sobota, 14 grudnia 2019.
Strona główna > Wiadomości > Wolność nie jest dana raz na zawsze

Wolność nie jest dana raz na zawsze [GALERIA]

Wolność nie jest dana raz na zawsze
Data publikacji: 2019-11-11 14:39
Ostatnia aktualizacja: 2019-11-12 18:44
Wywietleń: 1209 427045

Uroczystość patriotyczna z okazji Narodowego Święta Niepodległości odbyła się w poniedziałek 11 listopada przy popiersiu marszałka Józefa Piłsudskiego na pl. Szarych Szeregów w Szczecinie. Wzięli w niej udział parlamentarzyści, władze samorządowe, przedstawiciele duchowieństwa, żołnierze, harcerze, młodzież reprezentująca szkoły, organizacje kombatanckie i patriotyczne, przedstawiciele stowarzyszeń, partii politycznych, a także liczni mieszkańcy miasta - szczecinianki i szczecinianie.

- To bardzo ważne, że ten dzień każdego roku rodzi dużo dobrych patriotycznych emocji w coraz większej grupie naszych rodaków - mówił witając zebranych Piotr Krzystek, prezydent Szczecina. - Dzisiejsza rocznica to doskonały moment na refleksję o historii odzyskania niepodległości, która choć sięga 1918 roku i trudno znaleźć wśród żywych świadków tamtych wydarzeń, musi nam jasno uświadamiać, że bez tamtego pamiętnego listopada dzisiejsza obecność Polski na mapie Europy, z polskim Szczecinem, wcale nie byłaby taka oczywista.

Prezydent przypomniał polską drogę do niepodległości. Podkreślał, że dziś jesteśmy wolnym narodem, członkiem NATO i europejskiej wspólnoty, cieszymy się od lat wysokim wzrostem gospodarczym, skracającym dystans naszego kraju do najlepiej rozwijających się gospodarek świata.

- Wydaje się, realnie nic nam nie grozi - mówił Piotr Krzystek. - Niestety, wolność i niepodległość nikomu na świecie nie są dane raz na zawsze. Zmienia się polityczne otoczenie, tworzą się nowe sojusze, walka o wpływy i władzę realizuje się nie tylko na polach bitew, ale w nowych nieznanych dotąd przestrzeniach i coraz bardziej wykorzystuje instrumenty gospodarki. To wyzwania, przed którymi każdego dnia stajemy także tu, w Polsce. I choć może optymistycznie uważamy, że nas to nie dotyczy i nie obchodzi, to w ostatecznym rozrachunku wszyscy ponosimy tego konsekwencje. Dlatego dziś, przy święcie niepodległości warto mówić o naszej odpowiedzialności. Bo wolność to odpowiedzialność. Za pamięć i historię, ale także za przyszłość, która stawia przed nami nowe wyzwania. I nie chodzi tylko o sprawną i zmodernizowaną armię, ale nie sposób dziś, mówiąc o niepodległości i suwerenności, pominąć tematu polskiej edukacji, która przeżywa poważny kryzys, służby zdrowia nękanej brakiem kadr i finansową zapaścią, czy naszych wzajemnych relacji pozbawionych szacunku do drugiej osoby czy umiejętności prowadzenia rzeczowego dialogu przy rozwiązywania kluczowych problemów w państwie. Nasi przodkowie sprostali wyzwaniom tamtego czasu, ale trzeba pamiętać, że wolność i niepodległość to wielkie zadanie, z którego egzamin, adekwatnie do okoliczności, zdać musi każde pokolenie, także nasze. Po to, by następcy byli z nas dumni tak, jak my dumni jesteśmy z bohaterów 11 listopada 1918 roku.

Podczas uroczystości wszyscy zebrani w towarzystwie męskiego zespołu wokalnego Baltic Singers odśpiewali wspólnie „Rotę”. Porucznik Irena Paczek-Krawczak odczytała Apel Pamięci. Po nim nastąpiła salwa honorowa. Na koniec delegacje złożyły kwiaty pod popiersiem marszałka.

(gan)

fot. Grzegorz Siwa

Obejrzyj także film ze szczecińskich obchodów tego święta.

A także zdjęcia Ryszarda Pakiesera z marszu "Rodzina siłą narodu". 

Wolność nie jest dana raz na zawsze Wolność nie jest dana raz na zawsze Wolność nie jest dana raz na zawsze Wolność nie jest dana raz na zawsze Wolność nie jest dana raz na zawsze Wolność nie jest dana raz na zawsze Wolność nie jest dana raz na zawsze Wolność nie jest dana raz na zawsze Wolność nie jest dana raz na zawsze Wolność nie jest dana raz na zawsze Wolność nie jest dana raz na zawsze Wolność nie jest dana raz na zawsze Wolność nie jest dana raz na zawsze Wolność nie jest dana raz na zawsze Wolność nie jest dana raz na zawsze Wolność nie jest dana raz na zawsze Wolność nie jest dana raz na zawsze Wolność nie jest dana raz na zawsze Wolność nie jest dana raz na zawsze Wolność nie jest dana raz na zawsze Wolność nie jest dana raz na zawsze Wolność nie jest dana raz na zawsze Wolność nie jest dana raz na zawsze Wolność nie jest dana raz na zawsze Wolność nie jest dana raz na zawsze Wolność nie jest dana raz na zawsze Wolność nie jest dana raz na zawsze Wolność nie jest dana raz na zawsze Wolność nie jest dana raz na zawsze Wolność nie jest dana raz na zawsze Wolność nie jest dana raz na zawsze Wolność nie jest dana raz na zawsze Wolność nie jest dana raz na zawsze Wolność nie jest dana raz na zawsze Wolność nie jest dana raz na zawsze Wolność nie jest dana raz na zawsze

Komentarze

Po-lityczny Slalom...
Panie Krzystek, rowniez i PO-stkomunistyczna Partia do ktorej kilka lat temu i Pan takze nalezal... PO-zmieniala Szczecin jak i Polske na gorsze !!!
2019-11-12 02:06:05
Leopolis
Te rondo jest mało reprezentacyjne.Ale najlepsze jest rondo szwaba Hakena.Nawet komuniści zmieniali niemieckie nazwy ulic.
2019-11-11 21:03:57
cdn
KRZYSTKU! kiedy zniknie z naszego miasta plac specjalisty od apartamenntow niejakiego adamowicza/z malej litery/
2019-11-11 18:41:06
max
Nigdy więcej POstkomunizmu!!!
2019-11-11 16:42:45

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
3
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Wielka Parada Mikołajów

Nekrologi

Sonda

Czy obowiązek tworzenia korytarza życia i jazdy na suwak zwiększą bezpieczeństwo na drogach?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie