Niedziela 24 października 2021r. 
REKLAMA

Dzień Wszystkich Świętych w Szczecinie [GALERIA, FILM]

Data publikacji: 2019-11-01 15:15
Ostatnia aktualizacja: 2019-11-04 22:31
Dzień Wszystkich Świętych w Szczecinie
 

Od wczesnego rana w piątek (1 listopada) na szczecińskich cmentarzach tłumy odwiedzających groby najbliższych, przyjaciół i znajomych. Dużo ludzi już tradycyjnie - jak co roku – zwłaszcza na Cmentarzu Centralnym. 

Wokół cmentarzy kwitnie handel. O ile ktoś nie zdążył wcześniej kupić kwiatów, wiązanek czy zniczy, to może skorzystać ze stoisk ustawionych tuż przy bramach wejściowych na nekropolie. 

Tłoczno w tramwajach i w autobusach, mimo że do obsługi komunikacyjnej tras wiodących do Cmentarza Centralnego zadysponowanych zostało wiele dodatkowych składów i pojazdów, a ZDiTM uruchomił jak zwykle dodatkowe  dwie linie tramwajowe, pięć autobusowych, a na kilku liniach stałych częstotliwość kursów też została zwiększona.

Najgorzej od rana i we wczesnych godzinach popołudniowych sytuacja wygląda na węźle przy pl. Tadeusza Kościuszki, gdzie panuje ogromny ścisk, pasażerowie oczekujący na podjazd tramwajów w kierunku Gumieniec nie mieszczą się na peronie i mają kłopot, by wsiąść do składów, bo te już są nadjeżdżają  niemal zatłoczone. I to mimo że w kierunku CC jadą 1 listopada tramwaje aż czterech linii: 8, 10, 14 i 15 i podjeżdżają na przystanek co 2-3 minuty.  

W tym miejscu, podobnie jak w rejonach pozostałych przystanków na ul. Ku Słońcu i ul. Dworskiej, o bezpieczeństwo dbają dyżurni ruchu i pracownicy ZDiTM. Wspomagają ich funkcjonariusze policji, w tym patrol konny na samej nekropolii, jak również pracownicy wydziału ruchu drogowego. Porządku pilnują też strażnicy miejscy. Policja i ZDiTM apelują, by słuchać się służb porządkowych.

Przypominamy, że ul. Ku Słońcu jest zamknięta da ruchu ogólnego, ale część aut może tu wjechać. Dopuszczony jest przejazd m.in. taksówek, aut służb komunalnych, dostawców oraz rowerzystów. Dlatego co jakiś czas policja wstrzymuje ruch pieszych na pasach i przepuszcza oczekujące samochody. Polecania zatrzymujące ruch pieszych wydają policjanci.

Na Cmentarzu Centralnym od wczesnego ranka trwają kwesty. Przy pomniku "Tym, którzy nie powrócili z morza" zbiórkę zorganizował Szczeciński Klub Kapitanów – Komitet Opieki nad Pomnikiem. W alejkach spacerowych na terenie całego cmentarza  można spotkać kwestujących członków Stowarzyszenia na rzecz Cmentarza Centralnego, które zbiera datki na renowację nagrobków. Są też wolontariusze z puszkami  Fundacji Zachodniopomorskie Hospicjum dla Dzieci i Dorosłych. Przy Krzyżu Katyńskim kwestuje Stowarzyszenie Katyń. Zbiórkę "Przywracamy pamięć o Żołnierzach Wyklętych" urządził Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych Okręg Szczecin.  (o kwestach więcej w osobnych relacjach na www.24kurier.pl).©℗

(MIR)

Fot. Mirosław WINCONEK

Film: Dariusz GORAJSKI

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Do... Cid
2019-11-02 16:52:01
A jak "na i po" po-chodach 1-Majowych czy Rewolucjach Pazdziernikowych - Wam to tlumaczyli i wytlumaczyli...?? No smialo opisz i to...
kier
2019-11-02 09:10:48
Cmentarz centralny jest zaniedbany i źle administrowany
Cid
2019-11-02 08:32:46
To jest Święto Zmarłych nie żadnych świętych
guciu
2019-11-02 00:39:29
Przecież nie wszystkich sztywnych akcja znicz nauber naua.
A moze Wszystkich Swietych... i po-zostalych Ateistow
2019-11-01 22:27:25
Warto w przyszlosci rozlozyc na 2 dni... i zawsze na najblizsza Sobote i Niedziele w poblizu dnia 1 Listopada !! Tzn. tak: by Ateisci mogli se Obchodzic w Sobote... a "Wszyscy Swieci" w Niedziele...!/! To i Zatloczenie oraz Korki - byly by bardziej roz-la-do-wa-ne...!!

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ