czwartek, 28 maja 2020.
Strona główna > Wiadomości > Wykopał z ziemi bardzo cenne monety. Teraz ma kłopoty

Wykopał z ziemi bardzo cenne monety. Teraz ma kłopoty [FILM]

Wykopał z ziemi bardzo cenne monety. Teraz ma kłopoty
Data publikacji: 2019-06-17 11:01
Ostatnia aktualizacja: 2020-04-27 10:42
Wywietleń: 4392 397435

Mieszkaniec gminy Dębno, który odnalazł rzymską monetę liczącą prawie 2000 lat oraz zbiór srebrnych monet z XVII i XVIII w., ma poważne kłopoty. Mężczyzna natknął się na cenne znalezisko używając wykrywacza metali. Nie miał jednak zgody wojewódzkiego konserwatora zabytków na takie poszukiwania. 

Jakie monety nielegalnie wykopał z ziemi mieszkaniec gminy Dębno? To liczący prawie dwa tysiące lat rzymski denar cesarza Antoninusa Piusa (138-161 r. n. e.) oraz około 50 srebrnych monet pochodzących z XVII w. Wykrywacz metali pomógł mu też odnaleźć kilkadziesiąt XVIII-wiecznych ołowianych kul muszkietowych. Mężczyzna nie ma jednak co liczyć na honory z tytułu wykopania tak cennego znaleziska.

Ustawa o ochronie zabytków zabrania używania wykrywacza metali bez pozwolenia. Mężczyzna, o którym mowa, nigdy nie posiadał takiego pozwolenia, ani o takie nie występował do wojewódzkiego konserwatora zabytków. Tymczasem takie pozwolenie szczegółowo określa miejsca, które są wyłączone z poszukiwań ze względu na to, że znajdują się tam stanowiska archeologiczne. Wskazane są w nim także prawa i obowiązki osoby, która je otrzymała, między innymi bezzwłoczne powiadomienie urzędu w przypadku odnalezienia zabytku.

– Zabytki archeologiczne są własnością Skarbu Państwa, prawo polskie przewiduje nagrodę dla znalazcy zabytku archeologicznego, ale tylko w przypadku natychmiastowego powiadomienia urzędu ochrony zabytków lub przedstawiciela administracji oraz zabezpieczenia miejsca zdarzenia do czasu przyjazdu archeologów. Wydobycie go z podłoża pozbawia znalezisko kontekstu i uniemożliwia dalsze badania proweniencyjne zabytku – wyjaśnia podkom. dr Marek Łuczak, koordynator wojewódzki do zwalczania przestępczości przeciwko zabytkom w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Szczecinie.

Cenne monety zostały zabezpieczone przez policjantów. Mężczyźnie, który poszukiwał skarbów na własną rękę, grozi do dwóch lat więzienia. 

(żan)

Fot. i film policja 

Wykopał z ziemi bardzo cenne monety. Teraz ma kłopoty

Komentarze

Polaczek
Co za kraj? Co za prawo? Czy naprawdę musimy temu się poddawać? Czy w tym chorym kraju nie ma ludzi, którzy mogliby to gó..iane prawo zmienić?
2020-04-27 10:31:35
HeHe
Ot durnowate polskie prawo,lepiej żeby zgniło w ziemi niż cieszyło oczy.
2019-11-23 15:38:42
Paweł
Jakie skarby? Ten denar w takim stanie nie jest wart nawet 100 zł. A garść trojaków? Kolejne kilka stów. Zatem wielki skarb o wartości poniżej 1000 zł. Ale Policja spisała się na medal! A konserwator ma roboty po uszy przy katalogowaniu znaleziska.
2019-06-22 12:23:06
Poszukiwacz
Reasumując,kto coś "dobrego"znajdzie to... do Berlina.Tam nie będą szukać dziury w całym.
2019-06-18 10:49:03
Berbeć
Urwa co za cumbaliści i idioty wysmarowali takie durnowate przepisy.lepiej gdyby to,to leżało nadal w glebie a wtedy skarb państwa durnych przepisów nic by nie stracił.ot debilski pomysł.
2019-06-18 07:13:07
wcześniej komentujący
Nie rozumieją a się wymądrzają .
2019-06-18 00:01:57
Czyli
Nie-bezpieczne Hobby ? A sam je/sie zglosil czy Ktos Faceta "pod-kapowal"...?/!
2019-06-17 23:13:16
kelo
...na stos drania .... jak śmiał ..
2019-06-17 17:34:13
krecia robota
To tylko w naszym kraju takie porządki. Powinien wskazać miejsce gdzie znalazł monetę, a potem niech urzędasy kopią, aż do grudnia. Dla gościa należy się pochwała co najmniej, bo tak, to leżałoby to w ziemi może następne 100 lat.
2019-06-17 16:40:15
Doradca
Trzeba było ponownie zakopać i "nie mówić o tym nikomu".
2019-06-17 13:28:47
Chejmo
Brawo !!! Zachodniopomorska Policja - znowu sukces. :) Posiadanie wykrywacza metalu oraz monet czy to Rzymskich czy to VII wiecznych jak na razie nie jest przestępstwem w myśl prawa. Jeżeli u tego "pasjonata historii" znaleziono "fanty - monety" w domu w trakcie przeszukania, to samo w sobie posiadanie tego typu przedmiotów nie jest przestępstwem, a robienie z tego "afery" typu "Wykopał z ziemi bardzo cenne monety. Teraz ma kłopoty" nie na miejscu. Piszący ten artykuł najpierw niech sprawdzi jaką mają wartość opisane "monety" i ile jest ich na rynku i jak łatwo są dostępne na różnego rodzaju portalach aukcyjnych i nie robi "ludziom" wody z mózgu. ;)
2019-06-17 13:26:05
.
A gdy miał pozwolenie i zaniósł wszystko do muzeum, to byłyby podejrzenia, że czegoś sobie jednak nie zostawił. Skarb by sobie leżał, nikt by go nie znalazł, a jak znalazł, to też niedobrze.
2019-06-17 12:59:06