sobota, 06 czerwca 2020.
Strona główna > Wiadomości > Z nowym łącznikiem nad peronem

Z nowym łącznikiem nad peronem [GALERIA]

Z nowym łącznikiem nad peronem
Data publikacji: 2019-04-23 12:19
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:38
Wywietleń: 2958 387089

W ciągu czterech minionych tygodni niemal w całości zmontowana została konstrukcja nowego zadaszenia-łącznika nad przebudowywanym peronem trzecim dworca PKP Szczecin Główny. Zepnie on obecnie modernizowaną także starą kładkę wraz z dojściami na pozostałe perony między ulicami Krzysztofa Kolumba i Stefana Czarnieckiego z nową kładką z hali głównej stacji do ul. Owocowej.

To część realizowanego od listopada 2017 roku drugiego etapu modernizacji stacji. Generalnym wykonawcą robót jest konsorcjum firm PORR SA z Warszawy i PORR Bau GmbH z Wiednia. Natomiast wśród zatrudnionych przez nie podwykonawców są także stargardzki Stan Led oraz szczeciński Zakład Usług Stoczniowych i Mostowych ZUSiM. Koszt inwestycji to 70,7 mln zł brutto. Dofinansowanie na poziomie 85 proc. spółka PKP Polskie Linie Kolejowe SA ma zapewnione z unijnego Funduszu Spójności z puli środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020.

Większość segmentów szkieletu przejścia nad peronem trzecim osadzona została na wspornikach do zeszłego piątku. Do montażu pozostały jeszcze tylko trzy przęsła. Przenoszenie już gotowych elementów konstrukcji na miejsce przeznaczenia odbywa się z wykorzystaniem specjalistycznego żurawia-giganta, ustawionego przy murze od strony ul. Owocowej.

Maszyna Liebherr LTM 1250, sprowadzona została do całej operacji na szczecińskim dworcu z dysponującego tego typu sprzętem Przedsiębiorstwa Budowlano-Remontowo-Usługowego DŹWIG-MAR z Nowej Białej (powiat płocki). Może ona udźwignąć ciężar o wadze do 250 ton. W bezpiecznym unoszeniu tak dużych ładunków pomagają odpowiednio przygotowane wsporniki boczne, które stabilizują dźwig oraz zabezpieczają go przed ewentualnym przechyłem. Wyposażony jest w wysięgnik teleskopowy (72 m) i wysięgnik kratowy (32 m) i skonstruowany jest tak, że może pracować w pełnym obrocie (360 stopni).

Trwają równocześnie roboty przy konstrukcjach nowych zadaszeń nad przebudowywanymi schodami kładki, która powadzi na perony dworca z chodnika od ul. Krzysztofa Kolumba. Te - jak do tej pory - zmontowane zostały również nad schodami z gotowymi również szybami wind na wysokości peronów nr 1 i 2.

Spory zakres prac do wykonania pozostaje wciąż na wyłączonym z eksploatacji i gruntownie przerabianym wspomnianym już peronie trzecim. Tam - oprócz wznoszonej teraz konstrukcji przeszklonego łącznika-zadaszenia, który będzie równocześnie elementem wiaty - rozpoczęły się dopiero prace przy wznoszeniu elementów konstrukcji wiaty na tą jego częścią, która do tej pory nie była zadaszona. Nie ma jeszcze szybu windy od strony modernizowanej starej kładki i schodów. Do ułożenia są po obu jego stronach od torów na sporej długości także elementy żelbetowych wzmocnień obudowy pasa peronu. ©℗

Tekst i fot. Mirosław WINCONEK

Z nowym łącznikiem nad peronem Z nowym łącznikiem nad peronem Z nowym łącznikiem nad peronem Z nowym łącznikiem nad peronem Z nowym łącznikiem nad peronem Z nowym łącznikiem nad peronem Z nowym łącznikiem nad peronem Z nowym łącznikiem nad peronem Z nowym łącznikiem nad peronem Z nowym łącznikiem nad peronem Z nowym łącznikiem nad peronem Z nowym łącznikiem nad peronem Z nowym łącznikiem nad peronem Z nowym łącznikiem nad peronem Z nowym łącznikiem nad peronem Z nowym łącznikiem nad peronem Z nowym łącznikiem nad peronem Z nowym łącznikiem nad peronem

Komentarze

Przemek
marsbar Nie prościej byłoby zrobić zadaszenie nad całością dworca - perony i tory? Podobnie jak jest w innych dużych miastach. Tony żelastwa na każdym kroku, dziesiątki słupów, to są tylko 4 perony. Można było zaprojektować lekką konstrukcję podobną do dachu Netto Areny. Nie padałoby nigdzie, nie byłoby zawiewania przy silniejszym wietrze. 2019-04-23 21:40:27 Wszystko można zrobić, tylko trzeba mieć odpowiedniej grubości portfel. Dlaczego w domu/mieszkaniu nie masz wszystkich klamek z 24 karatowego złota? Bo koszt jest niewspółmierny do "celu". Właśnie dlatego zdecydowano się na takie rozwiązanie, które kosztuje 70 mln, nie zaś na rozwiązanie, które mogłoby kosztować np. 700 mln.
2019-04-25 12:26:07
marsbar
Nie prościej byłoby zrobić zadaszenie nad całością dworca - perony i tory? Podobnie jak jest w innych dużych miastach. Tony żelastwa na każdym kroku, dziesiątki słupów, to są tylko 4 perony. Można było zaprojektować lekką konstrukcję podobną do dachu Netto Areny. Nie padałoby nigdzie, nie byłoby zawiewania przy silniejszym wietrze.
2019-04-23 21:40:27
mam nadzieję że skończą przed zimą (?!)
a tak w ogóle wygląda to jak tymczasowa przeprawa mostowa.
2019-04-23 17:43:39
straszne
Teraz z pociągu będzie się na słupy wpadać!
2019-04-23 16:50:42
Ano
Szkoda, że to wszystko ma zero finezji - taka prostota młotkiem ciosane zabita blachą. Brzydkie to i tyle.
2019-04-23 14:33:10
Rewizor
przebudowa-odświeżanie tego dworca trwa nieustannie od 2014 roku i nic,absolutnie nic nie wskazuje na to aby ten koszmar zakończył się w tym roku.Jest to najdłużej prowadzona przebudowa dworca PKP w Polsce !!!!!!!
2019-04-23 13:19:21
anonim
No i tutaj ktoś pomyslał. świetny pomysł.
2019-04-23 12:48:18

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
10
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Wiadomości Szczecin

 
CZYTAJ WIĘCEJ

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Filmy

Krótki rejs po porcie

Nekrologi

Z dostawą do domu

Sonda

Czy zagłosujesz w wyborach prezydenckich 28 czerwca 2020 roku?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie