Wtorek, 13 sierpnia 2024 r. 
REKLAMA

Wojskowo-biznesowy przekręt. Oficer zatrzymany w Szczecinie [FILM]

Data publikacji: 07 listopada 2018 r. 22:30
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 12:24
Wojskowo-biznesowy przekręt. Oficer zatrzymany w Szczecinie
 

Trzynaście milionów złotych strat przy projekcie "Śnieżnik". Wśród zatrzymanych ppłk Wojska Polskiego i troje przedsiębiorców, którzy mieli zawyżać ceny elektronicznego wyposażenia urządzenia.

Postępowania w sprawie wyrządzenia znacznej szkody majątkowej na szkodę Wojskowego Instytutu Technicznego Uzbrojenia prowadzi Wydział do spraw Wojskowych Prokuratury Okręgowej w Warszawie. Według śledczych doszło do licznych nieprawidłowości przy realizacji w latach 2010-2018 zamówień publicznych na rzecz WITU w ramach realizowanego projektu - trenażera broni strzeleckiej „Śnieżnik”. To system służący do szkolenia żołnierzy na stanowiskach ogniowych, do oceny celowania z broni strzeleckiej np. podczas treningów na strzelnicach, na polu walki lub w pomieszczeniach. Jest stosowany także do szkolenia strzelców śmigłowców, strzelców wyborowych czy obsługi moździerzy.

Prokuratorzy ustalili, że stworzono system, w ramach którego dostarczano do WITU podzespoły elektroniczne „Śnieżnika” po znacznie zawyżonych cenach. Proceder polegał na nabywaniu części elektronicznych, a następnie przy wykorzystaniu stworzonego łańcucha firm (w tym co najmniej dwóch utworzonych wyłącznie w tym celu), które były kolejnymi nabywcami podzespołów, sztucznie zawyżano ich wartość. Ostatnia z firm uczestnicząca w łańcuchu, stawała do przetargu organizowanego przez WITU i jako jedyny oferent wygrywała. Na skutek tych działań Instytut został doprowadzony do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w kwocie ok 13 milionów złotych.

W środę (7 listopada) agenci Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali w Szczecinie  podpułkownika Wojska Polskiego,  a w Warszawie i okolicach trzy inne osoby.

- Zatrzymano ppłk. Sławomira S., kierownika jednego z zakładów WITU, oraz jego żonę Izabelę C.-S., prowadzącą działalność gospodarczą i uczestnicząca we wskazanym wyżej łańcuchu dostaw. Dwie pozostałe zatrzymane osoby, czyli Robert K. oraz Oksana R., również prowadziły działalność gospodarczą i uczestniczyły w całym procederze. Zostaną im przedstawione zarzuty oszustwa, przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków w celu osiągnięcia korzyści majątkowej - informuje prokuratura.

Śledczy nie wykluczają dalszych zatrzymań w tej sprawie.

(dar)

Fot. i film: CBA

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA