Dzięki współpracy zachodniopomorskiej Krajowej Administracji Skarbowej (KAS), Policji i Prokuratury zlikwidowano karuzelę VAT. W efekcie udało się zająć ponad jeden mln zł pochodzących z wyłudzeń skarbowych.
Na trop oszustwa wpadli analitycy z Zachodniopomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego
w Szczecinie (ZUCS) przy współpracy z pracownikami komórki organizacyjnej Szefa Krajowej Administracji Skarbowej.
- Na podstawie danych z systemów analityczno-informatycznych w precyzyjny sposób zidentyfikowali oni oszustwo skarbowe i ujawnili grupę przestępczą dokonującą wyłudzeń VAT o wysokiej wartości. Nielogiczność danych w składanych deklaracjach wskazywała, że podejrzane spółki prowadziły działalność gospodarczą w oderwaniu od zasad rynkowych - informuje Małgorzata Brzoza, rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Szczecinie.
Pracownicy Zachodniopomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Szczecinie wspólnie z funkcjonariuszami Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie i Prokuraturą Krajową - Zachodniopomorskim Wydziałem Zamiejscowym Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji w Szczecinie podjęli działania wobec całej grupy podmiotów zaangażowanej w karuzelę VAT. Mając zebrane informacje przeprowadzono jednoczesne działania na terenie trzech województw: zachodniopomorskiego, śląskiego i mazowieckiego. Funkcjonariusze Policji dokonali przeszukań, a pracownicy ZUCS w Szczecinie wszczęli kontrole celno-skarbowe.
Zabezpieczeniem przyszłych zobowiązań są środki finansowe na rachunkach bankowych wytypowanego podmiotu (ponad 1 mln złotych). Blokady dokonano na podstawie decyzji Szefa KAS. Spółki objęte blokadą zostały wykreślone z rejestru VAT. Szacowane uszczuplenia to co najmniej 5,5 mln zł.
Śledztwo w sprawie prowadzi Prokuratura Krajowa Zachodniopomorski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji w Szczecinie.
(k)
Fot. IAS
Na zdjęciach: tak wygląda siedziba jednej ze spółek biorących udział w karuzeli VAT.