Środa 01 grudnia 2021r. 
REKLAMA

Opiekuńcze znów przedłużone

Data publikacji: 2020-04-16 11:51
Ostatnia aktualizacja: 2020-04-17 12:13
Opiekuńcze znów przedłużone
 

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługujący rodzicom dzieci do lat 8 znów został przedłużony - tym razem do 26 kwietnia. Nie zmieniają się również procedury jego otrzymania: oświadczenie, które jest jednocześnie wnioskiem o świadczenie, wystarczy złożyć u pracodawcy albo zleceniodawcy.

Na podstawie przepisów rozporządzenia Rady Ministrów z 10 kwietnia 2020 r. ubezpieczony rodzic, który opiekuje się dzieckiem do lat 8 z powodu zamknięcia placówki oświatowej w związku z COVID-19, może otrzymać dodatkowy zasiłek opiekuńczy do 26 kwietnia. Zasiłek przysługuje również ubezpieczonym rodzicom dzieci: do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności, do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności oraz tym, którzy opiekują się dziećmi i nastolatkami, które posiadają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego. O świadczenie mogą wystąpić też ubezpieczeni rodzice lub opiekunowie osób pełnoletnich niepełnosprawnych, które nie mogą uczęszczać do placówki, np. ośrodka rewalidacyjno-wychowawczego, ośrodka wsparcia, warsztatu terapii zajęciowej lub innej placówki pobytu dziennego o podobnym charakterze, bo została zamknięta z powodu COVID-19 i w tym czasie rodzice lub opiekunowie muszą zrezygnować z pracy, aby zająć się taką osobą.

Zasiłek opiekuńczy jest wypłacany za każdy dzień sprawowania opieki. Przysługuje on matce lub ojcu dziecka, a wypłacany jest temu z rodziców, który wystąpi o jego wypłatę. Rodzice mogą też podzielić się opieką nad dzieckiem w ramach limitu zasiłku. Dodatkowego zasiłku nie wlicza się do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym przyznawanego na tzw. ogólnych zasadach. Osoby, które przed uchwaleniem nowych przepisów złożyły już oświadczenie, nie muszą tego robić ponownie. Na jego podstawie otrzymają kolejne świadczenie.

(kel)

Fot. Anna Gniazdowska

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

@@ Do Wasz Rozum
2020-04-16 21:16:05
A sio,na kasę do Biedadronki i zabierz ze sobą również swoje pociechy a nie kwicz tu i nie zabraniaj innym uczciwie pracować.
Do Wasz rozum
2020-04-16 19:07:20
"Bezsensowne przedłużanie kwaramtanny"?????? Co za idiota to napisał???????????? Skoro tak zazdrościsz 500+ to najwyraźniej Ci się nie należy a może dobrowolnie zrezygnowałaś/łeś??? Wiecie co Polacy? Was nie tyle zabije koronawirus co własny jad złości, zawiści, zazdrości. A uduście się własna żółcią co niektórzy. Nie żal mi Was!
Wasz rozum
2020-04-16 15:37:40
jedna z drugą i trzecią-zawsze możecie z pracy się zwolnić i korzystać z dobrodziejstwa 500+ lub innych dobrodziejstw pobierania darmowych pieniędzy z budżetu.To że uczyniłyście sobie z tego stałe źródło dochodu i wam to odpowiada OK,ale są też tacy którzy chcą ten Kraj ratować,zabezpieczyć swoje dzieci,podjąć pracę nie oglądając się na tak jak wy pomoc socjalną.Wszyscy inni muszą siłą rzeczy na Was pracować.Bezsensowne przedłużanie kwarantanny zabije więcej ludzi niż koronawirus.
Ewelina
2020-04-16 14:37:48
Witam a ja właśnie cieszę się że przez pandemię mogłam zostać w domu z dzieckiem...mamy nie kradziony czas by razem robić wszystko..kocham to
Ludzie przestańcie biadolić!
2020-04-16 14:11:44
No i co w związku z tym - mamy posyłać dzieci i młodzież do szkoły i ryzykować że wkrótce poziomy zachorowań i zgonów zacznie u nas doganiać Włochy?????? "Psychika dzieci i rodziców jest na krawędzi wycieńczenia". O Boże, bo nagle muszą się zająć swoimi dziećmi przez 12 godzin dziennie???? To trzeba było nie decydować się na dzieci!!!! Ja też siedzę z 6-latkiem w domu. Rozumiem że nie jest łatwo, zwłaszcza tym, którzy mają 3 pod opieką. Ale jasne jest dla każdego średniointeligentnego, że innego wyjścia nie ma! Więc zaciśnijcie mięśnie pośladków i przestańcie biadolić!!!!!!!!!!!!!
Dramat rodzin
2020-04-16 12:59:04
Jesteśmy wobec tego w nie najgorszej sytuacji gospodarczej i kondycji finansowej skoro tak beztrosko w nieskończoność można trzymać dzieci w domach.Rodzice zamiast pracować pilnują dzieci lub co jeszcze gorsze powierzają dzieci swoim dziadkom.Absurd goni absurd i pełno w tych decyzjach niedorzeczności i braku logiki.Psychika dzieci i rodziców jest na krawędzi wycieńczenia.Oni do równowagi psychicznej będą długo dochodzić i to z ciężką traumą.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA