Sobota, 12 października 2024 r. 
REKLAMA

Woda Jeziora Słonecznego skażona - śniętych ryb brak. Neutralizowanie skutków katastrofy

Data publikacji: 12 września 2023 r. 08:28
Ostatnia aktualizacja: 12 września 2023 r. 10:58
Woda Jeziora Słonecznego skażona - śniętych ryb brak. Neutralizowanie skutków katastrofy
Fot. Ryszard Pakieser  

Blokada skażonych - rozcieńczonym kwasem solnym oraz metalami ciężkimi - wód Słonecznego została przerwana. Częściowo i na krótko. Mimo wszystko - jak podają Wody Polskie w Szczecinie - nie stwierdzono śnięcia ryb w gumienieckim jeziorze.

Decyzją Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, wody Słonecznego - skażone po pożarze zakładu przy ul. Spółdzielców w Mierzynie - są blokowane zaporami: na ujściu Wierzbaka do Bukowej, na wypływie z Jez. Słonecznego, na Bukowej poniżej Słonecznego. Strażacy odcięli korkami pneumatycznymi również ów zakład (produkujący m.in. słupy ulicznych latarń - przyp. aut.) od sieci instalacji burzowej, na granicy gm. Dobra i Szczecina.

Jedno z takich zabezpieczeń - na ujściu rurociągu pod rondem Gierosa - zniknęło w niedzielne popołudnie (10 bm.), w niewyjaśnionych okolicznościach. Nie wiadomo, czy spłynął z Bukową do Odry, czy też został skradziony. Dość, że jego poszukiwania nie przyniosły rezultatu. Dlatego Wody Polskie w poniedziałek (11 września) poinformowały Komendę Miejską Policji w Szczecinie o „zaginięciu urządzenia pneumatycznego".

- Pracownicy Zarządu Zlewni rozpoczęli poszukiwania korka z biegiem rzeki na długości około 1200 m. Jednak natrafili jedynie na snopki siana, które na przepuście okularowym stanowiły filtr biologiczny. Straż Pożarna prowadziła poszukiwania poruszając się w górę rzeki: od ul. Mieszka I. Oni również nie odnaleźli korka pnaumatycznego - relacjonowała Natalia Chodań, rzeczniczka prasowa Wód Polskich w Szczecinie.

Rozszczelnioną blokadę jednej z rur - po około 5 godzinach - powtórnie zaczopowano. Tym razem profesjonalny korek pneumatyczny zastępując prowizorycznym uszczelnieniem: zaporą z płyt, folii oraz worków z piaskiem.

- Po wprowadzeniu środka koagulującego jest widoczne wytrącenie osadu i klarowanie się wody. W Jeziorze Słonecznym nie stwierdzono śnięcia ryb - informowała rzeczniczka Wód Polskich.

Jeszcze nie wiadomo, jaką metodą będą neutralizowane metale ciężkie, wytrącone przez zastosowany koagulant do osadów dennych Słonecznego. Na tę chwilę - jak przekazują miejskie oraz wojewódzkie służby - nie ma zagrożenia dla ujęć wody pitnej w Szczecinie. Nie wiadomo, czy i na ile może się to zmienić wraz z pojawieniem się opadów, których wystąpienie jest prognozowane na najbliższe dni.

Natomiast nadal - do odwołania - obowiązuje ostrzeżenie przed zbliżaniem się do Słonecznego, Bukowej oraz do Wierzbaka, a także zakaz korzystania z ich wód. ©℗

A. NALEWAJKO

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Piotr
2023-09-12 18:22:20
Dyklanościek- piniędzy nie ma i nie bedzie! 30% glodnych dzieci za PO PSL! Na afery vat, paliwowa, hazadrowa i osmiorniczki były! Wszystko sprzedane! Lotos i lot mialy isc w łapy ruskich! Oddanie sledztwa smolenskiego w łapy putina! Zamiany ciał ofiar i trzy rece w jednej trumnie! Pety w trumnach! Pani Walentynowicz do dzis nie wiadomo gdzie jest Jej ciało!!
śniętych ryb brak
2023-09-12 18:17:58
bo tam ryb nie było :-)
HM
2023-09-12 10:58:12
Skoro rozmawiamy o odpadach poprodukcyjnych owej firmy to trzeba także powiedzieć o śmieciach radiacyĵnych generowanych przez wanny galwaniczne i sumujących się z podobnymi "odpadami" wytwarzanymi przez pobliską wieżẹ antenową wsporczą(BST) pobudowaną w odl.około 80m od budynku mieszkalnego należącym do os.mieszkaniowego pobudowanym tuż za płotem owej firmy.
Duklanościek
2023-09-12 10:48:15
Na PiSlicję szybko donoszą choć sami powinni od dawna siedzieć w aresztach za Odrę i inne.
Leo Bonhardt
2023-09-12 09:59:56
" W Jeziorze Słonecznym nie stwierdzono śnięcia ryb" - a tam jakieś ryby są ?
Eko Ela
2023-09-12 09:07:30
Bardzo podejrzane jest zniknięcie - czyli kradzież korka pneumatycznego czopującego odpływ. To celowe działanie obliczone na rozszerzenie skali zanieczyszczenia.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA