Piątek, 22 listopada 2024 r. 
REKLAMA

Powtórka czasów Kopernika?

Data publikacji: 2021-08-10 12:57
Ostatnia aktualizacja: 2021-08-11 23:10

Anonimowy Czytelnik (Czytelniczka) podpisujący się jako "mrówka jedna" przesłał mi książkę wydaną przez PIW w 1961 roku, a więc poniekąd zabytkową "Kopernik i jego czasy" Hermana Kestena. Autor, wówczas znany (postępowy - innych wtedy nie wydawano) pisarz niemiecki, gorący wielbiciel kultury włoskiej, był zafascynowany epoką renesansu, a na jej tle niezwykłą postacią polskiego myśliciela i astronoma, który otworzył nowy rozdział w dziejach nauki. "Wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię, polskie wydało go plemię".

Czasy były nie tylko przełomowe, burzliwe, barwne i ciekawe, ale też bogato udokumentowane w literaturze, kronikach, pamiętnikach. Ich szaleńczy puls dobrze oddaje książka Kestena. I choć dzieło liczy 60 lat - a to już w nauce cała epoka - czyta się je znakomicie.

Książka zachwyca stylem i rozmachem, ale Czytelnik polecił nam ją przede wszystkim ze względu na podobieństwo opisanych w niej czasów do współczesności. W swym krótkim liście podkreślił :"warto poświecić uwagę temu, co zapisane zostało na stronach 66 i 383"

Zatem cytuję wskazany fragment tekstu od ostatniego akapitu str. 65: "Społeczeństwo średniowieczne gromadziło się nocą na Blocksbergu (najwyższy szczyt gór Harzu, owiany mrocznymi legendami. m.in. nocy Walpurgii) na sabat upiorów i czarownic. Szatan wszakże utracił swoje rogi, szpony i ogon i przeistoczył się niespodziewanie w marmurową nagą Wenerę. Rycerze zostali pokonani militarnie. Przeciwko feudałom powstali mieszczanie i chłopi. Kościół w swych wielkich zakonach miał zrazu najlepsze sługi, ale później spośród nich wyszli najwięksi buntownicy. Handel stał się międzynarodowy: bankierzy i artyści prosperowali(!) *

Humaniści buntowali się nie tylko przeciw scholastyce, ale również przeciw motłochowi. Z pomocą swego języka zawodowego - łaciny odizolowali się od szerokich mas i utworzyli republikę uczonych. Stworzyli nową arystokrację ducha.

Papież Pius II pisał do sułtana: "Chrześcijaństwo to tylko nowoczesna wersja dobra starożytnych" (czyż tego tonu nie słychać w opiniach współczesnych hierarchów Kościoła ...)

Brutus tyranobójca został nieomal świętym, jak również poganie : Wergiliusz, Arystoteles, Platon. Grecka i rzymska mitologia wkroczyły do Kościoła. Papieże mówili o bogach i boginiach. Wykopano z ziemi starożytne posągi i dopiero wtedy poznano piękno ciała ludzkiego (tu już autor chyba nieco przesadził ...)"

Czy ten klimat buntu przeciw tradycji, religii, zwłaszcza buntu katolickich kapłanów ( papieża...) przeciw krępującym wolność okowom zasad moralnych nie przypomina jakoś czasów obecnych?

A teraz zacytuję str. 383, gdzie mamy próbkę kopernikowskiej humanistyki: "W książce Appiana wpisany został horoskop dla Kopernika, sporządzony być może przez Retyka. W Optyce Vitellona stary Kopernik zanotował na zakładce książki pewną uwagę. Uwaga ta przypomina ustęp z dzieła Tomasza z Akwinu: "Krótkie życie, słabe zmysły, tępota, opieszałość oraz bezmyślne zajęcia winne są temu, że wiemy tak rozpaczliwie mało. Nawet to, cośmy już wiedzieli, często po jakimś czasie ulatuje nam z pamięci - nikt bowiem nie jest w stanie uchronić się od zapominania, tego podstępnego wroga wszelkiej nauki i wiedzy."

Jakże to genialne, proste i uniwersalne. Scholastyczne i ponadczasowe. Odkrywca praw rządzących przyrodą był pragmatykiem - nie buntownikiem.

Janusz Ławrynowicz


* Dokonujący się wtedy wielki przełom w  t e j  właśnie dziedzinie stał u narodzin obecnego globalizmu.

Komentarze

@mrówka i miasto 3
2021-08-11 22:52:17
pocieszne - gdzieś czytałem ale nie sprawdzałem - sprawdź jaka gęstość energii słonecznej jest w Polsce na m2 (ok 1100W), sprawność najlepszych (cena!) ogniw słonecznych to ok 17% czyli mniej niż 1/5 mocy teoretycznej, do tego dochodzi tzw capacity factor który w wypadku niemieckich elektrowni PV jest na poziomie 10% czyli musimy zainstalować 10 razy więcej mocy w PV niż zużywamy... no i najważniejsze - nie mam jak magazynować nadprodukcji energii by wykorzystać ja później gdy nie ma światła...
mrówka i miasto 7
2021-08-11 02:26:37
Co jest z tym blogiem ? To znaczy flogiem! Flog to przecież chyba zbitka od floating gardens ?
mrówka i miasto 6
2021-08-11 02:25:32
To czasy Rewolucji Francuskiej. Powracając wstecz do Włoch i 66 strony. Nie kto inny jak, wspomniany przez Kestena, Marsilo Ficino nawoływał wtedy do tego by "być braćmi w Chrystusie" oraz "braćmi w Platonie". Czy tak można ? Dla mnie Platon reprezentuje i siebie i każdego innego filozofa. Mówię to gdyż względem walczących ze sobą treści czasem trudno uznać argument 'większej okładki'. Z podziękowaniem za możliwość zamieszczenia wpisu. Oby wysokie poziomy nie uprymitywniały przesadyzmów.
mrówka i miasto 5
2021-08-11 02:21:05
Co do tysiąclecia to wiem, że na pudełkach od zapałek w tamtym czasie można było przeczytać: " TYSIĄCLECIE POLSKI UPAMIĘTNIMY ZASADZENIEM STU MILIONÓW DRZEW". Summa summarum, względem takiego wielkiego czynu każdy pretekst byłby dobrym przecież. Z tej drugiej strony, 'Mojżeszowej", to zacytować bym mógł z książki 'Francja w Europie' Baszkiewicza: "..ofiary prześladowań jakobińskich wołały by 'zarzucić płaszcz Noego' na reżim Ocalenia by 'zapuścić szczelną zasłonę na niedawną przeszłość'.".
mrówka i miasto 4
2021-08-11 02:19:52
A propos, pamiętam jak odpowiedziałem na tekst wymierzony wprost w moje słabe kaszlnięcie przez sąsiada z pieskiem - 'Oj, chyba się Pan przekręci!' - 'Oby na joggingu', 'Oby na joggingu!'. A czy ktoś orientuje się dlaczego wraz z podatkiem od cukru nie została wprowadzona aplikacja sprawdzająca kto jakiej muzyki słucha podczas biegania ? Byłaby okazja na spłacenie nieco twórcom chodliwych rytmów. Wszak nie tych wojennych.
mrówka i miasto 3
2021-08-11 02:18:47
Cóż, przed wojną wszak było inaczej nieco niż 1000 lat temu. To fakt. Pozostając dyletantem i pozostając nim w wielu, wielu dziedzinach mogę tylko spróbować zażartować. Czy można ? Otóż, gdzieś czytałem, że potrzeby energetyczne Polski zaspokoiłby fotowoltaiczny kwadrat wielkości 50 km2. Czyż to nie maratońsko - technologiczna wielkość ?
mrówka i miasto 2
2021-08-11 02:17:42
"Przed wojną toczył się pasjonujący spór pomiędzy arcybiskupem Teodorowiczem a Tadeuszem Zielińskim. Do Jowisza podobny profesor głosił, że dla europejskiego chrześcijaństwa prawdziwym starym Testamentem są nie Księgi Mojżeszowe lecz dzieje starożytnej Grecji i Rzymu. Dogmatów dotykać nie zamierzam i mówię tylko w przenośni (pisał Jasienica). Dla chrześcijańskiej Polski Stary Testament to jej własna pogańska przeszłość. O żadnym przekreśleniu tego dziedzictwa przez rok 966 mowy być nie może"
mrówka i miasto 1
2021-08-11 02:15:34
Jeśli można tylko coś do 66 strony. Paweł Jasienica w Myślach o Dawnej Polsce, w odcinku 5, napisał w okolicach 8 minuty:
Panie Ławrynowicz
2021-08-10 22:30:30
- z szacunkiem, ale Pan jako ...latek powinien zauważyć iż ten "sz..s" (niemieckie słowo) sprzedaje się zawsze! Ważne jest kto powinien to kupić. Ostatnio sprzedaje się KAPITALIZM jako "demokrację liberalną", jedyny problem to "reklama dźwignią handlu", ale nad tym pracują także ci co się "PO_święcają" dla Dobra!

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500