Sobota, 20 kwietnia 2024 r. 
REKLAMA

Zamieszanie ze składkami na promach

Data publikacji: 10 listopada 2015 r. 09:40
Ostatnia aktualizacja: 11 kwietnia 2021 r. 15:33
Zamieszanie ze składkami na promach
Sąd uznał, że praca na promach to praca na statkach żeglugi morskiej, a więc praca w szczególnych warunkach. Żegluga Świnoujska zaczęła więc w ratach spłacać zaległe składki.  

Żegluga Świnoujska powinna odprowadzać składki swoich pracowników na Fundusz Emerytur Pomostowych. A skoro tego nie robiła, to będzie musiała zrobić to teraz – wraz z odsetkami.

Wszystko zaczęło się od pozwu jednego z pracowników. Obowiązek opłacania składek na Fundusz Emerytur Pomostowych (FEP) regulują przepisy ustawy z dnia 19 grudnia 2008 roku o emeryturach pomostowych, w myśl których pracownicy wykonujący prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, nabywają prawo do emerytur pomostowych.

W załączonym do ustawy wykazie prac w warunkach szczególnych znajdują się prace na statkach żeglugi morskiej, które to były przedmiotem sporu. Zakład stał na stanowisku, że promy, zgodnie ze świadectwami klasy, odpowiadają przepisom klasyfikacji i budowy statków śródlądowych, wobec czego prace na nich wykonywane nie spełniają wymogów ustawy i z tego tytułu nie były odprowadzane składki na FEP.

Co ciekawe, wcześniej nieprawidłowości nie wykazała żadna kontrola. ©℗

Tekst i fot. Bartosz Turlejski

Więcej we wtorkowym „Kurierze Szczecińskim” i e-wydaniu z dnia 10-11 listopada 2015 roku

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA