Dziewięć projektów o łącznej wartości ponad 38 milionów złotych wesprze usługi społeczne w naszym regionie, dzięki dofinansowaniu z Europejskiego Funduszu Społecznego. Umowy w obecności marszałka województwa zachodniopomorskiego podpisano w poniedziałek w szczecińskiej siedzibie Komendy Chorągwi Zachodniopomorskiej ZHP.
- Kwestia ochrony rodzin, w tym osób najmłodszych jest naszym wspólnym wyzwaniem. To nasza ludzka powinność - zaznaczał marszałek Olgierd Geblewicz. - Fundusze europejskie dają nam nowe możliwości a wiadomo, iż te zadania są niezwykle kosztochłonne. Trzeba zawsze chronić nasze dzieci i ratować rodziny, kiedy tylko jest to możliwe. Ważne jest aby w przypadku, gdy dziecko trafia do pieczy zastępczej, zagwarantować mu możliwie najlepsze warunki. Natomiast młodzieży opuszczającej pieczę zastępczą, która narażona jest na zmarginalizowanie stworzyć perspektywy usamodzielnienia się.
W naszym regionie 6832 rodziny zostały objęte wsparciem socjalnym ze względu na nieporadność w sprawach wychowawczo–opiekuńczych. Co roku w całym kraju blisko 10 000 dzieci zostaje umieszczonych w pieczy zastępczej, w tym co czwarte trafia do pieczy instytucjonalnej. W Szczecinie w 2018 r. 1205 dzieci przebywało w pieczy zastępczej.
W ramach Działania 7.6 Regionalnego Programu Operacyjnemu Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020 "Wsparcie rozwoju usług społecznych świadczonych w interesie ogólnym", 4 kwietnia br. rozstrzygnięto kolejny konkurs. Wybrano do dofinansowania 9 projektów o łącznej wartości 38 139 917 zł.
Wesprą one najbardziej potrzebujących czyli rodziny zagrożone ubóstwem i wykluczeniem społecznym, które nie radzą sobie z wychowaniem i opieką nad dziećmi. Łącznie objętych wsparciem zostanie 3997 osób oraz 42 podmioty świadczące usługi społeczne. Przewidują one pomoc psychologiczną, pedagogiczną i prawną. Ma to rozwiązać problemy rodzin i ograniczyć umieszczanie dzieci w domach dziecka, rodzinach zastępczych i innych placówkach opiekuńczych. Powstaną też nowe obiekty, takie jak świetlice podwórkowe czy placówki opiekuńczo wychowawcze, obejmujące wsparciem maksymalnie do 14 dzieci, co zapewnić ma ich bardziej domową i rodzinną atmosferę. Na wsparcie liczyć będą mogły także osoby pełnoletnie, które opuszczają dom dziecka lub rodzinę zastępczą i rozpoczynają samodzielne życie. ©℗
(KK)
Fot. Kamil KRUKOWSKI
Na zdjęciu: - Kwestia ochrony rodzin, w tym osób najmłodszych to nasza ludzka powinność - zaznaczał marszałek Olgierd Geblewicz.