Sobota, 18 maja 2024 r. 
REKLAMA

Pierwszy gazowiec z LNG w Świnoujściu [TRANSMISJA]

Data publikacji: 11 grudnia 2015 r. 07:30
Ostatnia aktualizacja: 11 kwietnia 2021 r. 15:37
Pierwszy gazowiec z LNG w Świnoujściu [TRANSMISJA]
 

W piątek, 11 grudnia, spodziewana jest pierwsza dostawa skroplonego gazu ziemnego do terminalu LNG w Świnoujściu. Metanowiec „Al Nuaman” dostarczy ok. 210 tys. m sześc. surowca przeznaczonego do schłodzenia i rozruchu instalacji.

„Al Nuaman” to jednostka typu Q-flex, mająca 315 m długości i 50 m szerokości. Statek wyruszył 20 listopada z Kataru z ok. 210 tys. m sześc. skroplonego gazu, który posłuży do schłodzenia i rozruchu instalacji. W środę „Al Nuaman” dotarł do duńskiego portu Skagen, gdzie zatankował paliwo. W Świnoujściu spodziewany jest w piątek rano.

Dostawcą surowca jest Qatargas Operating Company Limited. Kolejny statek z LNG na cele technologicznie przypłynie w lutym, a komercyjna eksploatacja terminalu ma się rozpocząć w połowie przyszłego roku.

W przypadku statków z LNG zastosujemy nieco podwyższone normy bezpieczeństwa, ale bez środków nadzwyczajnych – mówi Andrzej Borowiec, dyrektor Urzędu Morskiego w Szczecinie. – Gazowcowi wchodzącemu do portu w Świnoujściu będą  towarzyszyły jednostki Straży Granicznej, pilnujące, aby nikt zbytnio się do niego nie zbliżał. Ponadto zwiększona będzie asysta holowników: przewidziany jest udział czterech, w tym dwóch dużych. Statek musi być utrzymany w torze wodnym nawet w sytuacji, gdyby doszło do jakieś awarii i straciłby sterowność. W trakcie podejścia gazowca będzie też stała asysta jednostki strażackiej.

Pilotów morskich wyposażono w rozwiązania znacznie zwiększające dokładność nawigacji. Na pokładzie gazowca będzie dwóch pilotów (zazwyczaj jest jeden).

Spółka Polskie LNG zapowiada transmisję z wpłynięcia metanowca w godz. 10-13.

Statek zacumuje przy platformie rozładunkowej na falochronie wschodnim. Poprzez tzw. ramiona rozładowcze rozpocznie się wypompowywanie gazu. Surowiec w postaci płynnej, mający temperaturę minus 162 stopnie C, zostanie przesłany do dwóch zbiorników.

Następnie będzie testowana cała instalacja. Próbę przejdzie m.in. 62-metrowa wieża wydmuchów (uwalnia część gazu, by zapewnić prawidłowe ciśnienie w instalacji). Trzy dni po zawinięciu metanowca nad wieżą pojawi się wielki płomień. Polskie LNG zapewnia, że uwalnianie gazu będzie kontrolowane i bezpieczne.

Świnoujski terminal umożliwi odbiór gazu ziemnego drogą morską z dowolnego kierunku na świecie i zwiększy niezależność energetyczną Polski. Początkowo jego zdolność przeładunkowa wyniesie 5 mld m sześc. rocznie i odpowiadać będzie ok. jednej trzeciej polskiego zapotrzebowania na gaz ziemny. Istnieje możliwość rozbudowy mocy terminalu do 7,5 mld m sześc.©

(ek)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Port
2015-12-11 07:20:37
To jeszcze obecny zarząd portów chce się pokazać na uroczystościach i powita gazowiec oraz ochrzci statek strażacki :)

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA