środa, 22 stycznia 2020.
Strona główna > Wiadomości > Pierwszy gazowiec z LNG w Świnoujściu [TRANSMISJA]

Pierwszy gazowiec z LNG w Świnoujściu [TRANSMISJA]

Pierwszy gazowiec z LNG w Świnoujściu [TRANSMISJA]
Data publikacji: 2015-12-11 07:30
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 10:48
Wywietleń: 4571 50602

W piątek, 11 grudnia, spodziewana jest pierwsza dostawa skroplonego gazu ziemnego do terminalu LNG w Świnoujściu. Metanowiec „Al Nuaman” dostarczy ok. 210 tys. m sześc. surowca przeznaczonego do schłodzenia i rozruchu instalacji.

„Al Nuaman” to jednostka typu Q-flex, mająca 315 m długości i 50 m szerokości. Statek wyruszył 20 listopada z Kataru z ok. 210 tys. m sześc. skroplonego gazu, który posłuży do schłodzenia i rozruchu instalacji. W środę „Al Nuaman” dotarł do duńskiego portu Skagen, gdzie zatankował paliwo. W Świnoujściu spodziewany jest w piątek rano.

Dostawcą surowca jest Qatargas Operating Company Limited. Kolejny statek z LNG na cele technologicznie przypłynie w lutym, a komercyjna eksploatacja terminalu ma się rozpocząć w połowie przyszłego roku.

W przypadku statków z LNG zastosujemy nieco podwyższone normy bezpieczeństwa, ale bez środków nadzwyczajnych – mówi Andrzej Borowiec, dyrektor Urzędu Morskiego w Szczecinie. – Gazowcowi wchodzącemu do portu w Świnoujściu będą  towarzyszyły jednostki Straży Granicznej, pilnujące, aby nikt zbytnio się do niego nie zbliżał. Ponadto zwiększona będzie asysta holowników: przewidziany jest udział czterech, w tym dwóch dużych. Statek musi być utrzymany w torze wodnym nawet w sytuacji, gdyby doszło do jakieś awarii i straciłby sterowność. W trakcie podejścia gazowca będzie też stała asysta jednostki strażackiej.

Pilotów morskich wyposażono w rozwiązania znacznie zwiększające dokładność nawigacji. Na pokładzie gazowca będzie dwóch pilotów (zazwyczaj jest jeden).

Spółka Polskie LNG zapowiada transmisję z wpłynięcia metanowca w godz. 10-13.

Statek zacumuje przy platformie rozładunkowej na falochronie wschodnim. Poprzez tzw. ramiona rozładowcze rozpocznie się wypompowywanie gazu. Surowiec w postaci płynnej, mający temperaturę minus 162 stopnie C, zostanie przesłany do dwóch zbiorników.

Następnie będzie testowana cała instalacja. Próbę przejdzie m.in. 62-metrowa wieża wydmuchów (uwalnia część gazu, by zapewnić prawidłowe ciśnienie w instalacji). Trzy dni po zawinięciu metanowca nad wieżą pojawi się wielki płomień. Polskie LNG zapewnia, że uwalnianie gazu będzie kontrolowane i bezpieczne.

Świnoujski terminal umożliwi odbiór gazu ziemnego drogą morską z dowolnego kierunku na świecie i zwiększy niezależność energetyczną Polski. Początkowo jego zdolność przeładunkowa wyniesie 5 mld m sześc. rocznie i odpowiadać będzie ok. jednej trzeciej polskiego zapotrzebowania na gaz ziemny. Istnieje możliwość rozbudowy mocy terminalu do 7,5 mld m sześc.©

(ek)

Komentarze

Port
To jeszcze obecny zarząd portów chce się pokazać na uroczystościach i powita gazowiec oraz ochrzci statek strażacki :)
2015-12-11 07:20:37

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
7
na godz. 12:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Hardcorowe Serce II

Nekrologi

Sonda

Czy cieszą Cię wiosenne temperatury w styczniu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie