Piątek, 24 marca 2023 r. 
13 szczecin
REKLAMA

Można wnioskować o świadczenie „Alzheimer 75”

Data publikacji: 13 maja 2019 r. 18:55
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 12:39
Można wnioskować o świadczenie „Alzheimer 75”
Szczecińskie Centrum Świadczeń przyjmuje wnioski o przyznanie świadczenia „Bon opiekuńczy Alzheimer 75”. Fot. Anna Gniazdowska  

Opiekunowie osób chorych na Alzheimera od poniedziałku 13 maja mogą składać wnioski o świadczenie pieniężne w ramach szczecińskiego „Bonu Opiekuńczego: Alzheimer 75”. W drugiej edycji programu wprowadzono kilka zmian - zwiększa się pomoc finansowa, grono lekarzy uprawnionych do wydania stosownego zaświadczenia poszerzono o geriatrów, a realizację zadania przejęło Szczecińskie Centrum Świadczeń.

„Bon opiekuńczy: Alzheimer 75” został wprowadzony w lipcu ub. roku. To finansowa pomoc dla rodzin opiekujących się seniorami chorymi na Alzheimera, którzy ukończyli 75. rok życia i mieszkają na terenie miasta. W pierwszej edycji programu świadczenie (2 tys. złotych na rok wypłacane w dwóch transzach) otrzymało 486 opiekunów. Od poniedziałku, 13 maja, można składać wnioski w drugiej edycji programu. Osoby chcące skorzystać ze świadczenia w pełnym wymiarze, mają czas na złożenie dokumentów do końca maja.

W tym roku świadczenie będzie wypłacane maksymalnie w trzech transzach (każda po 1000 zł), wsparcie zwiększa się do kwoty 3000 zł rocznie. I tak - pierwsza transza będzie wypłacana od 10 do 30 czerwca br. - opiekunom, którzy złożyli wniosek do 31 maja br., druga transza – od 10 do 30 września - opiekunom, którzy uzyskali prawo do świadczeń w ramach pierwszej transzy, a sytuacja opiekuńcza nie uległa zmianie oraz osobom, które złożyły wniosek do 31 sierpnia br., trzecia transza - od 10 do 31 grudnia br. - opiekunom, którzy uzyskali prawo do świadczeń w ramach pierwszej i drugiej transzy, a sytuacja opiekuńcza nie uległa zmianie oraz osobom, które złożyły wniosek w terminie do 30 listopada br.

Żeby otrzymać to finansowe wsparcie, opiekunowie muszą wypełnić i złożyć stosowny wniosek. Poprzednio wnioski przyjmowało Biuro Obsługi Interesanta w magistracie, teraz zadanie przejęło Szczecińskie Centrum Świadczeń (dokumenty można składać w głównej siedzibie SCŚ przy ul. Bł. Wincentego Kadłubka 12, w filii Urzędu Miasta na prawobrzeżu przy ul. Rydla 39-40 oraz w filii SCŚ przy ul. Kaszubskiej 30).

Do wniosku trzeba dołączyć zaświadczenie od lekarza, że senior jest objęty świadczeniami zdrowotnymi, zawierające informację dotyczącą rozpoznania choroby z określeniem jednostki chorobowej. Dotychczas zaświadczenia mógł wystawić tylko neurolog lub psychiatra, teraz może to zrobić także geriatra. Uwaga, akceptowane są również zaświadczenia wystawione na potrzeby ubiegłorocznej edycji programu.

- Opiekunowie, którzy korzystali z programu w ubiegłym roku i chcieliby odebrać oryginały zaświadczeń lekarskich, mogą zgłaszać się do Wydziału Spraw Społecznych Urzędu Miasta - informuje Maciej Homis, rzecznik SCŚ. - Dokumenty są wydawane w pokoju 336 J w dni robocze w godzinach 8-15.

Tak jak poprzednio przy składaniu wniosków opiekunowie są proszeni również o wypełnienie anonimowej ankiety, której celem jest rozpoznanie sytuacji osób chorujących na Alzheimera w Szczecinie. Szczegółowe informacje oraz wzory wniosków znajdują się na stronie www.swiadczenia.szczecin.pl w zakładce „Bon opiekuńczy Alzheimer 75”.

(gan)

Fot. Anna Gniazdowska

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Kicia
2019-05-16 14:40:18
Nie ma "choroby Alzheimera", w Niemczech już się o tym mówi w środowiskach medycznych. Jest demencja o różnym stopniu zaawansowania.
Maria
2019-05-14 05:57:07
Jako ze jestesmy narodem chrzescijanskim a kazdy chrzescijanin dzieli sie chlebem to nie patrzac z jakich powodow dany czlowiek nie wypracowal sobie emerytury panstwo i spoleczenstwo poprzez instytucje charytatywne powinny im pomagac.A czyz nie pomagamy zwierzętom a cóż dopieri naszym braciom jacy by nie byli.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA