wtorek, 26 maja 2020.
Strona główna > Kultura > Bogusław zapiera dech

Bogusław zapiera dech

Bogusław zapiera dech
Data publikacji: 2015-10-23 22:06
Ostatnia aktualizacja: 2018-11-08 02:41
Wywietleń: 720 30917

Szpaler wojów z pochodniami, multimedialne prezentacje na elewacji i dźwięki muzyki dawnej witały gości, przybywających do szczecińskiego Zamku Książąt Pomorskich, gdzie w piątkowy wieczór hucznie otwarto wyremontowaną salę Bogusława.

-Przemawiałem w tym pomieszczeniu wiele razy, ale dziś z wrażenia zapiera mi dech – wyznał Olgierd Geblewicz, marszałek województwa.

Faktycznie, sala po modernizacji robi wrażenie: białe dotąd ściany i sklepienia nabrały ciepła dzięki nawiązującym do renesansu malaturom w szaro-ugrowych barwach, sztywne czerwone fotele wymieniono na znacznie wygodniejsze miodowe, na zime marmurowe posadzki położono ceramiczne kafle. Nowe są też witrażowe okna (na czas inauguracji przysłonięte okiennicami) i przeszklenia w podłodze, eksponujące XIV-wieczne archeologiczne odkrycia.

Sala Bogusława przeszła najbardziej spektakularną metamorfozę trwającej niemal dwa lata modernizacji skrzydła północnego zamku.

-To jedyna część książęcej siedziby z zachowanym dawnym układem wnętrz – mówiła podczas uroczystości Barbara Igielska, dyrektor instytucji.- Remont był trudny, bo nie zachowały się szczegółowe opisy komnat i sal. Opieraliśmy się na inwentarzach książęcych i zachowanych rycinach. 

Goście inauguracji wysłuchali koncertu Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia Amadeus pod dyrekcją Agnieszki Duczmal. W sobotę i niedzielę – kolejne artystyczne wydarzenia: spektakl „Burza” z udziałem Henryka Talara oraz koncert mistrzów gitary klasycznej – Marcina Dylli i formacji Kupiński Guitar Duo.

W przyszłą sobotę, odnowioną salę Bogusława mogąobejrzeć wszyscy:zamek zaprasza na bezpłatne zwiedzanie w godz. 14-18. Podczas spaceru, pokazane zostaną też sala Anny Jagiellonki i podziemia.

Remont skrzydła północnego Zamku Książąt Pomorskich kosztował ok. 27 milionów złotych.© 

(kas)

Komentarze

ia
okradaja nas remontuja sobie palace a miasto w ruinie złodzieje
2015-10-26 13:51:40
D
A gdzie są organy ???!!!
2015-10-24 12:53:50

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
12
na godz. 21:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Wiadomości Szczecin

 
CZYTAJ WIĘCEJ

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Filmy

Spacerowy protest na Uznamie

Z dostawą do domu

Pizzeria z rodu Gryfa

Sonda

Czy jesteś za zniesieniem obowiązku noszenia maseczek?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie