Piątek, 14 czerwca 2024 r. 
REKLAMA

Wyspy do przebudowy

Data publikacji: 13 grudnia 2015 r. 09:13
Ostatnia aktualizacja: 11 kwietnia 2021 r. 15:37
Wyspy do przebudowy
Jeżeli tunel powstanie to z krajobrazu Świnoujścia znikną również promy Karsibory. Fot. Bartosz TURLEJSKI  

Tunel pod Świną, jeżeli wierzyć słowom decydentów, ma zostać w końcu wybudowany. W związku z tym mieszkańcy Świnoujścia zastanawiają się jak zostanie rozwiązana sprawa wjazdu i wyjazdu z tunelu oraz w jakim zakresie będą funkcjonowały przeprawy promowe. W razie finalizacji inwestycji na wyspach szykuje się komunikacyjna rewolucja.

Jak niedawno zapewniła na sesji Barbara Michalska, zastępca prezydenta Świnoujścia, miasto wyśle pismo do ministerstwa infrastruktury z prośbą o spotkanie w celu kontynuowania rozmów na temat finansowania inwestycji. Urzędnicy mają już opracowanie programu funkcjonalno-użytkowego. Jeżeli inwestycja rzeczywiście ruszy, a na to oczywiście trzeba będzie poczekać, to zarówno na wyspie Uznam jak i na wyspie Wolin powstaną wielkie prace budowy.

- Budowa tunelu to nie tylko przewiert jego nitki pod Świną, ale ogromna inwestycja powiązana z rozbudową i modernizacją infrastruktury dróg dojazdowych do jego wlotu i wylotu, która zapewni bezpieczeństwo i usprawnienie ruchu kołowego tego obszaru miasta, w tym  także pojazdów ciężarowych i osobowych kierujących się na międzynarodową przeprawę promową - mówi „Kurierowi” Robert Karelus, rzecznik prasowy prezydenta Świnoujścia.

Jak w praktyce miałby wyglądać wjazd i zarazem wyjazd po obu stronach Świny? W przypadku Warszowa przewiert odbyłby się przy końcu ulicy Fińskiej, a na Uznamie w pobliżu oczyszczalni ścieków. Drogi zostałyby tutaj przebudowane – w taki sposób, żeby dojazd do tunelu był prosty i nie wiązał się z przedzieraniem przez wąskie drogi.

Dodajmy, że w trakcie budowy obie przeprawy funkcjonowałyby tak jak obecnie. Po wybudowaniu stałej przeprawy w odstawkę poszłyby promy Karsibory. Kursowałyby tylko Bieliki, ale rzadziej niż obecnie. ©℗

Tekst i fot. Bartosz TURLEJSKI

Na zdjęciu: Jeżeli tunel powstanie to z krajobrazu Świnoujścia znikną również promy Karsibory.

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Zbynio
2015-12-14 10:14:53
Dalszy ciąg pisowskich obiecanek. Jak przyjdzie do konkretów to wymigają się mówiąc, że opozycja przeszkadza, a Trybunał pewnie im nie pozwoli, no można jeszcze "zwalić" winę na niemieckich sąsiadów.
ajo
2015-12-13 13:20:44
W Gdańsku bez hałasu wybudowano tunel na Westerplatte o dyskusyjnej przydatności.Ze stałym połączeniem Świnoujścia z Polską są problemy,bo moze lepiej żeby bezproblemowy dojazd był przez Niemcy.No i Gdańsk to jednak matecznik PO,więc inwestycja powstała.
ewa35
2015-12-13 12:43:04
Czyj by to nie był pomysl tunel jest niezbedny dla polaczenia waznego osrdoka portowo- wypoczynkowego jakim jest Swinoujscie a tak naprawde o tym juz pisal i Piotr Zaremba . wiele, wiele lat temu
Leming
2015-12-13 08:56:20
Myślę, że "POstępowi" mieszkańcy Świnoujścia nie zgodzą się na wybudowanie tunelu, gdyż jest to czysto PiS-owski projekt mający na celu na trwale połączyć Świnoujście z Polską. "Polskość, to nienormalność" - D. Tusk.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA