Sobota, 25 maja 2024 r. 
REKLAMA

Gazowiec już przy pirsie [GALERIA]

Data publikacji: 11 grudnia 2015 r. 12:49
Ostatnia aktualizacja: 11 kwietnia 2021 r. 15:37
Gazowiec już przy pirsie
 

Metanowiec „Al Nuaman" z katarskim LNG wpłynął w piątkowe przedpołudnie do gazoportu w Świnoujściu. Gigantyczna jednostka o długości ponad 315 m ma w swoich ładowniach gaz przeznaczony do schłodzenia i rozruchu gazoportu.

Jednostka dostarczy ponad 200 tys. m sześć. skroplonego paliwa, tj. ok. 120 mln m sześc. gazu ziemnego.

Po tym jak statek minął główki falochronów gazoportu przy pomocy holowników został obrócony dziobem do wyjścia i zacumował przy platformie rozładunkowej.

Jak powiedział PAP obecny w Świnoujściu minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk, zawinięcie do gazoportu metanowca rozpoczyna cały proces uruchomienia gazoportu. „Dziś rozpoczyna się odbiór gazu i to pokaże nam, w którym momencie jesteśmy, jeśli chodzi o całą inwestycję” – podkreślił.

„Jak bardzo gazoport jest potrzebny i oczekiwany, tego nie trzeba żadnemu Polakowi powtarzać. To element dywersyfikacji i negocjacji z Gazpromem. Po doświadczeniach litewskich (na Litwie działa już gazoport – PAP) możemy oczekiwać, że mamy dziś znacznie lepszą pozycję negocjacyjną, jeśli chodzi o redukcję cen gazu” – powiedział minister.

Komercyjna eksploatacja terminalu LNG w Świnoujściu ma nastąpić w połowie przyszłego roku.

Terminal w Świnoujściu to jedna z największych polskich inwestycji energetycznych w ostatnich lat, uznana przez rząd polski za strategiczną dla bezpieczeństwa energetycznego kraju. Jest też jedną z największych instalacji regazyfikacyjnych w Europie i największa w basenie Morza Bałtyckiego. Terminal będzie mógł przyjmować 5 mld m sześc. gazu rocznie i 7,5 mld, jeżeli zostanie wybudowany kolejny, trzeci zbiornik. (PAP)

Fot.: zrzut ekranu wykonany podczas transmisji na Youtube.

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Litwa też ma terminal, pływający;
2015-12-11 20:30:20
ustawą musiano zmusić odbiorców do kupowania tego gazu...
Olek
2015-12-11 12:52:08
Otwarcia gazoportu Ewa Kopacz dokonała 10 października 2015. Całe dwa miesiące psu w du..?
Gaz
2015-12-11 12:30:16
Piękna sprawa, przedstawiciel formacji politycznej, która zainicjowała budowę tej inwestycji, jest przy pierwszym rozładunku :D

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA