wtorek, 21 maja 2019.
Strona główna > Wiadomości > Historyczny ślad na węźle?

Historyczny ślad na węźle? [FILM]

Historyczny ślad na węźle?
Data publikacji: 2019-02-18 20:40
Ostatnia aktualizacja: 2019-04-13 01:09
Wywietleń: 2283 376336

Kamień graniczny z wykutym symbolem krzyża maltańskiego, pochodzący być może z końca XVII wieku, odnalazł w miejscu budowy węzła Łękno pasjonat historii Szczecina Robert Abelite. O znalezisku powiadomił w poniedziałek miejskiego konserwatora zabytków. - Jeśli wartość historyczna tego granicznika się potwierdzi, wierzę, że zostanie zabezpieczony, opisany i przeniesiony w najwłaściwsze miejsce - mówi.

Robert Abelite jest krajoznawcą, miejskim przewodnikiem, jego wielką pasją jest historia Szczecina. Indywidualne wyprawy nieutartymi szlakami przynoszą mu mnóstwo przyjemności, ale i obfitują w niespodzianki. Dwa tygodnie temu wraz z kolegą Krzysztofem przemierzał okolice Łękna, gdzie trwa wielka inwestycja - teren jest przygotowywany pod budowę węzła przesiadkowego. Przy ul. Pawła Jasienicy, gdzie w pobliżu budynku mieszkalnego do niedawna stał garaż, z ziemi wystawał fragment granitowego słupka. Dla zwykłego spacerowicza rzecz bez znaczenia, ale miłośnik historii Szczecina zobaczył w niej znacznie więcej. 

- Granitowy słupek ma dwadzieścia centymetrów szerokości, jest ociosany w części nadziemnej, na górze ma wykuty świetnie widoczny krzyż maltański - opowiada Abelite. - Według prawideł stawiania słupków granicznych, powinien mieć ok. metra głębokości, a pod nim powinny być złożone "świadki", czyli małe kamienie. Przypuszczam, że był on ustawiony na granicy miasta Szczecin z powiatem Randow, która tamtędy przebiegała. Ten punkt graniczny zbiega się z mapą szwedzkiej matrykuły krajowej z 1692 roku, która pokazuje obręb starego Szczecina i okolic. Być może jednak kamień jest potwierdzeniem granicy z czasów znacznie późniejszych, z roku 1910.

Kolejne dwa kamienie graniczne, już z późniejszego okresu, znajdują się kilkaset metrów dalej. Wszystkie trzy są zagrożone w związku z trwającą inwestycją. Robert Abelite, który już przekazał informacje o znalezisku miejskiemu konserwatorowi zabytków, wierzy, że uda się je w porę zabezpieczyć, ocenić fachowo ich historię, a jeśli przypuszczenia się potwierdzą, właściwie wyeksponować.

- Tuż obok jest teren chronionej Różanki - mówi Abelite. - Kamień z krzyżem maltańskim można by tam tymczasowo przenieść. Z opisem i wskazaniem prawdziwej lokalizacji stałby się kolejną atrakcją turystyczną. A w roku 2022, kiedy tu, gdzie się dziś znajduje, powstanie peronowisko, być może i dla niego znajdzie się miejsce do wyeksponowania.

Tekst, fot. i film Anna Gniazdowska

Na zdjęciu: Czy mamy do czynienia z ważną pamiątką historyczną?

 

Historyczny ślad na węźle?

Komentarze

Ciekaff
Powinno się "takie znaki przeszłości" wyeksponować w porozumieniu z architektem przebudowy. Myslę ze koszt niewielki przy inwestycji a przy jednoczesnym udziale Miasta wartość historyczna (tablica pamiątkowa z opisem lub mapką) duża. Dla ignorantów w opiniach...Nie ma przyszłości bez pamieci o przeszłosci - i to zarówno lokalnej ; jak i Waszych przodków !
2019-02-19 16:30:17
Jakób
do @@Kamienie graniczne - Nie ufaj tak GPS, bo rozszyfruj co to znaczy: Głupiemu Pomocą Służę. I poczytaj, co o przeszłości mówił niejaki Piłsudski. @ Kamienie graniczne - dla niektórych czytanie ze zrozumieniem widać jest trudne - a może to szwedzki kamień? Francuzi też tu byli 7 lat.
2019-02-19 12:18:21
@@Kamienie graniczne
Każdy kamieniarz ci to zrobi w parę godzin szlifierką kątową. Dziś granice wyznacza się przy pomocy GPS. Nie patrz w przeszłość tylko w przyszłość. Nie można non stop żyć w przeszłości.
2019-02-19 10:15:30
Józiek
Do @&@- pamiątka po Hitlerze z 1910 a może nawet z XVII wieku :). Na wyznawcy "dojnej" widać wyraźnie odciśnięty intelektualny ślad niejakiego Suskiego-zwanego Carycą. Pogratulować.
2019-02-19 09:59:41
@&@
Kolejna cenna pamiątka po Hitlerze. Cenna dla platformersów.
2019-02-19 08:18:26
@Kamienie graniczne
Bo teraz już takich się nie robi.
2019-02-19 06:49:44
Kamienie graniczne
jakich wiele - rozumiem jednak że wszystko co niemieckie ma specjalną wartość...
2019-02-19 00:44:17
lotos
Geodeci powinni określić położenie tych znaków, dla późniejszych porównań z danymi archiwalnymi, zanim te znaki zmienią swoją lokalizację.
2019-02-18 22:08:07

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
22
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Wielkie gotowanie nad Odrą
Teatralny przemarsz
Dzień Europy – balony poleciały w niebo
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

Markowi Osajdzie

Sonda

Czy będziesz głosować w wyborach do europarlamentu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie