Poniedziałek, 20 maja 2024 r. 
REKLAMA

Weekend w regionie: 6-8 marca

Data publikacji: 06 marca 2020 r. 10:43
Ostatnia aktualizacja: 06 marca 2020 r. 10:50
Weekend w regionie: 6-8 marca
 

„Arytmia” Tomasza Lubaszki

Koszalin. Wystawa od piątku (6 marca) będzie prezentowana w Centrum Kultury 105 w Koszalinie. Ekspozycja w Bałtyckiej Galerii Sztuki jest ciągiem dalszym prezentacji prac artysty w Filharmonii w Szczecinie i Galerii Daco w Kostrzynie nad Odrą. Obrazy Tomasza Lubaszki można oglądać do 29 marca br. włącznie.

Kameralnie w filharmonii

Koszalin. Wykonawcami piątkowego (6 marca) koncertu w Filharmonii Koszalińskiej przy ulicy Piastowskiej 2 będą: Katarzyna Baj-Gustaw – skrzypce i Paweł Bortnowski – fortepian. W programie wieczoru kameralnego są sonaty na oba instrumenty: A-dur Cesara Francka i d-moll op. 9 Karola Szymanowskiego. Początek występu w filharmonii przy ulicy Piastowskiej 2.

Nietypowo o kobietach

Koszalin. W sobotę (7 marca) w sali wystawowej „Pradzieje Pomorza” Muzeum przy ulicy Młyńskiej 37-39 rozpocznie się kolejne spotkanie z cyklu „W samo południe”. O tej porze Iwona Sławińska, pedagog i historyk, będzie mówić nt. „Gołębie spod Góry Chełmskiej. Rzecz o Diakonisach Salem w Koszalinie 1912-1945”. To wspomnienie protestanckich przedstawicielek zgromadzenia, które były twórczyniami obecnego szpitala. To przede wszystkim przełożone diakonisek: Bertha von Massow i Magdalena Gensch. Druga z nich na początku lat 90. XX wieku odnowiła kontakty między Zgromadzeniem Salem w Minden, a miastem Koszalin.

Piosenki w prezencie

Koszalin. Dzień Kobiet będzie podwójnie świętowany. „Wasowski kobietom” to tytuł sobotniego (7 marca) koncertu o . 18.30 na scenie Teatru Propozycji „Dialog” w Domku Kata przy ulicy Grodzkiej 3. Wykonawcami będą podopieczni Kamila Szafrana ze Studia Piosenki Polskiej w Pałacu Młodzieży oraz instrumentaliści z Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Koszalinie. Dzień później występ o g. 12 zostanie powtórzony w murach Muzeum przy ulicy Młyńskiej 37-39.

Grupa operowa na scenie

Koszalin. „Sonori Ensemble” to zespół artystów operowych z Berlina, Pragi, Krakowa i Wrocławia. Jego członkowie występują na scenach europejskich, są laureatami konkursów wokalnych. Ich popisy w programie miłosnych tematów ze słynnych dzieł najsłynniejszych kompozytorów melomani usłyszą w sobotę (7 marca) o g. 19 w Filharmonii Koszalińskiej.

Święto Osadników

Darłowo. To tradycja na ziemi darłowskiej. W piątek (6 marca) Święto Osadników rozpocznie w samo południe rozpocznie msza święta w kościele Świętego Jerzego. Ze świątyni uczestnicy przemaszerują na plac Marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie o g. 13 rozpoczną się główne uroczystości pod Obeliskiem Pionierów Ziemi Darłowskiej. Następnego dnia o g. 12 na rynku miejskim nastąpi otwarcie wystawy plenerowej pt. „75 Lat Polskiego Darłowa”.

Nie tylko taniec połamaniec

Darłowo. W sobotnie (7 marca) południe startują 9. Otwarte Mistrzostwa Pomorza Breakdance. Zapisy na zawody taneczne od g. 9.30 w sali Zespołu Szkół Morskich przy ulicy Szpitalnej 1. Z kolei panie świętować Dzień Kobiet będą w dawnym budynku kolejowym przy ulicy Bogusława X 28. Obecnie tam znajduje się Poczekalnia Kultury, która w niedzielę (8 marca) o g. 15.30 zaprasza na Darłowską Potańcówkę. Dzień wcześniej o g. 13 oficjalne otwarcie placówki. ©℗

Kaziuki w Świdwinie

Świdwin. W piątek (6 bm.) o g. 11 w Świdwinie zostanie uroczyście otwarta XXVIII edycja Kaziuków Wileńskich, których organizatorem jest miejscowe Towarzystwo Miłośników Wilna i b. Kresów Wschodnich we współpracy ze Świdwińskim Ośrodkiem Kultury i Biblioteki Miejskiej. Sztandarową pozycją programu będzie Jarmark Kresowy – na kilkudziesięciu stoiskach do obejrzenia i nabycia będą różne produkty (żywność, pamiątki itp.) bliskie sercu Wilniukom (tak o sobie mówią Kresowianie z Wileńszczyzny i ich potomni). Z okolicznościowym programem artystycznym wystąpią amatorskie zespoły artystyczne dzieci i dorosłych. W niedzielę (8 bm.) o g. 10.30 w kościele pw. MBNP będzie odprawiona msza święta w intencji Polaków na Wschodzie i Kresowian na ziemi świdwińskiej.

Turniej turystyczno-krajoznawczy
 
Gryfino. Powiatowe eliminacje 48. Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Turystyczno-Krajoznawczego przeprowadzone zostaną w nadchodzącą sobotę 7 bm. Wśród najważniejszych celów rozgrywek wymienia się: poznawanie przez młodzież piękna ziemi ojczystej, jej przeszłości i teraźniejszości, popularyzowanie krajoznawstwa i turystyki jako formy aktywnego wypoczynku, propagowanie kultury wycieczkowania i rozwijanie sprawności fizycznej. Powiatowe eliminacje składać się będą z pisemnego testu oraz turystycznego marszu na orientację. Zwycięskie drużyny wezmą udział w etapie wojewódzkim. Turniej powiatowy rozpocznie się o g. 10 w SP 3 (na Górnym Tarasie

„Babski wieczór z piosenką”
 
Gryfino. W sobotę 7 bm. w pubie Wrota do Sławy odbędzie się tradycyjny „Babski wieczór z piosenką” tj. koncert z okazji Dnia Kobiet. Tym razem impreza organizowana jest pod hasłem „A ja wolę moją mamą”, a podczas muzycznego wieczoru wystąpią zespoły działające pod egidą Gryfińskiego Domu Kultury. Koncert rozpocznie się o g. 17 i potrwa tak długo, ile sił do zabawy będą mieli uczestnicy wydarzenia.

Weekend z Krzysztofem Chomiczem

Świnoujście. W weekend Miejski Dom Kultury zaprasza na podwójne spotkanie z Krzysztofem Chomiczem. Fotograf, który zasłynął akcją ratunkową orła bielika, jest też doskonałym filmowcem. Będzie można się o tym przekonać podczas wspólnego oglądania najnowszego dokumentu: „Ptaki – szczury”. Nie zabraknie też oczywiście zdjęć.

To właśnie ptaki ze świnoujskich wysp są bohaterami najnowszego filmu dokumentalnego, którego autorem jest K. Chomicz. Przedpremierowa projekcja odbędzie się w piątek (6.03) w sali teatralnej MDK o g. 18.00. Po filmie przewidziano spotkanie autora z widzami.

W sobotę (7 marca) w Galerii ART. odbędzie się wernisaż zdjęć Krzysztofa Chomicza. Będzie można zobaczyć przepiękne zdjęcia przyrodnicze i przy okazji przypomnieć sobie… jak wyglądała prawdziwa zima. Bo właśnie tak artysta zatytułował swoją wystawę: „Zima”. Początek wydarzenia o g. 18. Wstęp wolny.

Biegi w parku

Świnoujście. W sobotę (7 marca) w Parku Zdrojowym w Świnoujściu o g. 9 rozpocznie się bieg na dystansie 5 km w ramach cotygodniowego Parkrunu. Przyjdźcie wcześniej, żeby wziąć udział we wspólnej rozgrzewce!

Dzień kobiet w MDK

Świnoujście. Z okazji Dnia Kobiet Miejski Dom Kultury w Świnoujściu w sobotę (7 marca) zaprasza do swoich filii na różne wydarzenia. W Przytorze o g. 16 odbędzie się spotkanie dla pań, a o tej samej porze w sali teatralnej MDK na lewobrzeżu wystąpi zespół Chwaty. O g. 17 w warszowskim MDK koncert „Kobiety kobietom” zagra szantowy zespół Keja. Wstęp na wydarzenia - wolny.

Wernisaż Karoliny Gajcy

Świnoujście. Dla magazynu „Wyspy” sportretowała połowę miasta. Uczestniczy w większości świnoujskich zaślubin, chrztów i innych ważnych uroczystości. To nie do wiary, że dotąd nie miała własnej wystawy! Tę niefortunną zaległość zostanie nadrobiona w kawiarni El Papa - Cafe Hemingway, w której obejrzymy wystawę fotografii Karolina Gajcy. Wernisaż „Obraz wdzięku” rozpocznie się w niedzielę (8 marca) o g. 18.

(reg)

Na zdjęciu: Tablica pamiątkowa u stóp Góry Chełmskiej w okolicy lecznicy przypomina, że dawną siedzibą koszalińskich diakonisek był obecny szpital wojewódzki. 

Fot. Wiesław Miller

 

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA