środa, 22 stycznia 2020.
Strona główna > Wiadomości > Sala Bogusława z Amadeuszem - na otwarcie

Sala Bogusława z Amadeuszem - na otwarcie

Sala Bogusława z Amadeuszem - na otwarcie
Data publikacji: 2015-10-22 22:07
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 10:43
Wywietleń: 858 30469

W piątek, po niemal dwuletnim remoncie, otwarte zostanie najbardziej reprezentacyjne miejsce szczecińskiego Zamku Książąt Pomorskich: sala Bogusława. Uroczystości związane z inauguracją tej zupełnie odmienionej przestrzeni potrwają trzy dni, do niedzieli, a uświetnią je wybitni artyści.

Tych, którzy pamiętają poprzedni wystrój sali Bogusława, czeka duże zaskoczenie: białe ściany i sklepienia pokryte zostały malaturami, nawiązującymi do renesansowej ornamentyki. Ponieważ nie zachowały się ilustracje, dokumentujące dawny wygląd tego miejsca, dwudziestoosobowy zespół konserwatorski próbował je dostosować do jedynych historycznych fresków zachowanych w zamku - w Wieży Więziennej. Po kilkumiesięcznej pracy, sala Bogusława zyskała ciepłą kolorystykę zieleni, ugru i szarości. W oknach pojawiły się również nowe witrażowe szyby, a w podłodze wyeksponowane zostały odkryte przez archeologów fragmenty fundamentów kościoła św. Ottona z XIV w. oraz średniowiecznego muru obronnego.

Piątkową uroczystość uświetni koncert znakomitej Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia Amadeus pod dyrekcją Agnieszki Duczmal, z solistą Jarosławem Żołnierczykiem (skrzypce). W programie występu znajdą się kompozycje Knippera, Sarasate i Dvoraka. Początek o godz. 19. Dzień później, goście wybrać się będą mogli na spektakl „Burza" według Szekspira, w reżyserii Igora Gorzkowskiego, z udziałem Henryka Talara (godz. 19). W niedzielę z kolei, na szczecinian czeka koncert „Mistrzowie Gitary" (godz. 18). Zagrają Marcin Dylla oraz Kupiński Guitar Duo, w składzie Ewa Jabłczyńska i Dariusz Kupiński. Zabrzmi m.in. mistrzowskie wykonanie Concierto Del Sur Manuela M. Ponce, w aranżacji na trzy gitary.

Otwarcie sali Bogusława to pierwszy etap zakończenia całej modernizacji północnego skrzydła zamku. W kolejnych tygodniach mają być oddawane do użytku następne wyremontowane pomieszczenia. Koszt wszystkich prac to 23 miliony złotych. ©℗

(kas)

Fot. Dariusz GORAJSKI

Na zdjęciu: Malatury z elementami roślinnymi i okuciowymi, w kolorach ugru, zieleni i szarości, pokryły ściany i sklepienia sali Bogusława

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
7
na godz. 12:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Hardcorowe Serce II

Nekrologi

Sonda

Czy cieszą Cię wiosenne temperatury w styczniu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie