poniedziałek, 28 września 2020.
Strona główna > Wiadomości > Gazowiec już przy pirsie

Gazowiec już przy pirsie [GALERIA]

Gazowiec już przy pirsie
Data publikacji: 2015-12-11 12:49
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 10:48
Wywietleń: 797 51719

Metanowiec „Al Nuaman" z katarskim LNG wpłynął w piątkowe przedpołudnie do gazoportu w Świnoujściu. Gigantyczna jednostka o długości ponad 315 m ma w swoich ładowniach gaz przeznaczony do schłodzenia i rozruchu gazoportu.

Jednostka dostarczy ponad 200 tys. m sześć. skroplonego paliwa, tj. ok. 120 mln m sześc. gazu ziemnego.

Po tym jak statek minął główki falochronów gazoportu przy pomocy holowników został obrócony dziobem do wyjścia i zacumował przy platformie rozładunkowej.

Jak powiedział PAP obecny w Świnoujściu minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk, zawinięcie do gazoportu metanowca rozpoczyna cały proces uruchomienia gazoportu. „Dziś rozpoczyna się odbiór gazu i to pokaże nam, w którym momencie jesteśmy, jeśli chodzi o całą inwestycję” – podkreślił.

„Jak bardzo gazoport jest potrzebny i oczekiwany, tego nie trzeba żadnemu Polakowi powtarzać. To element dywersyfikacji i negocjacji z Gazpromem. Po doświadczeniach litewskich (na Litwie działa już gazoport – PAP) możemy oczekiwać, że mamy dziś znacznie lepszą pozycję negocjacyjną, jeśli chodzi o redukcję cen gazu” – powiedział minister.

Komercyjna eksploatacja terminalu LNG w Świnoujściu ma nastąpić w połowie przyszłego roku.

Terminal w Świnoujściu to jedna z największych polskich inwestycji energetycznych w ostatnich lat, uznana przez rząd polski za strategiczną dla bezpieczeństwa energetycznego kraju. Jest też jedną z największych instalacji regazyfikacyjnych w Europie i największa w basenie Morza Bałtyckiego. Terminal będzie mógł przyjmować 5 mld m sześc. gazu rocznie i 7,5 mld, jeżeli zostanie wybudowany kolejny, trzeci zbiornik. (PAP)

Fot.: zrzut ekranu wykonany podczas transmisji na Youtube.

Gazowiec już przy pirsie Gazowiec już przy pirsie Gazowiec już przy pirsie Gazowiec już przy pirsie Gazowiec już przy pirsie Gazowiec już przy pirsie Gazowiec już przy pirsie Gazowiec już przy pirsie Gazowiec już przy pirsie Gazowiec już przy pirsie Gazowiec już przy pirsie Gazowiec już przy pirsie Gazowiec już przy pirsie Gazowiec już przy pirsie

Komentarze

Litwa też ma terminal, pływający;
ustawą musiano zmusić odbiorców do kupowania tego gazu...
2015-12-11 20:30:20
Olek
Otwarcia gazoportu Ewa Kopacz dokonała 10 października 2015. Całe dwa miesiące psu w du..?
2015-12-11 12:52:08
Gaz
Piękna sprawa, przedstawiciel formacji politycznej, która zainicjowała budowę tej inwestycji, jest przy pierwszym rozładunku :D
2015-12-11 12:30:16

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
6
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Skoki z komina Wiskordu

Nekrologi

kondolencje

Sonda

Czy wprowadzenie ulic z uspokojonym ruchem przy zachowaniu miejsc parkingowych w okolicach pl. Orła Białego w Szczecinie to dobre rozwiązanie?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie