środa, 23 października 2019.
Strona główna > Wiadomości > Ważny dzień, ważna porcja wiedzy

Ważny dzień, ważna porcja wiedzy

Ważny dzień, ważna porcja wiedzy
Data publikacji: 2019-09-21 20:02
Ostatnia aktualizacja: 2019-09-21 21:31
Wywietleń: 473 416562

W sobotę 21 września przypada Międzynarodowy Dzień Choroby Alzheimera. W Szczecinie w tym dniu odbyła się ważna konferencja "Oblicza otępienia", adresowana do seniorów, rodzin i opiekunów osób chorych, oraz przedstawicieli środowisk medycznych. Zorganizowało ją Stowarzyszenie na rzecz Propagowania i Rozwoju Wiedzy o Zaburzeniach Pamięci i Chorobach Otępiennych "Cogito". 

Konferencje te odbywają się cyklicznie i cieszą się dużym zainteresowaniem. To ważna porcja fachowej wiedzy i możliwość rozmowy ze specjalistami.

Problem dotyczy nie tylko sytuacji osób chorych, ale także ich bliskich, współmałżonków, dzieci.

- Rozumienie choroby Alzheimera przez opiekunów jest podstawą do tego, by we właściwy sposób prowadzić opiekę - mówił prof. US dr hab.n.med. Andrzej Potemkowski. - Natomiast braki w rozumieniu, na czym polegają objawy i co jest istotą tej choroby, powoduje komplikacje. A problem jest potężny. Szacuje się, że w Polsce mamy od 360 do 470 tysięcy chorych.

Podczas konferencji specjaliści przybliżali m.in. temat wczesnej diagnostyki, leczenia, różnych aspektów opieki nad osobami z otępieniem. Prof. Przemysław Nowacki mówił o genetyce i roli płci w chorobie Alzheimera, prof. Andrzej Potemkowski wyjaśniał, czy można jej zapobiec, jak kontrolować czynniki ryzyka, prof. Jerzy Samochowiec podjął temat zaburzeń psychicznych w chorobie Alzheimera. Dr Jerzy Kolenda mówił o przeciwdziałaniu - roli aktywności fizycznej, a psycholog Agata Zapała opowiadała o funkcjonowaniu rodziny, w której jest ta choroba. 

Uczestnicy spotkania przyznawali, że to dla nich bardzo ważna wiedza.

- Przyszłam tu, bo od czterech lat na tę chorobę cierpi mój mąż - mówi pani Bożena. - Pewnie rozwijała się wcześniej, ale nie zauważaliśmy tego w codziennym życiu. Jestem już na trzeciej takiej konferencji. Mąż na krótki czas może jeszcze zostać sam w domu, dlatego mogłam tu przyjść. Staram się wiedzieć jak najwięcej. Właściwie cały czas spędzam z mężem, bo on czuje się przy mnie bezpiecznie. Niestety, nie mam czasu na swoje sprawy, załatwiam tylko to, co jest pilne. Może ja też jestem już na coś chora, a tego nie wiem. Bo sama nie mam kiedy iść do specjalisty. Dobija mnie pośpiech, w jakim żyję. 

- Ja przyszłam z ciekawości, bardzo mi się podobają te wykłady - ocenia pani Krystyna. - Warto wiedzieć więcej. Jestem już w podeszłym wieku, mam 80 lat, ale chodzę  na Uniwersytet Trzeciego Wieku, na angielski, na fitness, codziennie na spacery po cztery kilometry. To procentuje. Nie wyobrażam sobie, żebym siedziała w domu i oglądała telewizję. Trzeba się jakoś trzymać.

 Konferencja odbyła się w auli Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Szczecińskiego przy ul. Krakowskiej. Patronował jej "Kurier Szczeciński".

Tekst i fot.: Anna Gniazdowska

 

Ważny dzień, ważna porcja wiedzy

Komentarze

czytam
Cóż w dużym mieście ludzie sobie jakoś radzą . Jest pomoc z różnych stron . A co na wsi ? Siedza staruszkowie w domu , rodzina i sąsiedzi pomagają , czasami lekarz rodzinny przyjedzie ....
2019-09-21 21:25:41

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
15
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Krokusowa Rewolucja na Wałach Chrobrego

Nekrologi

Sonda

Gdzie w Szczecinie powinien stanąć pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie