Środa 20 października 2021r. 
REKLAMA

Wolność nie jest dana raz na zawsze [GALERIA]

Data publikacji: 2019-11-11 14:39
Ostatnia aktualizacja: 2019-11-12 18:44
Wolność nie jest dana raz na zawsze
 

Uroczystość patriotyczna z okazji Narodowego Święta Niepodległości odbyła się w poniedziałek 11 listopada przy popiersiu marszałka Józefa Piłsudskiego na pl. Szarych Szeregów w Szczecinie. Wzięli w niej udział parlamentarzyści, władze samorządowe, przedstawiciele duchowieństwa, żołnierze, harcerze, młodzież reprezentująca szkoły, organizacje kombatanckie i patriotyczne, przedstawiciele stowarzyszeń, partii politycznych, a także liczni mieszkańcy miasta - szczecinianki i szczecinianie.

- To bardzo ważne, że ten dzień każdego roku rodzi dużo dobrych patriotycznych emocji w coraz większej grupie naszych rodaków - mówił witając zebranych Piotr Krzystek, prezydent Szczecina. - Dzisiejsza rocznica to doskonały moment na refleksję o historii odzyskania niepodległości, która choć sięga 1918 roku i trudno znaleźć wśród żywych świadków tamtych wydarzeń, musi nam jasno uświadamiać, że bez tamtego pamiętnego listopada dzisiejsza obecność Polski na mapie Europy, z polskim Szczecinem, wcale nie byłaby taka oczywista.

Prezydent przypomniał polską drogę do niepodległości. Podkreślał, że dziś jesteśmy wolnym narodem, członkiem NATO i europejskiej wspólnoty, cieszymy się od lat wysokim wzrostem gospodarczym, skracającym dystans naszego kraju do najlepiej rozwijających się gospodarek świata.

- Wydaje się, realnie nic nam nie grozi - mówił Piotr Krzystek. - Niestety, wolność i niepodległość nikomu na świecie nie są dane raz na zawsze. Zmienia się polityczne otoczenie, tworzą się nowe sojusze, walka o wpływy i władzę realizuje się nie tylko na polach bitew, ale w nowych nieznanych dotąd przestrzeniach i coraz bardziej wykorzystuje instrumenty gospodarki. To wyzwania, przed którymi każdego dnia stajemy także tu, w Polsce. I choć może optymistycznie uważamy, że nas to nie dotyczy i nie obchodzi, to w ostatecznym rozrachunku wszyscy ponosimy tego konsekwencje. Dlatego dziś, przy święcie niepodległości warto mówić o naszej odpowiedzialności. Bo wolność to odpowiedzialność. Za pamięć i historię, ale także za przyszłość, która stawia przed nami nowe wyzwania. I nie chodzi tylko o sprawną i zmodernizowaną armię, ale nie sposób dziś, mówiąc o niepodległości i suwerenności, pominąć tematu polskiej edukacji, która przeżywa poważny kryzys, służby zdrowia nękanej brakiem kadr i finansową zapaścią, czy naszych wzajemnych relacji pozbawionych szacunku do drugiej osoby czy umiejętności prowadzenia rzeczowego dialogu przy rozwiązywania kluczowych problemów w państwie. Nasi przodkowie sprostali wyzwaniom tamtego czasu, ale trzeba pamiętać, że wolność i niepodległość to wielkie zadanie, z którego egzamin, adekwatnie do okoliczności, zdać musi każde pokolenie, także nasze. Po to, by następcy byli z nas dumni tak, jak my dumni jesteśmy z bohaterów 11 listopada 1918 roku.

Podczas uroczystości wszyscy zebrani w towarzystwie męskiego zespołu wokalnego Baltic Singers odśpiewali wspólnie „Rotę”. Porucznik Irena Paczek-Krawczak odczytała Apel Pamięci. Po nim nastąpiła salwa honorowa. Na koniec delegacje złożyły kwiaty pod popiersiem marszałka.

(gan)

fot. Grzegorz Siwa

Obejrzyj także film ze szczecińskich obchodów tego święta.

A także zdjęcia Ryszarda Pakiesera z marszu "Rodzina siłą narodu". 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Po-lityczny Slalom...
2019-11-12 02:06:05
Panie Krzystek, rowniez i PO-stkomunistyczna Partia do ktorej kilka lat temu i Pan takze nalezal... PO-zmieniala Szczecin jak i Polske na gorsze !!!
Leopolis
2019-11-11 21:03:57
Te rondo jest mało reprezentacyjne.Ale najlepsze jest rondo szwaba Hakena.Nawet komuniści zmieniali niemieckie nazwy ulic.
cdn
2019-11-11 18:41:06
KRZYSTKU! kiedy zniknie z naszego miasta plac specjalisty od apartamenntow niejakiego adamowicza/z malej litery/
max
2019-11-11 16:42:45
Nigdy więcej POstkomunizmu!!!

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ