Niedziela, 26 marca 2023 r. 
9 szczecin
REKLAMA

Zapal znicze, aby upamiętnić Grudzień'70. Inicjatywa Centrum Dialogu "Przełomy"

Data publikacji: 15 grudnia 2022 r. 11:48
Ostatnia aktualizacja: 16 grudnia 2022 r. 13:36
Zapal znicze, aby upamiętnić Grudzień'70. Inicjatywa Centrum Dialogu "Przełomy"
Akcja "Światła pamięci" w ubiegłym roku. Fot. Dariusz GORAJSKI  

Centrum Dialogu "Przełomy", filia Muzeum Narodowego na placu Solidarności w Szczecinie, zaprasza w sobotę (17 grudnia) do upamiętnienia zabitych i rannych podczas grudniowej rewolty w Szczecinie w 1970 roku. Każdy z nas może zapalić znicze i stworzyć w ten sposób "Światła pamięci". 

W grudniu 1970 władze PRL wprowadziły drastyczną podwyżkę cen podstawowych towarów niezbędnych do życia, przede wszystkim żywności i opału. Przeciw wysokim cenom zaprotestowali robotnicy Gdańska, do nich dołączyli się mieszkańcy Gdyni i Szczecina. Doszło do demonstracji ulicznych, starć z milicją i wojskiem. Władze wydały zgodę na użycie broni wobec protestujących, w wyniku czego zginęły czterdzieści cztery osoby, a ponad tysiąc zostało rannych.

W Szczecinie ofiar było szesnaście. Najwięcej, bo jedenaście osób, zabito przed Komendą Wojewódzką Milicji Obywatelskiej, na dzisiejszym placu Solidarności. Raniono ponad sto osób, niektóre ciężko – zostały okaleczone już do końca życia. 

"Przełomy" przypominają: "Pierwsze strzały w stronę demonstrujących padły około godziny 17.00. Dlatego od lat, o tej samej porze, zapalamy znicze – chcąc oddać hołd ofiarom Grudnia '70. Mamy znicze, ale zapraszamy wszystkich do przyjścia z własnym światełkiem – dzięki temu napis GRUDZIEŃ 70 będzie większy i faktycznie powstanie jako wspólne dzieło szczecinian. Co roku towarzyszą nam kombatanci, a także uczniowie szczecińskich szkół. W tym roku swój udział w akcji zapowiedzieli harcerze i żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych".

(as)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

klemens
2022-12-16 12:56:48
a kto będzie pamiętał o tych , którzy obrabowali wtedy sklep Pewexu i sklepy na Krzywoustego ? W zasadzie można ich podciągnąć pod kombatanctwo . Osłabili w ten sposób gospodarkę komunistów .

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA