czwartek, 17 października 2019.
Strona główna > Wiadomości > Zawinięcie gazowca wydarzeniem

Zawinięcie gazowca wydarzeniem [GALERIA]

Zawinięcie gazowca wydarzeniem
Data publikacji: 2015-12-11 21:17
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 10:48
Wywietleń: 1657 51911

Duże zainteresowanie towarzyszyło pierwszemu zawinięciu statku ze skroplonym gazem ziemnym do portu zewnętrznego w Świnoujściu. Gazowiec „Al Nuaman”, mający 315 m długości, przypłynął w piątek przed południem. 

Statek dostarczył 210 tys. m sześc. gazu przeznaczonego do schłodzenia i rozruchu nowo wybudowanego terminalu LNG. Wpłynięcie do tzw. gazoportu i cumowanie obserwowali przedstawiciele wszystkich firm i instytucji zaangażowanych w świnoujską inwestycję. Dla nich, a także dla licznie reprezentowanych mediów, spółka Polskie LNG przygotowała na plaży specjalną halę namiotową. 

- To wielkie święto, więc nie mogło zabraknąć polskiej flagi - powiedziała Barbara Jurewicz z Latarni Morskiej w Świnoujściu i Stowarzyszenia Miłośników Latarń Morskich, która przybyła na plażę z biało-czerwoną.

Rozładunek gazowca potrwa około dwóch tygodni.

- Pierwsza dostawa LNG to symboliczny moment - mówił Jan Chadam, prezes spółek Polskie LNG i Gaz-System. - Kolejna dostawa jest zaplanowana na luty 2016 roku.

Na koniec maja przyszłego roku przewidziano oddanie terminalu do użytku, a w drugim półroczu mają się rozpocząć komercyjne dostawy LNG. Prezes Chadam dziękował wszystkim osobom zaangażowanym w budowę, zastrzegając, że to nie koniec zadania. Instalację czeka końcowa, wymagająca faza rozruchu.

- Rozpoczynamy nowy etap w bezpieczeństwie energetycznym naszego kraju - podkreślił Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej. - To faktyczna dywersyfikacja dostaw gazu do Europy Środkowo-Wschodniej.

Wiceminister skarbu państwa Henryk Baranowski wyraził nadzieję, że rozruch instalacji przebiegnie bez problemów. 

- Oddanie terminalu do użytku zmieni pozycję Polski na energetycznej mapie Europy i przybliży do niezależności - zaznaczył. - Będziemy w stanie sprowadzić jedną trzecią gazu zużywanego przez polską gospodarkę. To ogromny przełom, ale ciągle zbyt mało, jeśli chodzi o potrzeby naszego kraju i regionu. Czeka nas dalsza dywersyfikacja dostaw gazu do Polski.

Szejk Khalid Bin Khalifa Al-Thani, dyrektor generalny spółki Qatargas, powiedział, że świnoujski terminal to już 17. obiekt na świecie, w który ta firma się zaangażowała, począwszy od 1997 roku. Dodał, że Polska jest nowym rynkiem dla dostaw skroplonego gazu, a dzięki terminalowi zwiększy się zasięg LNG w Europie. ©

Tekst i fot. (ek)

Zawinięcie gazowca wydarzeniem Zawinięcie gazowca wydarzeniem Zawinięcie gazowca wydarzeniem Zawinięcie gazowca wydarzeniem Zawinięcie gazowca wydarzeniem Zawinięcie gazowca wydarzeniem Zawinięcie gazowca wydarzeniem Zawinięcie gazowca wydarzeniem Zawinięcie gazowca wydarzeniem Zawinięcie gazowca wydarzeniem Zawinięcie gazowca wydarzeniem Zawinięcie gazowca wydarzeniem Zawinięcie gazowca wydarzeniem Zawinięcie gazowca wydarzeniem Zawinięcie gazowca wydarzeniem Zawinięcie gazowca wydarzeniem Zawinięcie gazowca wydarzeniem Zawinięcie gazowca wydarzeniem Zawinięcie gazowca wydarzeniem Zawinięcie gazowca wydarzeniem Zawinięcie gazowca wydarzeniem Zawinięcie gazowca wydarzeniem Zawinięcie gazowca wydarzeniem Zawinięcie gazowca wydarzeniem Zawinięcie gazowca wydarzeniem

Komentarze

patriota
nareszcie pokazemy "kufajmenom" ze mozemy byc niezalezni !
2015-12-12 06:12:33

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
11
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Chcą prawdziwej szkoły

Nekrologi

Sonda

Gdzie w Szczecinie powinien stanąć pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie