Czwartek, 07 grudnia 2023 r. 
0 szczecin
REKLAMA

Zielone światło dla Przygodnej

Data publikacji: 17 kwietnia 2019 r. 18:25
Ostatnia aktualizacja: 30 sierpnia 2020 r. 19:41
Zielone światło dla Przygodnej
Park „Przygodna" jest ulubionym miejscem rekreacji nie tylko mieszkańców Gumieniec. Wkrótce na terenie doń przyległym (ul. Marynarzy Polskich) zostanie przygotowany wybieg dla psów, a po nim - już w przyszłym roku - całe zaplecze rekreacyjne i sportowe: od boksów do squasha po piknikowe wiaty.  

„Przygodna" to jeden z najchętniej odwiedzanych terenów rekreacyjnych Gumieniec. Nowoczesny park nie spełnia jednak wszystkich potrzeb tak dynamicznie rozwijającego się osiedla. Stąd liczne sugestie mieszkańców, wnioskujących m.in. o budowę placów zabaw, wielofunkcyjnego boiska, boksy do gry w squasha, wybiegu dla psów, a też o rewitalizację otoczenia i samego stawu na terenie przyległym do parkowego. To wszystko zostanie zrealizowane - jak zapewnia miejscowa Rada Osiedla. Tyle że nie wszystko na raz i na już.

Od ponad trzech lat Gumieńce zabiegają o realizację inwestycji pn. „Przygodna II".

- Najpierw ze środków inwestycyjnych Rady Osiedla sfinansowaliśmy dokumentację projektową. Teraz czekamy na kolejne etapy realizacji całego przedsięwzięcia. Jego zakres rzeczowy wskazali nam sami mieszkańcy, podpowiadając kolejne elementy aktywności i rekreacji, z jakich chcieliby korzystać w plenerze i sąsiedztwie parku Przygodna. Czyli m.in. place zabaw, boiska, siłownia pod chmurką, wybieg dla psów. My te życzenia mieszkańców po prostu konsekwentnie realizujemy - mówi Michał Wilkocki, radny osiedlowy Gumieniec poprzednich oraz nowej kadencji, a też przewodniczący Rady Miasta Szczecina.

Ze względów ograniczonych finansów „Przygodna II" będzie jednak etapowana. Zatem najszybciej, bo w niewiele ponad dwa miesiące i jeszcze w tym roku, zostanie zaaranżowany wybieg dla psów. Już została podpisana umowa na wykonawstwo z firmą Usługi Budowlane Wiesław Furtak (Gminę Miasto Szczecin jako inwestora w umowie reprezentuje Zakład Usług Komunalnych - przyp. aut.). Budowa wybiegu wraz z wyposażeniem, ogrodzeniem, ścieżkami, wycinką drzew wskazanych w projekcie (wszystkich w granicach wybiegu) oraz wyrównaniem terenu będzie kosztowała 427 tysięcy złotych.

W następnym etapie zaplanowano budowę placów zabaw, czyli dla młodszych i „małpiego gaju" dla starszych - wraz z urządzeniami rekreacyjnymi, ogrodzeniami, stojakami na rowery, ścieżkami, kolejnymi gabionami i nasadzeniami zieleni. Natomiast w trzecim - budowę boiska wielofunkcyjnego: do piłki ręcznej, siatkówki, koszykówki i niepełnowymiarowego do nożnej, a też pozostałej części sportowej z boksami do squasha, ścianką wspinaczkową, siłownią plenerową. Także w tym etapie zostanie uporządkowany teren wokół miejscowego stawu, zbudowany pomost, ustawione ławki oraz wiaty piknikowe, zaaranżowane tzw. bezpieczne palenisko.

- Na oba zostały zarezerwowane w tegorocznym budżecie miasta 2 miliony złotych. Zatem początku ich realizacji można się spodziewać jeszcze w bieżącym roku, choć z finałem już w przyszłym - zapowiada radny Michał Wilkocki. - Mieszkańcy oczekują od nas jeszcze budowy świetlicy, przedszkola i linii tramwajowej do Mierzyna. Zatem o sukcesie będzie można mówić dopiero, gdy wszystkie te inwestycji równie konsekwentnie zrealizujemy.

Wybieg dla psów, wyposażony w urządzenia do agility, ławki i wiaty powinien zostać oddany do użytku na początku wakacji. Na prowadzącej do niego bramie ma się pojawić wizerunek dla Gumieniec symbolicznej postaci: sympatycznego bobra. ©℗

Arleta NALEWAJKO

Fot. Mirosław WINCONEK

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

piotr
2020-08-30 19:39:53
A po co ciąć tyle drzew i to wzdłuż ulicy przygodnej. Dziś jechałem rowerem i wzdluz ulicy jest 50 drzew do wycięcia oznaczonych!!! To straszne jak u nas się chętnie tnie drzewa,które aby tak ładnie wyglądać i dawać taka atmosferę muszą rosnąć 50 lat!!! Architekci zacznijcie myśleć!!!
Ania
2020-03-05 16:29:52
Na razie jest tu smieciowisko i syfica. Poza tym czy trzeba wycinać tyle drzew i to na początku okresu wegetacji i lęgowego? Widać mieszczuchy
Mocno zirytowany
2019-04-18 09:50:34
Ktoś może wytłumaczyć, dlaczego ciągle remontuje się parki i parczki na obrzeżach miasta, a zrujnowanego Parku Żeromskiego w centrum nawet się nie tyka palcem? Ktoś z magistratu mieszka przy tych parczkach? Ile pieniędzy na remonty parczków zostało przekierowanych z zlikwidowanego remontu Parku Żeromskiego w ramach wygranego głosowania w Szczecińskim Budżecie Obywatelskim?
Hoho
2019-04-18 07:15:31
Fajna sprawa. Projekt sygnowany Jackowski
Adam
2019-04-17 18:31:34
Czy inne Rady Osiadli w Szczecinie też mogą liczyć w tym roku na dodatkowe wielomilionowe dofinansowanie z budżetu Miasta?

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA