W sobotę można będzie zwiedzać zmodernizowane wnętrza szczecińskiego Zamku Książąt Pomorskich. Ci, którzy przyjdą, obejrzą sale Bogusława i Anny Jagiellonki oraz podziemia skrzydła północnego.
Remont tej części zamku trwał blisko dwa lata, kosztował 23 miliony i zakrojony był na bardzo szeroką skalę. Wymieniano wszystkie instalacje, kładziono szło i podświetlano odkryte podczas archeologicznych wykopalisk fragmenty XIV-wiecznych murów, zmieniano posadzki (teraz są ceramiczne, ceglane, nawiązujące wyglądem do zachowanej, historycznej podłogi w krypcie) i okna. W dawnej krypcie książęcej, w której od lat działał teatr, teraz prezentowane są sarkofagi Gryfitów. Odtworzono dawny przejazd bramny, pojawiły się także nowości: szklana winda i taras widokowy na dachu.
Największą metamorfozę przeszła sala Bogusława. Dawna książęca kaplica przez lata odpychała chłodnym wyglądem, białymi ścianami i niewygodnymi, czerwonymi krzesłami. Po remoncie jest zupełnie inaczej: wnętrze dużo zyskało dzięki neorenesansowym malaturom, nad którymi przez kilka miesięcy pracowało 20 konserwatorów. Miodowe, składane fotele (jest ich 236) ładnie się komponują nową szaro-ugrową kolorystyką.
Wyremontowane sale skrzydła północnego będą oddawane po kolei, aż do 27 listopada. W tym czasie planowana jest seria wydarzeń kulturalnych. I tak, 5 listopada, w Piwnicy przy Krypcie odbędzie się premiera monodramu „Kolega Mela Gibsona" w wykonaniu Adama Dzieciniaka. Dziewięć dni później, w sali Anny Jagiellonki pokazany zostanie przejmujący spektakl Piotra Ratajczaka „Tato nie wraca" z udziałem Agnieszki Przepiórskiej. W czwartek, 26 listopada, publiczność zaproszona zostanie na kolejną premierę w Piwnicy przy Krypcie - „Pamiętnik Stefana Czarneckiego", na podstawie opowiadań Witolda Gombrowicza, w reżyserii Jacka Bunscha. I na koniec, 27 listopada, wielkie wydarzenie wystawiennicze: ekspozycja „Metafora świata. Filip II jako władca i kolekcjoner" w Galerii Północnej. Przybliży ona postać jednego z najwybitniejszych Gryfitów, wybitnego mecenasa sztuki. Po raz pierwszy pokazane zostaną razem trzy najcenniejsze dzieła sztuki, ufundowane przez księcia Filipa - Srebrny Ołtarz Darłowski, elementy wyposażenia Kabinetu Pomorskiego oraz Wielka Mapa Lubinusa.
Sobotnie zwiedzanie trwać będzie cztery godziny, od godz. 14 do 18. Wstęp wolny.©℗
(kas)
Fot. Dariusz GORAJSKI
Na zdjęciu: Podczas sobotniego zwiedzania obejrzeć można będzie podziemia skrzydła północnego, z wyeksponowanymi pod szkłem archeologicznymi odkryciami