Niedziela, 29 grudnia 2024 r. 
REKLAMA

Więźniowie porządkowali miejsca pamięci na Cmentarzu Centralnym [GALERIA]

Data publikacji: 30 października 2023 r. 19:34
Ostatnia aktualizacja: 05 listopada 2023 r. 11:47
Więźniowie porządkowali miejsca pamięci na Cmentarzu Centralnym
Osadzeni w Areszcie Śledczym swoją misję na Cmentarzu Centralnym rozpoczęli od obelisku "Bohaterom Września 1939".  Fot. Dariusz Gorajski  

W poniedziałek 30 października sześciu więźniów z Aresztu Śledczego w Szczecinie porządkowało miejsca pamięci i groby na Cmentarzu Centralnym. Towarzyszyli im pracownicy Instytutu Pamięci Narodowej, którzy przybliżali historie wiążące się z każdym z tych obiektów. To pierwsza odsłona nowej formy współpracy między Aresztem Śledczym a IPN-em.  

Część miejsc pamięci na szczecińskiej nekropolii jest zaniedbana, aby zatroszczyć się o ich godny wygląd, brakuje ludzi. Stąd pomysł, by skorzystać z pomocy więźniów. Dla osadzonych to jedna z form resocjalizacji. Do tego połączona ze zdobywaniem wiedzy o dziejach regionu i Polski.

"To dla nas wielki zaszczyt"

- To, że tutaj jesteśmy, jest dowodem na to, że pamiętamy o osobach, które przyczyniły się do tego, że żyjemy w wolnej i niepodległej Polsce. - mówiła w poniedziałek Marzena Szulc, naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa w Szczecinie. -  Jest też ukłonem w stronę stowarzyszeń i organizacji, które na co dzień zajmują się tymi upamiętnieniami, a że są to ludzie często starsi, schorowani, nie są w stanie opiekować się należycie tymi miejscami.

I zwróciła się do osadzonych:

- Mam nadzieję, że to spotkanie będzie dla panów inspirujące. Mam nadzieję, że zostaniecie zachęceni, aby zgłębić historię naszego miasta, miejsc i wydarzeń, o których będziemy opowiadali. Mamy też nadzieję, że ten znicz pamięci zostanie przekazany dalej, bo jesteście panowie dużo młodsi niż członkowie stowarzyszeń, które się tymi miejscami opiekują.

W prace na Cmentarzu Centralnym zaangażowali się więźniowie, którym bliżej niż dalej do końca wyroku. To osoby, które nie popełniły najcięższych przestępstw, już wychodziły na przepustki bez nadzoru i także bez nadzoru pracują, na przykład na poczcie czy w hospicjum. 

- Jesteśmy tutaj w związku z pamięcią o bohaterach. Cieszymy się, że możemy w tym dniu brać udział. To dla nas wielki zaszczyt - powiedział Dominik. - Zgłosiłem się z ciekawości.  

W planach kolejne akcje

W poniedziałek więźniowie zaczęli porządkowanie od obelisku "Bohaterom Września 1939". Na ich trasie znalazły się też obiekty takie jak: Krzyż Katyński, grób generała Litwinowicza, pomnik ofiar nacjonalistów ukraińskich w latach 1939-1947, pomnik Armii Krajowej, pomnik Grudnia 1970. 

 - Jeżeli mogę pomagać, to pomagam - stwierdził Rafał. - Dla mnie to jest coś nowego. Fajnie jest się czegoś nowego nauczyć. 

W planach są kolejne podobne akcje. Następna w grudniu, przed rocznicą szczecińskiego Grudnia 1970. 

Ogłaszając tę formę współpracy z Aresztem Śledczym dyrektor szczecińskiego oddziału IPN Krzysztof Męciński podkreślał, że nie jest to pierwsza kooperacja między tymi dwiema instytucjami. Mówił:

– Prowadzimy działania edukacyjne o najnowszej historii dla wychowawców i osób osadzonych. IPN w porozumieniu z dyrekcją Aresztu Śledczego wykonał tablice upamiętniające osoby, które w budynku obecnego AŚ, gdzie wcześniej znajdowało się więzienie karno – śledcze, w okresie stalinowskim straciły życie. To miejsce jest ważnym znakiem pamięci o terrorze komunistycznym. Stworzyliśmy miejsce pamięci, celę śmierci, w której zostały upamiętnione piętnaście osób, które z powodów politycznych zostały przez bezpiekę polityczną zamordowane. ©℗

Alan Sasinowski

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

@@rek
2023-11-05 11:33:39
to wyborcy SLD więc niech SLD i jej przystawki sprzątają
Mieczysław naczelnik
2023-11-01 06:32:49
Idzie zima, chodniki trzeba będzie odśnieżać, wiec niech osadzeni tez mają jakieś pożyteczne dla mieszkańców zajęcie.
@rek
2023-10-31 10:15:40
A posprzątanie mogił żołnierzy polskich i radzieckich to już IPN-owi do głowy nie przyjdzie, bo wiadomo - niesłuszni
Bogumiła
2023-10-31 09:30:39
Bardzo dobra inicjatywa. Więźniowie częściej powinni mieć możliwość pracy dla społeczeństwa i przez to resocjalizacji. Jest też wiele innych terenów w naszym mieście, które wymaga prac porządkowych.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA