Wtorek 07 lutego 2023r. 
REKLAMA

Widzimy się na placu. Czyli czekając na pchli targ i śniadanie sąsiedzkie.

Data publikacji: 2019-08-30 18:33
Ostatnia aktualizacja: 2019-09-02 18:21
Widzimy się na placu. Czyli czekając na pchli targ i śniadanie sąsiedzkie.
 

Okrągły stół już czeka na uczestników sobotniego poczęstunku sąsiedzkiego. Przy dawnym parkingu, gdzie staną stragany pchlego targu, już zacumowały nowe ławki i donice. Wszystko to dzieje się na szczecińskim pl. Orła Białego: w piątkowy wieczór, poprzedzający kolejne wydarzenia z cyklu „Nowe życie placu".

Gdy w ogrodzie sąsiedzkim kwitnie towarzyskie życie, społecznicy znów na lepsze zmieniają górny taras Starego Miasta. Tym razem zmontowali okrągły stół, znany szczecinianom z dachu Przełomów. I zapraszają, aby przy nim przysiąść już w sobotni ranek (31 bm.), od godz. 10.

- Do stołu nakryjmy razem. Zachęcamy do przynoszenia własnych potraw i produktów oraz wspólnego biesiadowania - zachęca Kamila Grochowicka, współorganizatorka sąsiedzkiego poczęstunku. - Mamy już pierwsze informacje, że na stole pojawią się ciasta, babeczki, naleśniki, lemoniada i pasty kanapkowe. Będzie gorąca woda, więc zachęcamy do przynoszenia kawy i herbaty. I oczywiście własnych kubków. Przecież nie chcemy po sobie zostawić góry plastykowych naczyń jednorazowych.

„Widzimy się na placu?" - pytają przechodnie. Natomiast Sabina, jedna z animatorek „Nowego życia placu", już wymyśliła dowcipne rymowanki, które do udziału w sobotnim sąsiedzkim poczęstunku powinny zachęcić każdego. Jak choćby: „Lepiej smołę lać z mozołem niż nie usiąść przy tym stole", „Lepiej się z kałuży napić niż śniadanie to przegapić". A także: „Lepiej ksywę mieć bałwana niż na placu nie być z rana".

Dodatkowym magnesem, który powinien przyciągnąć na pl. Orła Białego nie tylko smakoszy, jest premierowa dla Starego Miasta edycja pchlego targu. Rozpocznie się również o godz. 10, a potrwa do godz. 15

- Jeśli posiadacie niepotrzebne, nieużywane rzeczy, to teraz macie szansę im znaleźć nowego właściciela - przekazują organizatorzy wydarzenia: Magda, Karolina i Bartek. - Nie narzucamy, co możecie wystawić. Wszelkiego rodzaju rzeczy, które są w dobrym stanie, będą mile widziane. Mogą to być płyty z muzyką, książki i podręczniki, zabawki, ubrania lub innego rodzaju bibeloty. Słowem, wszystko dla ciała i duszy. Serdecznie zapraszamy do wspólnego targowania.

Z jedną uwagą: za wyjątkiem gabarytowego sprzętu AGD oraz mebli. Hasłem dla pchlego targu będzie „Koniec wakacji". Zostanie otwarty w miejscu dawnego parkingu dla wszystkich, jednak sprzedawać i wymieniać rzeczy będą mogli wyłącznie amatorzy nie prowadzący działalności handlowej. Udział więc będzie bezpłatny, czyli za „wystawienie stoiska” nie będą pobierane opłaty.

Właśnie na pl. Orła Białego dowieziono 20 ławek. Pozostaną w tym miejscu do końca września: na czas testowania drugiego wariantu zmian transportowych (w ramach trwającego eksperymentu urbanistycznego, zwanego prototypowaniem), czyli wyłączenia z parkowania samochodów całego obszaru pl. Orła Białego. ©℗

(an)

Fot. Arleta NALEWAJKO

Na zdjęciach (od lewej): Michał Chaszkowski-Jakubów i Bartosz Muszyński, jedni z liderów „Nowego życia placu".

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Wanda
2019-08-31 12:58:38
Ja zgłaszam nowy oddolny projekt - zamiast pomnika Czynu Polaków niech Magistrat wybuduje Kościół by urzędnicy tam pracujący przychodzili przed pracą i po pracy by można było się pomodlić. Ważne jest by z okien urzędu można było oglądać właściwe obiekty a nie wychwalające socjalizm
rot
2019-08-31 10:24:32
Przecież i tak nie zaparkujesz, bo takich jak Ty, załatwiających ważne sprawy, jest więcej. Jeszcze nie załapałeś tej zależności? Dużo ludzi = zero miejsc parkingowych.
Opis z dzisiaj ok.13-ej
2019-08-30 21:19:32
Szkoda ,że zaparkować w promieniu kilkuset metrów nie sposób , a patol wyleguje się godzinami na hamaku gadając przez telefon. Miałem do wypłacenia większą ilość gotówki ( ponad 200 tys.) z banku pko s.a. miałem to wieźć tramwajem do Park & Raid ?? Komu tam auta przeszkadzają?? , albo parking podziemny ...inaczej nie widzę!!

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA