Sobota 23 października 2021r. 
REKLAMA

Pamięć o tych, którzy nie powrócili z morza [GALERIA]

Data publikacji: 2019-11-01 19:30
Ostatnia aktualizacja: 2019-11-04 22:12
Pamięć o tych, którzy nie powrócili z morza
 

Pomnik „Tym, którzy nie powrócili z morza” stoi na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie od 30 lat. Dla rodzin i bliskich marynarzy zaginionych w katastrofach i wypadkach morskich stanowi symboliczny grób. Jak co roku, 1 listopada w samo południe przy pomniku odbyła się uroczysta zmiana warty honorowej studentów Akademii Morskiej w Szczecinie.

Zmianę warty tradycyjnie poprzedziło wybicie czterech szklanek na dzwonie okrętowym. Trębacz wykonał utwór „Il Silenzio”. Po zmianie warty przedstawiciele organizacji i instytucji morskich złożyli wiązanki kwiatów. Uroczystości towarzyszyły poczty sztandarowe Szczecińskiego Klubu Kapitanów Żeglugi Wielkiej oraz Duszpasterstwa Ludzi Morza - Stella Maris.

Znicze przy tym szczególnym pomniku zapalali nie tylko ci, których bliskich zabrały zimne wody mórz i oceanów. O zmarłych marynarzach pamiętało wielu szczecinian.

Podobnie jak w latach ubiegłych, Komitet Opieki nad Pomnikiem „Tym, którzy nie powrócili z morza” zorganizował publiczną zbiórkę. Kwestowali członkowie morskich stowarzyszeń, m.in. kapitanowie i starsi oficerowie mechanicy morscy, przedstawiciele Ligi Morskiej i Rzecznej, a także Akademii Morskiej oraz uczniowie technikum morskiego. Zebrane datki będą przeznaczone na bieżące utrzymanie i renowację monumentu.

Dodajmy, że dzień wcześniej w tym samym miejscu odbyła się zbiórka prowadzona przez Fundację „Ludziom morza”. Jej celem było pozyskanie środków na rzecz ofiar katastrof morskich oraz ich rodzin.

Tekst i fot. (ek)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Publicysta
2019-11-03 19:05:14
Wikipedia podaje, że "w dniu odsłonięcia pomnika było 175 tabliczek z takimi napisami, natomiast pod koniec 2007 r. już 258 mosiężnych tabliczek." Czy wiemy może ile jest ich obecnie? Czy tabliczki są ciągle dokładane?
@Hmm
2019-11-02 10:01:20
Jakbyś wiedział ilu ludzi umarło w łóżku nie chodziłbyś spać.
Hmm
2019-11-01 21:47:52
Jesli az tyluuu nie powrocilo z Morza i Oceanow co zniczy... to ja Dziekuje za taki Zawod i taka prace !!

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ