Wtorek, 21 maja 2024 r. 
REKLAMA

Bogusław zapiera dech

Data publikacji: 23 października 2015 r. 22:06
Ostatnia aktualizacja: 08 listopada 2018 r. 02:41
Bogusław zapiera dech
Fot. R.STACHNIK  

Szpaler wojów z pochodniami, multimedialne prezentacje na elewacji i dźwięki muzyki dawnej witały gości, przybywających do szczecińskiego Zamku Książąt Pomorskich, gdzie w piątkowy wieczór hucznie otwarto wyremontowaną salę Bogusława.

-Przemawiałem w tym pomieszczeniu wiele razy, ale dziś z wrażenia zapiera mi dech – wyznał Olgierd Geblewicz, marszałek województwa.

Faktycznie, sala po modernizacji robi wrażenie: białe dotąd ściany i sklepienia nabrały ciepła dzięki nawiązującym do renesansu malaturom w szaro-ugrowych barwach, sztywne czerwone fotele wymieniono na znacznie wygodniejsze miodowe, na zime marmurowe posadzki położono ceramiczne kafle. Nowe są też witrażowe okna (na czas inauguracji przysłonięte okiennicami) i przeszklenia w podłodze, eksponujące XIV-wieczne archeologiczne odkrycia.

Sala Bogusława przeszła najbardziej spektakularną metamorfozę trwającej niemal dwa lata modernizacji skrzydła północnego zamku.

-To jedyna część książęcej siedziby z zachowanym dawnym układem wnętrz – mówiła podczas uroczystości Barbara Igielska, dyrektor instytucji.- Remont był trudny, bo nie zachowały się szczegółowe opisy komnat i sal. Opieraliśmy się na inwentarzach książęcych i zachowanych rycinach. 

Goście inauguracji wysłuchali koncertu Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia Amadeus pod dyrekcją Agnieszki Duczmal. W sobotę i niedzielę – kolejne artystyczne wydarzenia: spektakl „Burza” z udziałem Henryka Talara oraz koncert mistrzów gitary klasycznej – Marcina Dylli i formacji Kupiński Guitar Duo.

W przyszłą sobotę, odnowioną salę Bogusława mogąobejrzeć wszyscy:zamek zaprasza na bezpłatne zwiedzanie w godz. 14-18. Podczas spaceru, pokazane zostaną też sala Anny Jagiellonki i podziemia.

Remont skrzydła północnego Zamku Książąt Pomorskich kosztował ok. 27 milionów złotych.© 

(kas)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

ia
2015-10-26 13:51:40
okradaja nas remontuja sobie palace a miasto w ruinie złodzieje
D
2015-10-24 12:53:50
A gdzie są organy ???!!!

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA