Piątek 30 lipca 2021r. 
REKLAMA

Warsztaty, koncert, teatr i zieleń. Street Day z paradą drzew

Data publikacji: 2021-06-17 08:33
Ostatnia aktualizacja: 2021-06-18 22:58
Warsztaty, koncert, teatr i zieleń. Street Day z paradą drzew
Na początek będzie Street Day na ul. Łokietka - od ul. Królowej Jadwigi do Księcia Bogusława X. Następnie parada drzew zawędruje również na ul. Pocztową - w rejon kameralnej kawiarni literackiej „Kamienica w lesie” oraz na ul. Jagiellońską - pomiędzy skrzyżowaniami ze Śląską i św. Wojciecha.  

Jak zdecydowali nasi Czytelnicy, drzewa wkrótce powędrują na ul. Władysława Łokietka. Ożywiając tę całkowicie pozbawioną zieleni miejską przestrzeń: na odcinku pomiędzy ul. Księcia Bogusława X oraz Królowej Jadwigi. Paradzie drzew - zainicjowanej przez Szczeciński Ruch Miejski - będzie towarzyszyło barwne święto ulicy.

Od dwóch lat także Szczecin się bawi na cyklicznych imprezach zwanych Street Day, czyli święto ulicy. Wydarzenie organizuje Szczeciński Ruch Miejski. Podobnie jak paradę drzew, która dociera do kolejnych miejskich placów i ulic, gdzie mieszkańcom doskwiera brak jakiejkolwiek zieleni.

- Idea zazieleniania ulic się sprawdziła. Co najlepiej widać na ul. Rayskiego, gdzie m.in. cumowaliśmy nasze drzewa w kontenerach. Zanim się tam pojawiły, ta przestrzeń była typową miejską pustynią. Teraz - wraz z zielenią - tętni tu życie - mówi Piotr Czypicki, lider Szczecińskiego Ruchu Miejskiego i inicjator „Wędrujących drzew". - Projekt spełnił nasze oczekiwania. Uczył i przekonywał do walorów zieleni wysokiej mieszkańców oraz lokalnych przedsiębiorców. W paradach drzew wspierało nas około 200 wolontariuszy, a w wydarzeniach towarzyszących - tysiące szczecinian. Uznaliśmy, że warto kontynuować i rozwijać przedsięwzięcie, które zyskało sympatię i społeczną przychylność.

Nie udało się posadzić wędrujących drzew

Klony z poprzednich edycji „Wędrujących drzew" w tym roku miały wreszcie zapuścić korzenie. Niestety, nic z tych planów nie wyszło.

- Zamierzaliśmy posadzić drzewa przy jednej z ulic w ściśle zurbanizowanym centrum Szczecina, gdzie występuje wyraźny deficyt zieleni. Tym razem nie na zasadzie „zielonej partyzantki" lecz za przyzwoleniem urzędników miasta. Przez dziewięć miesięcy - na terenie blisko półmilionowego miasta - nie byli w stanie wskazać choćby jednego odpowiedniego miejsca. Natomiast odrzucali wszystkie podpowiadane przez nas lokalizacje, m.in. Monte Cassino, Rayskiego, Pocztową. Z uwagi na sąsiedztwo podziemnych sieci. Zabezpieczenie ich przed rozrostem korzeni jest stosunkowo niewielkim kosztem, więc… Wyraźnie zabrakło dobrej woli ze strony magistratu i jednostek mu podległych. I nawet ogrodnik miasta nie pomogła - komentuje Piotr Czypicki. - W zamian wskazywano nam tylko zielony teren przy Teatrze Kana, gdzie będzie budowany park kieszonkowy. Jakby nie rozumiejąc idei przywracania drzew - jako ważnego elementu wpływającego na poprawę jakości życia w mieście - w miejsca zawłaszczone przez beton i miejsca parkingowe.

Gdzie powędrują klony w kontenerach?

Zatem jeszcze w tym roku przez Szczecin będą wędrowały te same klony w kontenerach. Ich pierwszym przystankiem będzie odcinek ul. Łokietka - od ul. Królowej Jadwigi do Księcia Bogusława X. O czym zdecydowali nasi Czytelnicy w głosowaniu. Tam też - już 26 czerwca - odbędzie się pierwszy tego lata Street Day, czyli barwny festyn rodzinny zwany świętem ulicy.

- Wydarzenie będzie miało bogaty program. Planujemy sporo atrakcji. Wśród nich warsztaty nie tylko artystyczne i nie tylko dla najmłodszych, koncert na żywo i teatralny spektakl uliczny. Wszytko to za sprawą funduszy pochodzących programu „Społecznik", jak też zbiórki na zakup nowych „Wędrujących drzew", jaką zorganizowaliśmy na portalu Zrzutka.pl - zapowiada lider Szczecińskiego Ruchu Miejskiego.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, jeszcze tego lata kolejnymi przystankami na trasie „Wędrujących drzew" będą dwie następne lokalizacje, które zdobyły największą liczbę głosów naszych Czytelników, w sondażu „Kuriera". Będą to: ul. Pocztowa - rejon kameralnej kawiarni literackiej „Kamienica w lesie” oraz ul. Jagiellońska - pomiędzy skrzyżowaniami ze Śląską i św. Wojciecha. ©℗

Arleta NALEWAJKO

Sonda

W jakie miejsce w pierwszej kolejności powinny dotrzeć "Wędrujące drzewa" oraz święto ulicy? Zagłosuj na jedną ze wskazanych lokalizacji:
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Miś
2021-06-18 22:57:06
Czy to prawda, ze na te warsztaty trzeba przyjechać z własną tokarką?
Propozycja
2021-06-18 02:43:31
Wsadźcie sobie te drzewka tam, gdzie plecy tracą swoją szlachetną nazwę, drodzy "ekolodzy"
Baba z magla
2021-06-18 01:27:38
Za jaką karę te drzewa są ciągnione po ulicach? Za jaką karę kierowcy i inni muszą cierpieć? Kupię 10 drzew i gdzieś zostawię ale obiecajcie pseudoekolodzy zostawić je w spokoju i nie pajacować, co?!
listek
2021-06-17 19:49:55
Ekoświrom nic nie wychodzi poza obwinianiem innych za bałagan, który sami czynią. Mam jednak dla was propozycję, która wreszcie przyniesie wam autentyczne uznanie społeczne, to marsz przed świtem (żeby nie blokować dróg i ze względów agrotechnicznych) z beczką wody i podlewanie nowych nasadzeń w mieście. Nie traćcie czasu na festyny tylko do dzieła! Spragnione drzewa czekają! A wam przecież zależy. Zależy?
Srit dej
2021-06-17 19:38:49
Biedni jesteśmy my mieszkańcy że dzięki obecnej koalicji i władzy miejskiej mamy wysyp podobnych bzdur. Dziwne że ucichła sprawa placu Orła Białego bo tam też było takie szaleństwo że skończyło się obcięciem zieleni bo niestety koncepcja z zeszłego roku im nie wypaliła. Wędrujące drzewa które roznoszą tlen nadają się do skeczu Monthy Pythona. Jest to tak absurdalne że stało się szczecińskim Misiem z Barei.
PaniePiotrzePanPowie
2021-06-17 17:04:58
"Zabezpieczenie ich przed rozrostem korzeni jest stosunkowo niewielkim kosztem, więc…". Pan Piotrek może nas oświeci i poda ze szczegółami jak niewielkim kosztem zabezpieczyć się przed rozrostem korzeni. Myślę, że ujawnienie tak szczególnej wiedzy przyniosłoby nie tylko uznanie w środowisku krajowych dendrologow ale i na świecie.
Piotrek Czepinator
2021-06-17 16:01:51
Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Gospodarki z dnia 26 kwietnia 2013 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać sieci gazowe i ich usytuowanie - drzewa nie mogą rosnąć w odległości mniejszej niż 2 m od gazociągów o średnicy do DN 300 włącznie i 3 m od gazociągów o średnicy większej niż DN 300, licząc od osi gazociągu do pni drzew. Oczywiście organizatorzy tej hucpy nie zadali sobie choćby najmniejszego trudu aby to sprawdzić, a tym bardziej samemu wskazać miejsca.
Budki jerzykom
2021-06-17 15:56:29
to tak jak by zorganizować akcję dokarmiania żubrów i turów w Puszczy Bukowej.
Budki
2021-06-17 14:44:01
Podobna akcja bez sensu była promowana przesz zielonego radnego Słowika. Miał uratować jerzyki dla.miasta i miały zniknąć komary.Skończyło się że to ZuK kazali zbić 75 budek i szukali kto je teraz weżmie. Te drzewa też umrą tak jak i inne w mieście a w tym czasie ci będą malowali krędą na asfalcie bohomazy
Młodzi -
2021-06-17 12:56:33
podnieście głowy, popatrzcie w niebo, widzicie jarzynki?? Ja nie widzę. Przecież kiedyś dosłownie roiły się na niebie. Ich świst było słychać od świtu do nocy. Teraz ( cichcem ) truje się komary, czyli WSZYSTKIE owady. Jerzyków już nie będzie, nietoperzy nie będzie.
Betonoza
2021-06-17 12:56:19
Nazwij coś z angielska np. street day i zrób z tego celebrycki lans podczas gdy w tym samym czasie umierają dziesiątki drzew bo nie ma kto ich podlqć
Debilizm debilny!!
2021-06-17 12:50:33
Co za faza? Czy można coś tak głupiego promować?!!! Widać że tak i kurier to promuje!!!. Może zamiast męczyć drzewa i blokować miasto, zacznijcie ciągać mini frygi w kolorze floating- pływający miraż, ale za miastem , najlepiej w polach by nikomu życia nie utrudniać. Skończcie męczyć te biedne drzewa!!! Co za kretynski pomysł!. Ruch miejski niech weźmie się np. za sprzątanie lub meiloracje, bo zdtim nie daje rady. Co za ludzie?!!! Skąd to wychodzi?!
Z całą sympatią
2021-06-17 12:08:22
ale jednak to jest żałosne. Posadźcie gdzieś te drzewa i będzie spokój. Natomiast ścigajcie bezlitośnie tych co tratują Przyrodę. Zgłaszać, pisać, śledzić takich barbarzyńców. Jedyne donosy jakie w życiu popełniłem to właśnie na tych co tratują Naturę.
Eko Ela
2021-06-17 11:29:17
Biedne drzewa umeczone w doniczkach na betonowych i to przy takim upale!!!! Czy ktos tych ludzi uczył o bryle korzeniowej??
@super
2021-06-17 11:25:17
Co się dzieje? Banda pseudoaktywistów odstawia szopkę. Ulice w mieście mają zapewniać możliwość swobodnego przemieszczania się a nie miejsce do robienia tego typu pokazówek. I parada drzew do tego 🤣 A Kurier w swoim stylu promuje te debilizmy. Dlatego nie kupują wydania papierowego i zrezygnowałem z prenumeraty wydania elektronicznego
beee
2021-06-17 09:31:35
Głupota nie zna granic 😁
Kono
2021-06-17 09:13:53
Wreszcie coś pozytywnego. W tym mieście z kartonu, rządzonym przez propagandę i gospodarskie wizyty Krzystka. Szczecin jak za Gierka. Wizerunkowo i pod względem zadłużenia.
super
2021-06-17 08:52:14
Nareszcie coś się dzieje. Wielkie brawa dla organizatorów.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ