piątek, 25 września 2020.
Strona główna > Blogi > Janusz Ławrynowicz > Pośpiech złym doradcą

Pośpiech złym doradcą

Wywietleń: 2548

Choć w Szczecinie doprawdy ważnych i pilnych spraw do załatwienia nie brakuje, radni miejscy w nieoczekiwanym pośpiechu, bez dyskusji, niejako z marszu przegłosowali uchwałę o budowie w centralnym punkcie miasta pomnika Lecha Kaczyńskiego.

W tej decyzji radni najwyraźniej zignorowali fakt, że wynik ostatnich wyborów prezydenckich podzielił Polskę na połowę, a większość szczecinian, zdecydowanie popierając grupę od 8 lat trzymającą władzę, monumentu L. Kaczyńskiego po prostu nie akceptuje...

Choć osobiście uważam Lecha Kaczyńskiego za najlepszego, najprzyzwoitszego z prezydentów III RP, powiem więcej - jedynego uczciwego w tym poczcie, to jednak wahałbym się przed nazwaniem go wielkim mężem stanu. W polityce bowiem dobre intencje i patriotyczny zapał nie wystarczą, niezbędna jest skuteczność. W swym dramatycznie przerwanym życiu prezydent Lech Kaczyński okazał się niewątpliwie skuteczny w jednym przedsięwzięciu: poprzez budowę Muzeum Powstania Warszawskiego wskrzesił młodzieńczego ducha patriotyzmu w stolicy - najbardziej cynicznym, kosmopolitycznym miejscu Polski. I tym wzniósł sobie pomnik w sercu kraju. Dla Szczecina, niestety, nic istotnego uczynić po prostu nie zdążył...

Jeśli zaś idzie o samą ideę stawiania pomników, to nie wolno ich budować wbrew odczuciom większości, nawet jeśli wynikają one z niewiedzy lub wprowadzenia w błąd przez nierzetelne media. Natomiast rozsądek i pragmatyka doradzają poczekać co najmniej dziesięć, a najlepiej 20 lat od chwili śmierci człowieka. Z tego dystansu widać lepiej prawdziwe wielkości. Pośpiech tu dobrym doradcą nie jest.

Pamiętamy niezwykłą kampanię prezydencką Andrzeja Dudy. Jego jakże sugestywne przełamywanie budowanych latami podziałów - w imię narodowej zgody dla rozwoju Polski jego jeden wiec w grodzie Gryfa przekonał tysiące szczecinian. Niestety, większości nie zdążył...

I tę rzeczywistość radni miejscy, w tym zwłaszcza członkowie PiS, powinni uszanować, jeśli dorośli do statusu polityka. Czyżby nie zrozumieli dojrzałej, scalającej naród wokół idei sanacji państwa kampanii prezydenckiej Dudy? A może ktoś celowo chce rozbudzić nastrój oporu wobec stopniowo rysującej się perspektywy zmiany? Zniechęcić do niej nawet tych, których swym pojednawczym stylem przekonał nowy prezydent...

Czyż nie lepszą metodą perswazji jest mozolna praca organiczna dla dobra kraju i regionu? A przy okazji próba cierpliwego przybliżania postaci prof. L.  Kaczyńskiego w całej jej różnorodności i dramatyzmie?

Komentarze

dude
Mimo, iż przeważnie nie zgadzam się z poglądami i tezami rzucanymi przez Autora, tym razem muszę przyznać mu rację. W końcu w dyskusji nt. budowy pomnika zabrzmiał głos rozsądku.
2015-08-12 20:20:26
Wit
Jaki wspaniałomyślny redaktor. Nie chlusnął wiadrem pomyj PO przeciwnikach. Jedyna nadzieja w red. wybudzonej z mgły
2015-08-12 17:02:34
Pomnik dla Andrzeja Dudy
Ja proponuję postawić pomnik Andrzeja Dudy.
2015-08-11 13:01:53
Piotr Wójcicki
Aczkolwiek nie ze wszystkimi opiniami wyrażonymi w powyższym tekście się zgadzam (absolutnie nie uważam Lecha Kaczyńskiego za najlepszego prezydenta III RP) to jestem nim bardzo pozytywnie zaskoczony. Może to da nieco do zrozumienia aroganckim politykom PiS-u, którzy nazywają przeciwników budowy pomnika szaleńcami. Bo skoro już nawet red. Ławrynowicz, który niemal zawsze z uporem broni PiS-u i wyznawanego przez zwolenników PiS-u światopoglądu, ma wątpliwości co do sensowności stawiania takiego pomnika właśnie w tej chwili, to oznacza to, że naprawdę należałoby zdobyć się na odrobinę refleksji i zastanowić nad sensem decyzji podjętej pochopnie i w sposób urągający zasadom demokracji. Panie Redaktorze, bardzo często się z Panem nie zgadzam, ale tym razem absolutnie szczerze i bez cienia ironii czy złośliwości dziękuję za tę Pana wypowiedź.
2015-08-11 06:18:22
gość
Proszę, w końcu głos rozsądku pośród histerii zwolenników i przeciwników budowy tego pomnika. Ten tekst powinien zaisnąć na wielkim bilbordzie w centrum miasta zeby ostudzić rozpalone głowy.
2015-08-10 14:50:03
szczecinianin
Pomnik nie wpisze się dobrze w otoczenie ale nade wszystko wzbudza zbyt wiele kontrowersji. Pomniki powinny stawać wówczas jeśli jest społeczna (w znakomitej większości) zgoda co do jego sensu czy zasług danej postaci. Czasami do tego minąć musi parę pokoleń by dokonać uczciwej oceny historycznej. Mnożenie obiektów kultu zarówno religijnego jak i historycznego bardzo często wywołuje odwrotny skutek od zamierzeń pomysłodawców i teraz mamy tego przykład.
2015-08-10 14:32:04

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Janusz Ławrynowicz

Janusz Ławrynowicz, dziennikarz i publicysta "Kuriera Szczecińskiego". Autor bloga patrzy na rzeczywistość "pod prąd" i nie poddaje się poprawności politycznej. Komentuje wynaturzenia w polityce i gospodarce. 

Ostatnie wpisy

Archiwum