środa, 22 maja 2019.
Strona główna > Wiadomości > ZUS uzdrawia

ZUS uzdrawia

ZUS uzdrawia
Data publikacji: 2017-08-11 21:22
Ostatnia aktualizacja: 2019-04-13 00:19
Wywietleń: 1852 287919

Ponad 98 mln zł wróciło do funduszu chorobowego po skontrolowaniu przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych zwolnień lekarskich w minionym półroczu. W województwie zachodniopomorskim kwota cofniętych lub zmniejszonych świadczeń wyniosła prawie 2,7 mln zł.

ZUS kontroluje zarówno prawidłowość orzekania o czasowej niezdolności do pracy, jak i prawidłowość wykorzystania zwolnień lekarskich. Od stycznia do końca czerwca br. w Zachodniopomorskiem sprawdził 11,5 tys. (w Szczecinie - 7 tys., w Koszalinie -4,5 tys.) osób posiadających zaświadczenie o czasowej niezdolności do pracy.

- W konsekwencji wydano 312 decyzji wstrzymujących dalszą wypłatę zasiłków chorobowych - mówi Karol Jagielski, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa zachodniopomorskiego. - Kwota niewypłaconych zasiłków w Szczecinie to niemal 85 tysięcy złotych, a w Koszalinie ponad 88 tysięcy złotych. W sumie oszczędności wyniosły przeszło 173 tys. zł.

Ustawa o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa nakłada na ZUS również obowiązek obniżenia podstawy wymiaru zasiłku chorobowego i świadczenia rehabilitacyjnego w razie, gdy ustał tytuł ubezpieczenia.

- Wysokość świadczenia jest ograniczana w tym przypadku do 100 procent przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia - tłumaczy rzecznik. - Z tego powodu w pierwszej połowie roku wypłaty w Szczecinie obniżono 1119 osobom o prawie 2 miliony złotych. W Koszalinie na ponad 500 tysięcy złotych ograniczono wypłaty 357 ubezpieczonym. Łączna kwota oszczędności, to niemal 2,5 miliona złotych.

Kolejnym z powodów ograniczenia wysokości wypłacanego świadczenia chorobowego jest opóźnienie w przekazaniu zwolnienia lekarskiego pracodawcy. Obniżane jest ono w sytuacji niedopełnienia obowiązku dostarczenia płatnikowi zaświadczenia lekarskiego w ciągu 7 dni od daty otrzymania. Świadczenie w kwocie zmniejszonej o 25 proc. wypłacane jest od ósmego dnia niezdolności do pracy, do czasu dostarczenia zwolnienia. Ograniczenie w pierwszym półroczu 2017 r. dotknęło 1020 osób w województwie na łączną kwotę ponad 78 tys. zł (w Szczecinie 636 osób, na ponad 50 tys., w Koszalinie 384 osoby, na ponad 28 tys.).

(mag)

Fot. Robert Stachnik (arch.) 

Komentarze

Monika O
A dlaczego ZUS nie skontrolował Julii Przyłębskiej kiedy była na lewym zwolnieniu? Bo co bali się PISU? Trzeba wszystkich traktować równo, bo przykład idzie z góry!
2017-08-12 00:22:51

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
13
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Wielkie gotowanie nad Odrą
Teatralny przemarsz
Dzień Europy – balony poleciały w niebo
Poprzedni Następny

Sonda

Czy będziesz głosować w wyborach do europarlamentu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie