bydlaku brzezicki ....40000 pln w tym jest moje .ktore gnoju ukradles!
2018-05-11 11:19:05
bosman z Vp
Zapytajcie Komisarza ile firma wisi dla Castola, Wilhelmsena i Gryfii ?!?!
2018-05-10 12:51:27
Tomcio
Jak pływającym obciął kasę to ma zyski. Sobie nie odjął jako przykładny również jakby na to nie patrzeć pracownik. Tyle tylko, że jak tak dalej będzie zarządzał to statki niedługo postawi na kołkach, chyba, że sam się zatrudni jako pływający. Skoro ta firma jest krainą mlekiem i miodem płynącą to dlaczego tylu marynarzy w ostatnich miesiącach odeszło, że nawet ciężko jest organizować podmiany bo ludzi brak. Jeszcze trochę i firmę zaorają bo nie będzie miał kto pracować na statkach. Na całym świecie wiedzą, że praca na morzu nie należy do najłatwiejszych psychicznie i skracają rejsy nawet do 3 miesięcy a w PŻM wydłużają do 6 miesięcy, jak za głębokiej komuny. Promy. Oj zapłacimy za to, zapłacimy. nawet specjaliści mówią, że to będzie nietrafione. Coś czuję, że puści firmę z torbami
2018-05-10 11:16:04
Heca
A podobno taka ruina
2018-05-09 21:11:16
Pracownik lądowy
A towarzysz Folta co taki smutny? Czyżby zatrudniony po znajomości synek nie dostał podwyżki?
2018-05-09 17:11:07
A dostawcom wypłaty za towar i usługę wstrzymali :)
A dostawcom wypłaty za towar i usługę wstrzymali :) Do odwołania.
2018-05-09 14:40:14
tonio
PŻM - firma z takimi tradycjami... a za komisarza ma pisiora, którego zachowania medialne i wewnątrzfir firmy wskazują na potrzebę udania się do pewnego specjalisty
2018-05-09 07:18:10
pawka
Załoga lądową zawsze rządziła w tej firmie ale zarobić na tę klikę musiały pływające załogi to ich zapytajcie jak nazywają to towarzystwo w "biurze".
2018-05-08 21:39:17
Do Gospodarza
Porządek w stylu stalinowskim masz na myśli? To co wspomniał ktoś wcześniej, pogadaj z załogą lądową jaka jest atmosfera w pracy.
2018-05-08 17:43:56
----------
@marynarz ,cytujac klasyka:NALEŻAŁO SIĘ!!!!!!!!!!!
2018-05-08 17:16:42
marynarz
Brzezicki załodze pensje obniżył, ale sobie oraz Mirosławowi Folcie już NIE ! Widać na twarzach, że się "powodzi"...
2018-05-08 17:01:00
Gryf
Żadna w tym zasługa komisarza Brzezickiego, to po prostu efekt lepszego rynku frachtowego na świecie. Spytajcie się pracowników jak ich traktuje. Propaganda na zewnątrz,a wewnątrz ...
2018-05-08 16:34:58
Gospodarz
Jest porządek, są zyski!
2018-05-08 16:21:54