Czwartek 11 sierpnia 2022r. 
REKLAMA

Zieleń dla Starego Miasta [GALERIA]

Data publikacji: 2022-06-25 18:56
Ostatnia aktualizacja: 2022-06-27 08:50
Zieleń dla Starego Miasta
Oswajanie zielenią dolnego tarasu Starego Miasta to zasługa tyleż wolontariuszy, ileż spółki Nieruchomości i Opłaty Lokalne, która w imieniu miasta zarządza tym terenem. W stylu, który można obserwować także na pl. Orła Białego. Fot. Mirosław WINCONEK  

Wystarczyła grupa społeczników i życzliwe wsparcie gospodarza terenu, aby - po latach "nie da się" - w dwa dni pojawiły się ławki w otoczeniu barwnych kwiatów i ozdobnych drzew. Żeby na Rynku Siennym, wzdłuż ul. Księcia Mściwoja II, wreszcie zrobiło się sympatyczniej, ciekawiej.

Rynek Sienny zdominował bruk i gastronomiczne ogródki. Poza tymi ostatnimi - w odpychającej pustce miejscowej tzw. miejskiej wyspy ciepła - do tej pory nie było powodu, aby zatrzymać się choćby na chwilę. Teraz przy ławkach stanęło dziesięć donic z zielenią. Uwagę przyciągają zarówno ponadtrzymetrowe jabłonie ozdobne, jak i barwne kwiaty. Dyskretnie podkreślając urok m.in. pobliskiego Ratusza Staromiejskiego.

- Donice zostały uzupełnione bluszczem pospolitym, tawułami i skimiami japońskimi, przetacznikami kłosowymi i pelargoniami bluszczolistnymi. Razem będą zdobiły rynek przez cały rok - przekazuje Wojciech Jachim, rzecznik prasowy spółki Nieruchomości i Opłaty Lokalne. - Jesienią rośliny jednoroczne zastąpią cebulowe: narcyzy, szafirki i tulipany, które ożywią plac wczesną wiosną. Nasadzenia w różnych punktach Starego Miasta to dzieło wolontariuszy spod znaku „Zielone Stare Miasto”.

Dzięki ich inicjatywie miejsce po dawnym parkingu na pl. Orła Białego już parę lat temu zajęły kwiaty, krzewy i drzewa w donicach, pojawił się spory trawnik. Teraz podjęli wyzwanie "oswojenia" zielenią także dolnego tarasu Starego Miasta - od Rynku Siennego po Nowy. Zyskując życzlwe i finansowe wsparcie spółki NiOL, Rady Osiedla Stare Miasto oraz marki Szczecin Floating Garden.

(an)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Wisława
2022-06-27 08:15:14
Bardzo ładnie to wygląda. Potrzeba nam więcej zieleni i kwiatów w naszym mieście.
@kama
2022-06-26 13:40:44
To ma być zalążek starówki a nie park miejski. Widziałaś gdzieś na długim targu w Gdańsku albo na rynkach we Wrocławiu, Toruniu czy Krakowie połacie krzaków i lasu ? Nie! Starówka z natury rzeczy jest wybrukowa. Brakuje tylko restauracji przedwojennych kamienic zamiast zabudowy sowchozu.
sada
2022-06-26 11:13:31
Kiedyś Szczecin był zielonym miastem i wiele moich znajomych zazdrościło mi, że mieszkam w takim mieście. Teraz wszystko zabetonowane, nowe nasadzenia to w większości uschnięte kikuty. Polecam rządzącym tym miastem przejść się dzisiaj w godzinach największego upału po mieście. Mam wrażenie, że dla włodarzy tego miasta wszystko co zielone jest wrogiem i trzeba to wyciąć. Inne miasta chwalą się walką w betonozą u nas jest to powód do dumy.
Kama
2022-06-26 11:06:08
wytrzebili zieleń i zrobili betonową kamienną patelnię, teraz ustawiają doniczki z zielenią. Niedługo dowiemy się o kapitalnym pomyśle rewitalizacji zieleni ;)))
społecznicy
2022-06-26 09:25:41
ogarnijcie się nie widzicie tego totalnego bałaganu od ul. Wiela Odrzańska to jest jeden wielki śmietnik i smród, a szczególnie przy zabytkowym ratuszu.
Robert
2022-06-26 09:03:37
A budynki dla Stsrego Miasta kiedy? Kiedy wyburzą PGRowskie bloki, baraki i garaże? Kiedy zacznie się odbudowa Starówki?
OswójcieSięZ rozumem
2022-06-26 00:42:15
Trzeba być wybitnym ekoświrem, żeby sadzić drzewa w donicach. Kto na to barbarzyństwo pozwala?!

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA