sobota, 25 maja 2019.
Strona główna > Gospodarka > Sprawdź swoje składki!

Sprawdź swoje składki!

Sprawdź swoje składki!
Data publikacji: 2017-06-21 20:33
Ostatnia aktualizacja: 2017-11-18 19:34
Wywietleń: 1839 271631

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaczął wysyłkę blisko 19 mln Informacji o Stanie Konta Ubezpieczonego. Pozwala ona sprawdzić wielkość odłożonych składek oraz wyliczone hipotetyczne świadczenie emerytalne, tyle że dotyczące obecnego, podwyższonego wieku emerytalnego.

Każdy, kto ma choćby 1 grosz na koncie emerytalnym w ZUS, do końca sierpnia otrzyma IOSKU. Warto do niego zajrzeć i sprawdzić wielkość odłożonych składek oraz wyliczoną hipotetyczną emeryturę.

IOSKU to opis stanu finansowego konta emerytalnego na 31 grudnia 2016 r., osób z powszechnego systemu ubezpieczeń społecznych, za które trafiła na konto przynajmniej jedna składka. Przedstawia sumę wszystkich zwaloryzowanych składek i kapitału początkowego, a także wskazanie, ile składek zgromadzonych jest na subkoncie w ZUS, a ile trafiło do otwartego funduszu emerytalnego (jeżeli ktoś jest członkiem OFE). A ponadto, jak wyglądał wpływ składek emerytalnych miesiąc po miesiącu w całym 2016 r.

Osoby, które mają 35 lat lub więcej, z IOSKU mogą się dowiedzieć o wysokości swojego hipotetycznego świadczenia w dwóch wariantach: gdyby już do emerytury nie pracowały tylko bazowały na składkach dotąd zebranych, oraz gdyby pracowały i odprowadzały składki w średniej dotychczasowej wysokości. Dodatkowe dwa warianty uwzględniają w emeryturze także składki z subkonta w ZUS. Wyliczenia dotyczą obecnego wieku emerytalnego, nie zaś tego, który będzie obowiązywał od 1 października, czyli 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn.

W IOSKU - obok danych liczbowych i wyliczeń - jest też informacja o tym, jakie konkretne świadczenia przysługują z ZUS, gdy opłaca się składki na ubezpieczenia społeczne. Ponadto zawiera instrukcję, jak czytać poszczególne pozycje danych.

ZUS nie wysyła listów do ubezpieczonych posiadających profil na Platformie Usług Elektronicznych. Takim osobom ich dane są udostępniane w internecie.

(mag)

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
13
na godz. 12:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny
Wielkie gotowanie nad Odrą
Teatralny przemarsz
Poprzedni Następny

Sonda

Czy będziesz głosować w wyborach do europarlamentu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie