Środa, 17 lipca 2024 r. 
REKLAMA

Opowieści z krypty

Data publikacji: 02 listopada 2019 r. 11:29
Ostatnia aktualizacja: 12 listopada 2020 r. 22:14
Opowieści z krypty
 

Niektórych takie miejsca odstraszają, inni z zainteresowaniem, a nawet i podnieceniem, je zwiedzają. To kaplice, krypty czy katakumby z ludzkimi kośćmi i czaszkami, mumiami. Znaleźć je można w wielu, nie tylko europejskich, miastach.

Unikatowe ossuarium (z łac. ossuarius - kostny) znajduje się np. przy kościele św. Jakuba w czeskim Brnie. Zostało odkryte dopiero w 2001 r., choć cmentarz przy kościele istniał już na początku XIII w. Podobnie jak pozostałe powstał wewnątrz murów miejskich. Miejsc pochówku szybko zabrakło, zatem wprowadzono wymienny system grzebania: po 10-12 latach od pogrzebu grób był otwierany, szczątki wyjmowane, a w tym samym miejscu chowano kolejnego nieboszczyka. Wcześniejszą zawartość grobu składało się natomiast w podziemnych ossuariach.

W innym czeskim mieście - wpisanej na listę UNESCO Kutnej Horze - jest zaś kaplica czaszek. Według legendy jeden z opatów przywiózł garść Ziemi Świętej. Rozrzucił ją na cmentarzu, dzięki czemu stał się świętym polem. Spowodowało to ogromne zainteresowanie pochówkiem na nim. To epidemie oraz wojny

...
Zawartość dostępna dla Czytelników eKuriera
Pozostało jeszcze 66% treści.

Pełna treść artykułu dostępna w
eKurierze
z dnia 31-10-2019

Autor: Marzenna Głuchowska

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

UUU!! Co napiszą dyżurne PIS-Trolle??
2019-11-02 18:25:41
przecie to profanacja , bezczeszczenie i takie tam ...tymczasem inni w szacunku dla zmarłych zrobili z tego biznes . U nas klecha organizowałby pochody uliczne i straszył suweren krzyżem na 4 strony świata :)) = POLSKI CIEMNOGRÓD .

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA