Poniedziałek, 04 marca 2024 r. 
REKLAMA

Zawinięcie gazowca wydarzeniem [GALERIA]

Data publikacji: 11 grudnia 2015 r. 21:17
Ostatnia aktualizacja: 11 kwietnia 2021 r. 15:37
Zawinięcie gazowca wydarzeniem
 

Duże zainteresowanie towarzyszyło pierwszemu zawinięciu statku ze skroplonym gazem ziemnym do portu zewnętrznego w Świnoujściu. Gazowiec „Al Nuaman”, mający 315 m długości, przypłynął w piątek przed południem. 

Statek dostarczył 210 tys. m sześc. gazu przeznaczonego do schłodzenia i rozruchu nowo wybudowanego terminalu LNG. Wpłynięcie do tzw. gazoportu i cumowanie obserwowali przedstawiciele wszystkich firm i instytucji zaangażowanych w świnoujską inwestycję. Dla nich, a także dla licznie reprezentowanych mediów, spółka Polskie LNG przygotowała na plaży specjalną halę namiotową. 

- To wielkie święto, więc nie mogło zabraknąć polskiej flagi - powiedziała Barbara Jurewicz z Latarni Morskiej w Świnoujściu i Stowarzyszenia Miłośników Latarń Morskich, która przybyła na plażę z biało-czerwoną.

Rozładunek gazowca potrwa około dwóch tygodni.

- Pierwsza dostawa LNG to symboliczny moment - mówił Jan Chadam, prezes spółek Polskie LNG i Gaz-System. - Kolejna dostawa jest zaplanowana na luty 2016 roku.

Na koniec maja przyszłego roku przewidziano oddanie terminalu do użytku, a w drugim półroczu mają się rozpocząć komercyjne dostawy LNG. Prezes Chadam dziękował wszystkim osobom zaangażowanym w budowę, zastrzegając, że to nie koniec zadania. Instalację czeka końcowa, wymagająca faza rozruchu.

- Rozpoczynamy nowy etap w bezpieczeństwie energetycznym naszego kraju - podkreślił Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej. - To faktyczna dywersyfikacja dostaw gazu do Europy Środkowo-Wschodniej.

Wiceminister skarbu państwa Henryk Baranowski wyraził nadzieję, że rozruch instalacji przebiegnie bez problemów. 

- Oddanie terminalu do użytku zmieni pozycję Polski na energetycznej mapie Europy i przybliży do niezależności - zaznaczył. - Będziemy w stanie sprowadzić jedną trzecią gazu zużywanego przez polską gospodarkę. To ogromny przełom, ale ciągle zbyt mało, jeśli chodzi o potrzeby naszego kraju i regionu. Czeka nas dalsza dywersyfikacja dostaw gazu do Polski.

Szejk Khalid Bin Khalifa Al-Thani, dyrektor generalny spółki Qatargas, powiedział, że świnoujski terminal to już 17. obiekt na świecie, w który ta firma się zaangażowała, począwszy od 1997 roku. Dodał, że Polska jest nowym rynkiem dla dostaw skroplonego gazu, a dzięki terminalowi zwiększy się zasięg LNG w Europie. ©

Tekst i fot. (ek)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

patriota
2015-12-12 06:12:33
nareszcie pokazemy "kufajmenom" ze mozemy byc niezalezni !

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA