niedziela, 22 września 2019.
Strona główna > Wiadomości > Powstanie łąki łan

Powstanie łąki łan

Powstanie łąki łan
Data publikacji: 2017-07-22 12:44
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 11:45
Wywietleń: 2101 276839

Czarcikęs i cykoria podróżnik, ślad dziki z kąkolami, a do tego wiesiołki, dziewanny, maki, chabry i wyki - te, a w sumie trzydzieści gatunków i odmian łąkowych kwiatów, tworzyć będzie tęczowy łan pomiędzy jezdniami ul. Przyjaciół Żołnierza. To dzięki jednemu ze zwycięskich projektów tegorocznego Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego - tzw. zadań dzielnicowych małych.

Wierzyć się nie chce, ale realia miasta „pływającego ogrodu" są właśnie takie: to będzie pierwsza (!) łąka kwietna w Szczecinie. Zastąpi chwastownik udający trawnik, jakich w naszym mieście, niestety, nie brakuje.

- Będzie ładnie i kolorowo. Czyli na pewno ciekawiej i przyjemniej niż dotychczas w tym miejscu, gdzie nie koszony trawnik porastał w chaszcze wysokie na metr - mówi radny Marek Duklanowski (PiS), autor projektu pn. „Kwiaty w mieście", jaki właśnie jest realizowany na ul. Przyjaciół Żołnierza. - Kwietna łąka będzie cieszyła oko, a niemal nie będzie wymagała pielęgnacji, więc na pewno będzie tańsza w utrzymaniu.

Inspiracją dla „Kwiatów w mieście" były rozwiązania świetnie zdające egzamin Berlinie, Warszawie i w wielu zarówno polskich, jak i europejskich miastach. Za sprawą szczecinian, którzy poparli ten pomysł dla dzielnicy Północ, ma szansę wzbogacić pejzaż i środowisko również naszego miasta.

- Walor estetyczny jest oczywiście ważny, ale liczy się wartość przyrodnicza tego rozwiązania - dodaje radny Duklanowski. - Zapewnia bioróżnorodność, jaka w naszym raczej monokulturowym przyrodniczo mieście jest potrzebna.

Zastanawia, dlaczego realizacja tak - zdawać by się mogło - prostego w wykonaniu zadania jest prowadzona dopiero teraz, a więc na tyle późno, że jego ostateczny efekt będzie widoczny dopiero w przyszłym roku. Inwestycję prowadzi Zakład Usług Komunalnych. I dopiero przy trzecim „podejściu" zdołał wyłonić firmę, która realizuje kwietną łąkę pomiędzy jezdniami ul. Przyjaciół Żołnierza.©℗

Arleta NALEWAJKO

Fot. Marcin Szneider/ Mirosław WINCONEK

 

Powstanie łąki łan

Komentarze

Waldemar Putin
Panie Marku Duklanowski. Drzewo Panu pod oknem rąbneło, może z tym coś zrobić bo łyso strasznie na osiedlu się zrobiło...
2017-07-22 19:08:39
Sebastian
Co to za zmutowane kwiaty - giganty na tym fotomontażu?
2017-07-22 14:42:32

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
21
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Wokalne popisy na pl. Grunwaldzkim

Nekrologi

Sonda

Czy popierasz Marsz Równości?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie