Piątek, 01 grudnia 2023 r. 
-6 szczecin
REKLAMA

Prokurator zajmuje się ofiarami nazistowskich Niemiec. „Dla wielu ludzi jest to ważne”

Data publikacji: 23 września 2023 r. 18:07
Ostatnia aktualizacja: 24 września 2023 r. 09:55
Prokurator zajmuje się ofiarami nazistowskich Niemiec. „Dla wielu ludzi jest to ważne”
Oddziałowa Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Szczecinie uważnie przyjrzy się nazistowskim decyzjom dotyczącym Polaków. Fot. archiwum  

Szczeciński Instytut Pamięci Narodowej zaczyna realizować nowe zadanie – teraz przyjrzy się polskim ofiarom nazistowskich Niemiec. Będzie zabiegał o uchylenie bezprawnych wyroków narodowosocjalistycznego wymiaru sprawiedliwości. I szuka krewnych oraz potomków osób skrzywdzonych przez „Tysiącletnią Rzeszę”.

– W przypadku naszego regionu większość spraw będzie zapewne dotyczyła robotników przymusowych, którzy zostali tu przywiezieni, aby pracować dla Niemców i byli surowo, niewspółmiernie do winy, o ile w ogóle można mówić o jakiejś winie, karani przez totalitarny system – mówi prok. Marek Rabiega, naczelnik Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Szczecinie. – Mam na przykład sprawę dwóch polskich robotników. Jeden z nich bił bity przez niemieckiego bauera. Robotnik stanął w obronie swojego kolegi, zasłonił go. Bauer zawiadomił gestapo o tym, że Polak stawił mu opór. Skazano go na karę śmierci. Inna historia: polski robotnik przymusowy pomógł uciec belgijskim i francuskim jeńcom wojennym. Wszyscy zostali złapani. Ucieczki jeńców nie były niczym nadzwyczajnym, wręcz przeciwnie, zdarzały się w wielu obozach. Ale Polaka ukarano śmiercią.

Są też jednak sprawy z zupełnie innej kategorii. Dotyczące na przykład szpiegostwa. Prok. Marek Rabiega zajmuje się Antonim Kluską, żołnierzem wywiadu zagranicznego Armii Krajowej, „Straganu”. AK-owiec prowadził działania wywiadowcze w różnych miastach Trzeciej Rzeszy, między innymi w Hamburgu, Kilonii, Lubece. Szpiegował między innymi w fabryce dynamitu w podhamburskim Krümmel.

– 29 września 1943 r. stanął przed Trybunałem Ludowym w Berlinie. Odważnie przyznał się do wszystkiego – opowiada prokurator Rabiega. – Zeznał, że miał świadomość tego, co robi. Postępował tak z przyczyn patriotycznych, nie brał za swoje działania pieniędzy. Został skazany na śmierć. Działania osób takich jak on w swojej sumie przyczyniały się do osłabienia państwa totalitarnego, jakim były nazistowskie Niemcy.

Prokuratura szczecińskiego IPN po zbadaniu spraw przesyła je do Głównej Komisji IPN. Potem z poziomu centrali przekazywane są do Centralnej Komisji Badania Zbrodni Nazistowskich w Ludwigsburgu.

– Uchylenie wyroku ma znaczenie przede wszystkim symboliczne, nie idą za nim żadne odszkodowania – dodaje prok. Marek Rabiega. – Ale dla wielu ludzi jest to ważne. Zgłosiła się do nas między innymi córka jednego z Polaków, skazanego na śmierć przez nazistowski sąd, bardzo jej zależało na uchyleniu tego wyroku.

Wszystkie osoby posiadające wiedzę o takich orzeczeniach, a zwłaszcza osoby pokrzywdzone wydanymi w tych sprawach orzeczeniami oraz ich zstępni w linii prostej, rodzeństwo, małżonek lub osoba pozostająca we wspólnym pożyciu, które nie uzyskały jeszcze potwierdzenia nieważności, proszone są o kontakt z Oddziałową Komisją Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Szczecinie – telefonicznie 91 312 94 03 lub 06; faksem 91 312 94 05, względnie pisemnie na adres 70-470 Szczecin, al. Wojska Polskiego 7 albo e-mailem: komisja.szczecin@ipn.gov.pl.

Wszelkie działania prokuratora IPN w tych sprawach są prowadzone z urzędu i nie wiążą się z kosztami dla osób pokrzywdzonych. ©℗

Alan SASINOWSKI

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

@mbc
2023-09-25 18:16:54
No to odpowiem, AfD może żądać tylko pamiętaj że należne Polsce reparacje wielokrotnie przewyższają to co zażąda AfD. Pomijam tu już to że Niemcy są państwem okupowanym i gdyby zakwestionowały porządek miedzynarodowy to również kwestionują traktat zjednoczeniowy. I kto będzie walczył za Niemcy? Turcy? "Inżynierowie i lekarze" z Afryki? Niemcy umierają jako państwo, albo wywołają kolejną wojnę albo przestaną istnieć w ciagu 2 maks 3 generacji...
mbc
2023-09-25 17:04:32
Skończy się tym, że AfD zażąda od Polski odszkodowań za przejęte majątki na ziemiach poniemieckich. W końcu amerykańscy Żydzi już wysunęli podobne żądania za znacznie mniejsze majątki. Wydawałoby się, że 78 lat po wojnie te sprawy są zamknięte, ale jak pokazuje pisowski rząd, wszystko jest jeszcze otwarte.
@Edmund
2023-09-25 13:46:05
Niemieckie sądy nie uchylają tych wyroków, odrzucają pozwy tłumacząc to że Polaków zabijani w oparciu o prawo okupacyjne, twarde prawo ale prawo... Łapanki, egzekucje uliczne, rozstrzeliwanie zakładników, terror niemiecki, to wszystko zdaniem współczesnych sądów Niemiec było legalne bo takie prawo wtedy obowiązywało... Praworządność, wartości itd.
Edmund
2023-09-25 12:36:11
Uchylenie wyroku będzie miało znaczenie symboliczne.Ale już pieniądze które przy tym będą zarabiać nikomu do niczego niepotrzebni IPN-owcy to juź nie będą symboliczne.Pieniądze które to mogły by być dla polskich,narodowych,katolickich i ojczyznianych rodzin wraz z dziećmi.
nowe zadanie
2023-09-25 10:19:20
trzeba się wpisać w narrację rządową?
@Stary
2023-09-24 23:42:38
Ale co w 1991? Jesteśmy tu prawnie, Teheran, Jałta, Poczdam, my wygraliśmy wojnę, Niemcy ja przegrali i muszą zapłacić. Ja się pytam o traktat pokojowy ktorego elementem może być uklad graniczny i układ o współpracy z 1991 który Niemcy zresztą nieustannie łamią. To że w Europie jest sporo nieuporządkowanych spraw po 2WS nie oznacza że tak ma pozostać jeszcze kilkadziesiąt lat zanim nie zakończy się okupacja Niemcy. Kiedy traktat pokojowy PL/DE?
Stary
2023-09-24 19:48:35
W 1991 roku. Jeśli nie, to my jesteśmy bezprawnie tu gdzie wydają Kurier Szczeciński. A może IPN coś opublikuje na temat TW Michu i TW Wolf?
@ Racjonalista
2023-09-24 19:17:44
Czas uzupełnić wykształcenie. Jego brak powoduje wypisywanie głupot.
ccc
2023-09-24 19:11:11
im mocniej Polacy będą znali historie własnej ojczyzny tym bardziej w przyszłości będą mniej romantyczni a bardziej racjonalni.
@Racjonalista
2023-09-24 18:13:43
Masz zawyżoną samoocenę.... Do realizmu ci dalejo za to do histerii znacznie bliżej. Napisz nam proszę kiedy Polska zawarła z Niemcami traktat pokojowy kończący formalnie to co Niemcy zaczęli 1 września 1939?
Racjonalista
2023-09-24 09:47:13
Po co to?Szkoda pieniędzy, to nie jest ważne niczego nie daje. Wiadomo PiS potrzebuję wroga a Niemiec do tego się nadaję. Trzeba iść dalej trzeba wyciągnąć konsekwencje prawne od Mongolii ( zabójstwo i bezczeszczenie zwłok, poprzez nabicie na pik głowy polskiego księcia), od Szwecji (wiadomo Potop), Turcji ( psychiczne maltretowanie Wołodyjowskiego i zmuszenie go do samobójstwa), Czech (kradzież precjozów królewskich w X w) Po co nam dobre stosunki z innym krajami. My jesteśmy Chrystusem narodów
Antysemita
2023-09-24 06:05:42
A kto się zajmie ŻYDOWSKIMI ZBRODNIAMI na POLAKACH?
abc
2023-09-23 20:44:10
Przeciez targowica mowi ,ze to nie byli Niemcy tylko nazisci ,
Max
2023-09-23 19:42:44
Dla KO jest to obrażanie niemiec.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA