Wtorek 17 maja 2022r. 
REKLAMA

Sprawdź swoje składki!

Data publikacji: 2017-06-21 20:33
Ostatnia aktualizacja: 2017-11-18 19:34
Sprawdź swoje składki!
 

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaczął wysyłkę blisko 19 mln Informacji o Stanie Konta Ubezpieczonego. Pozwala ona sprawdzić wielkość odłożonych składek oraz wyliczone hipotetyczne świadczenie emerytalne, tyle że dotyczące obecnego, podwyższonego wieku emerytalnego.

Każdy, kto ma choćby 1 grosz na koncie emerytalnym w ZUS, do końca sierpnia otrzyma IOSKU. Warto do niego zajrzeć i sprawdzić wielkość odłożonych składek oraz wyliczoną hipotetyczną emeryturę.

IOSKU to opis stanu finansowego konta emerytalnego na 31 grudnia 2016 r., osób z powszechnego systemu ubezpieczeń społecznych, za które trafiła na konto przynajmniej jedna składka. Przedstawia sumę wszystkich zwaloryzowanych składek i kapitału początkowego, a także wskazanie, ile składek zgromadzonych jest na subkoncie w ZUS, a ile trafiło do otwartego funduszu emerytalnego (jeżeli ktoś jest członkiem OFE). A ponadto, jak wyglądał wpływ składek emerytalnych miesiąc po miesiącu w całym 2016 r.

Osoby, które mają 35 lat lub więcej, z IOSKU mogą się dowiedzieć o wysokości swojego hipotetycznego świadczenia w dwóch wariantach: gdyby już do emerytury nie pracowały tylko bazowały na składkach dotąd zebranych, oraz gdyby pracowały i odprowadzały składki w średniej dotychczasowej wysokości. Dodatkowe dwa warianty uwzględniają w emeryturze także składki z subkonta w ZUS. Wyliczenia dotyczą obecnego wieku emerytalnego, nie zaś tego, który będzie obowiązywał od 1 października, czyli 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn.

W IOSKU - obok danych liczbowych i wyliczeń - jest też informacja o tym, jakie konkretne świadczenia przysługują z ZUS, gdy opłaca się składki na ubezpieczenia społeczne. Ponadto zawiera instrukcję, jak czytać poszczególne pozycje danych.

ZUS nie wysyła listów do ubezpieczonych posiadających profil na Platformie Usług Elektronicznych. Takim osobom ich dane są udostępniane w internecie.

(mag)

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA