Urząd Miejski w Szczecinie wprowadza poważne zmiany organizacyjne w swojej działalności. Były one już zapowiadane na początku roku. Znikają pewne struktury, powstają nowe.
W urzędzie zacznie działać Biuro Partnerstwa Publiczno-Prywatnego. Nowy zespół zajmie się przygotowaniem projektów inwestycyjnych z udziałem przedsiębiorców. Powołanie tego biura ma zwiększyć zdolności inwestycyjne miasta poprzez zaangażowanie w realizację zadań publicznych kapitału prywatnego.
Likwidacji ulegnie Biuro Strategii. Powstaje nowa komórka – Wydział Zarządzania Projektami. Ma on połączyć przygotowanie projektów inwestycyjnych, wieloletnie planowanie finansowe inwestycji wraz z koordynowaniem pozyskiwania środków z funduszy europejskich. Zadania związane z projektowaniem strategii rozwoju miasta i zarządzaniem strategicznym przejdą do Biura Prezydenta Miasta.
Dotychczasowy Wydział Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska zostanie podzielony na Wydział Ochrony Środowiska oraz Wydział Gospodarki Komunalnej, który skupi się na działaniach związanych z utrzymaniem miasta, infrastruktury komunalnej i czystości. Głównym zadaniem tego wydziału w bieżącym roku będzie dostosowanie miejskiego systemu gospodarki odpadami do nowych regulacji ustawowych oraz przeprowadzenie nowych postępowań na odbiór śmieci na terenie Szczecina.
W Wydziale Oświaty kontynuowane jest wdrożenie Oświatowego Centrum Usług Wspólnych, które ma przejąć zadania księgowo-finansowe z poszczególnych placówek szczecińskiej oświaty. Docelowo w OCUW ma zostać zintegrowana obsługa finansowa oświaty, tak aby z jednego miejsca prowadzić operacje finansowe i rozliczenia wydatków kilkuset naszych szkół, przedszkoli i placówek.
Biuro Obsługi Interesantów zostaje podzielone na dwie struktury. Pierwsza będzie odpowiadała za obsługę kancelaryjną, informacje dla mieszkańców, korespondencję seryjną oraz wszelkiego rodzaju zezwolenia związane z prowadzeniem działalności, koncesjami, uprawnieniami itp. Druga – Wydział Spraw Obywatelskich – przejmie z dotychczasowego BOI zadania związane z ewidencją ludności i dowodami osobistymi, prawami jazdy, rzeczami znalezionymi, rejestracją pojazdów.
Z kolei ze struktury Wydziału Urbanistyki i Administracji Budowlanej wyodrębnione zostanie Biuro Architekta Miasta, które poza zadaniami związanymi z zarządzaniem przestrzenią publiczną i ładem przestrzennym przejmie od Miejskiego Konserwatora Zabytków działania związane z projektowaniem, sadowieniem i utrzymaniem współczesnych pomników.
Nowe zadanie trafi także do Wydziału Kultury, który zajmie się przygotowaniem programu funkcjonowania remontowanej obecnie Willi Lentza. Ma ona rozpocząć działalność w 2020 roku. Do Biura Miejskiego Rzecznika Konsumentów przejdzie nieodpłatna pomoc prawna prowadzona dotychczas z w Biurze Dialogu Obywatelskiego.
Wydział Zarządzania Kryzysowego i Ochrony Ludności przejmie z Biura Obsługi Interesantów zadanie związane ze zgromadzeniami publicznymi.
Nowy regulamin organizacyjny zaczyna obowiązywać od 25 marca tego roku.
(dar)
Fot. Marek Czasnojć