Czwartek, 07 grudnia 2023 r. 
0 szczecin
REKLAMA

Sala Bogusława z Amadeuszem - na otwarcie

Data publikacji: 22 października 2015 r. 22:07
Ostatnia aktualizacja: 11 kwietnia 2021 r. 15:31
Sala Bogusława z Amadeuszem - na otwarcie
 

W piątek, po niemal dwuletnim remoncie, otwarte zostanie najbardziej reprezentacyjne miejsce szczecińskiego Zamku Książąt Pomorskich: sala Bogusława. Uroczystości związane z inauguracją tej zupełnie odmienionej przestrzeni potrwają trzy dni, do niedzieli, a uświetnią je wybitni artyści.

Tych, którzy pamiętają poprzedni wystrój sali Bogusława, czeka duże zaskoczenie: białe ściany i sklepienia pokryte zostały malaturami, nawiązującymi do renesansowej ornamentyki. Ponieważ nie zachowały się ilustracje, dokumentujące dawny wygląd tego miejsca, dwudziestoosobowy zespół konserwatorski próbował je dostosować do jedynych historycznych fresków zachowanych w zamku - w Wieży Więziennej. Po kilkumiesięcznej pracy, sala Bogusława zyskała ciepłą kolorystykę zieleni, ugru i szarości. W oknach pojawiły się również nowe witrażowe szyby, a w podłodze wyeksponowane zostały odkryte przez archeologów fragmenty fundamentów kościoła św. Ottona z XIV w. oraz średniowiecznego muru obronnego.

Piątkową uroczystość uświetni koncert znakomitej Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia Amadeus pod dyrekcją Agnieszki Duczmal, z solistą Jarosławem Żołnierczykiem (skrzypce). W programie występu znajdą się kompozycje Knippera, Sarasate i Dvoraka. Początek o godz. 19. Dzień później, goście wybrać się będą mogli na spektakl „Burza" według Szekspira, w reżyserii Igora Gorzkowskiego, z udziałem Henryka Talara (godz. 19). W niedzielę z kolei, na szczecinian czeka koncert „Mistrzowie Gitary" (godz. 18). Zagrają Marcin Dylla oraz Kupiński Guitar Duo, w składzie Ewa Jabłczyńska i Dariusz Kupiński. Zabrzmi m.in. mistrzowskie wykonanie Concierto Del Sur Manuela M. Ponce, w aranżacji na trzy gitary.

Otwarcie sali Bogusława to pierwszy etap zakończenia całej modernizacji północnego skrzydła zamku. W kolejnych tygodniach mają być oddawane do użytku następne wyremontowane pomieszczenia. Koszt wszystkich prac to 23 miliony złotych. ©℗

(kas)

Fot. Dariusz GORAJSKI

Na zdjęciu: Malatury z elementami roślinnymi i okuciowymi, w kolorach ugru, zieleni i szarości, pokryły ściany i sklepienia sali Bogusława

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA