Sobota 02 lipca 2022r. 
REKLAMA

Wojna o nabrzeża. Ciosy w formie komentarzy

Data publikacji: 2018-06-09 19:31
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:12
Wojna o nabrzeża. Ciosy w formie komentarzy
 

Kolejny odcinek wojny o reprezentacyjną część Szczecina - nabrzeża u stóp Wałów Chrobrego. Tym razem pretekstem do wymiany ciosów było publiczne wystąpienie prezydenta miasta i krytyka stanu tego terenu należącego do Grupy PZM.

Kilka dni temu, podczas konferencji prasowej poświęconej przyznaniu Szczecinowi prawa do organizowania po raz czwarty finału regat The Tall Ships Races, prezydent miasta skomentował także wojnę z Grupą PŻM o nabrzeża u stóp Wałów Chrobrego, która toczy się od wielu miesięcy. Ich właścicielem jest spółka Polsteam Żegluga Szczecińska, w której 49 procent udziałów ma spółka miejska Żegluga Szczecińska, a 51 procent PŻM. Poprzednie kierownictwo tej firmy zgodziło się je odsprzedać miastu, które chce je wyremontować na wzór podobnych terenów po drugiej stronie Odry – na Łasztowni. Ale nowe kierownictwo PŻM zmieniło zdanie i nie chce już nabrzeży się pozbywać. Twierdzi, że samo chce je wyremontować.

- Były już ustalone zasady nabycia przez nas, jeszcze przez PŻM pod poprzednimi władzami. To było porozumienie wypracowywane przez 3-4 lata. My jesteśmy gotowi w każdej chwili wrócić do tamtych rozwiązań – stwierdził Piotr Krzystek, prezydent Szczecina.

Sprawa trafiła do sądu. Nie jest jeszcze znany termin rozprawy.

- Uważamy, że te nabrzeża powinny trafić do miasta. Podjęliśmy działania sądowe w tej materii. Decyzja o regatach stanowi też ważny element, który powinien dopingować do rozwiązania tego problemu. Nie może być tak, że najbardziej reprezentatywne nabrzeże wygląda jak wygląda. Wszystkie pozostałe są już wyremontowane, piękne i będą służyć jednostkom. Natomiast tutaj mamy do czynienia ze wczesną drugą połową XX wieku - dodał Krzystek.

Teraz PŻM skomentował wypowiedź Krzystka.

- Grupa PZM ma w planach gruntowną modernizację nabrzeży przy Wałach Chrobrego i podjęła wiążące zobowiązania korporacyjne przeznaczając na ten cel z własnych środków 10 mln zł. Podobnych działań oczekiwała również od drugiego partnera w spółce Polsteam Żegluga Szczecińska – miejskiej spółki Żegluga Szczecińska. Niestety, miasto Szczecin nie tylko odrzuciło tę propozycję, odrzucając tym samym ofertę przystąpienia do szybkich prac modernizacyjnych nabrzeży, ale sądownie występując przeciwko swojej własnej spółce, zablokowało możliwość bieżącego funkcjonowania tej spółki i eksploatacji nabrzeży. Grupa PŻM pomimo wrogich działań miasta będzie dalej konsekwentnie dążyć do realizacji planów modernizacji nabrzeży jak tylko prawnie stanie się to możliwe. W najbliższym czasie zostanie rozpisany konkurs na projekt zagospodarowania przestrzennego obszaru nabrzeży a po wykonaniu projektu Grupa PZM zwróci się o uzyskanie wszystkich stosownych pozwoleń koniecznych do realizacji inwestycji – poinformował Krzysztof Gogol, rzecznik prasowy Grupy PZM.

Miasto nie pozostaje dłużne.

- Reprezentacyjne nabrzeże przy Wałach Chrobrego, powinno wyglądać jak pozostałe szczecińskie bulwary, być wizytówką Szczecina, cieszyć mieszkańców i turystów. Dlatego chcielibyśmy aby Grupa PŻM wywiązała się ze wcześniejszych uzgodnień. Nagła zmiana stanowiska, co do przekazania nabrzeża przy Wałach Chrobrego Szczecinowi jest zaskakująca i niezrozumiała. Dziwić może w świetle takich sugestii przedstawicieli PŻM jak ta, że cytat: "nabrzeże im bardziej jest państwowe tym bardziej jest polskie, a jak jest miejskie to nie jest państwowe, a wtedy może przestać być polskie" koniec cytatu. Intencją miasta jest realizacja wcześniejszych uzgodnień, w sprawie zakupu nabrzeży. Miasto może bowiem inwestować tylko na terenach, które do niego należą, dlatego tak ważne jest to, aby Szczecin został właścicielem tej reprezentacyjnej części miasta. Stąd decyzja o rozstrzygnięciu sporu na drodze sądowej.
Co do tego, jak wyglądają miejskie bulwary, a jak zarządzane przez PŻM nabrzeża, każdy może sobie wyrobić własne zdanie porównując podczas spacerów na tegorocznych Dniach Morza – stwierdził Piotr Zieliński z Centrum Informacji Miejskiej UM w Szczecinie.

Dariusz Staniewski

Fot. Marek Klasa

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Polak
2018-06-11 08:14:00
mam wątpliwosci czy państwowe to polskie, bo kto rzadzi państwem ? polskojęzyczni Pisjanie o wyznaniu rydzykownym.
nie tylko woda
2018-06-10 16:54:54
piach, trawa, płoty, płotki, stary beton, duuużo betonu...
Suweren
2018-06-10 14:04:16
PiS-dzielce,dobrze wiecie,że jesteście w tym mieście sektą w mniejszości,bez realnych wpływów na rozwój miasta.Możecie więc tylko trolować,sabotować i ciągle czepiać się z pomocą reżimowej lokalnej TV wszystkim i wszystkiemu co związane z PO lub Krzystkiem.Słabe to argumenty na to by przekonać mieszkańców aby głosowali inaczej.Macie też świadomość i tego,że kolejne wybory w mieście jesteście bez szans,a niebawem i po parlamentarnych znikniecie z miasta.
do trolujacych przedmówców
2018-06-10 12:54:44
Ale prymityw szczecinian z tych komentarzy wynika. Ujadacie tylko wy - pisowskie pieski. Tak trudno włączyć mózg, zapoznać się z wcześniejszymi ustaleniami miasta z PŻM? Dlaczego,gdy pojawił się komisarz Brzezicki wcześniejsze ustalenia z miastem przestały obowiązywać? Ludzie, zrozumcie wreszcie, że miasto dąży do scalenia własnościowego bulwarów. Pan Brzezicki szerzy kłamstwa mówiąc, że miasto nie chce się dołożyć do remontu, bo doskonale wie, że władze miasta mogą inwestować za pieniądze z własnego budżetu wyłącznie na coś co jest jego własnością. Za 10 mln to Brzezicki sobie wille może wybudować, a nie wyremontować nabrzeże na Wałach, które wymaga pogłębienia co skutkuje budową całej nowej ściany nabrzeża, bo stare się rozpadnie po pogłębieniu.
bez sensu
2018-06-10 11:20:46
Po co to nakręcanie i grzanie tematu? Zamiast zgody, pieniactwo, pozwy. Właściciel chce coś zrobić dla miasta, to należy mu pomóc, a przynajmniej nie przeszkadzać. Gdyby prezydentem był pan Sochański, na pewno nie robiłby problemów.
V
2018-06-10 09:48:53
Takie teksty może mówić przedszkolak i to obrażony :/
Sprawiedliwy
2018-06-10 08:50:27
Panie Krzystek ile lat już zasiada Pan na urzędzie ??!!! Proszę wymienić inwestcje jakie udało się zakończyć ?? Trzy remonty ul. Jagielońskiej -FRAGMENT- Ile kosztowała nas ŁASZTOWNA? Afera z mariną na wyspie. SZYBKI TRAMWAJ - chyba szybka kasa ?? Zero spojnego planu Dla pana nie istnieje Miasto - tylko fragmenty lokalnych interesów - nam potrzeba Prezydenta z wizją .a wy dzienikarzyny ropisujecie i zachwalacje rozwiazania jakie o wile lepsze widuje w miastach powiatowych ZERO WIZJI - WIECEJ ONIEKTYWIZMU
kaziostok
2018-06-10 08:26:48
Cytaty: " ... odsprzedać miastu, które chce je wyremontować na wzór podobnych terenów po drugiej stronie Odry" i "Reprezentacyjne nabrzeże przy Wałach Chrobrego, powinno wyglądać jak pozostałe szczecińskie bulwary" wskazują, że "psu na budę" był konkurs dotyczący koncepcji zagospodarowania nabrzeży, który wygrała koncepcja odbudowy zabudowy zwartej na bulwarach. "Psu na budę" też były przyznane finansowe nagrody i rozbudzone nadzieje, że Szczecina znów jak przed II wojną światową "architektoniczną perłą północy".
@Stary człowiek...
2018-06-09 23:49:52
Powtarzasz brednie z antypolskich mediów. Bez pojęcia.
.
2018-06-09 23:22:32
Wez sie pan za miasto, bo syf jest totalny. Nabrzeza to kupa, tak czy tak.
Stary człowiek a może
2018-06-09 22:25:46
Skoro reżimowa władza jest w stanie spec ustawą pozbawić"ojcowizny" mieszkańców którzy stoją im na przeszkodzie w budowie centralnego portu lotniczego-to w identyczny sposób miasto powinno postąpić z PŻM.Oni działają ze szkodą dla miasta,wbrew woli mieszkańców tylko dlatego,że ich polityczne zacietrzewienie i obóz polityczny realizuje obrzydliwą perfidną grę.
autor odleciał
2018-06-09 21:30:01
Wojna, ciosy - co to za słownictwo? Czy taki komentarz przejdzie przez sito cenzury czy ciągle za mocny?
Rene
2018-06-09 20:56:48
Tak to jest gdy polityka uderza do głów maluczkich.
autor odleciał
2018-06-09 20:53:53
Jaka wojna?! Jakie ciosy? Dziennikarstwo z d...
Obs.ryver
2018-06-09 20:44:08
Zobaczmy, co PŻM chce zaoferować mieszkańcom Szczecina... Magistraccy na Łasztowni nie błysnęli,raczej styl drobnomieszczański....
Roman
2018-06-09 20:13:40
Miasto powinno ogarnąć nabrzeża, niech PŻM odpuści.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA