Wtorek 26 października 2021r. 
REKLAMA

Drzewa (znów) powędrują

Data publikacji: 2019-08-31 19:44
Ostatnia aktualizacja: 2019-09-02 10:07
Drzewa (znów) powędrują
 

Jak ogromny wpływ na estetykę miejskiej przestrzeni oraz jakość życia mieszkańców ma zieleń wysoka, pokazuje projekt pn. „Wędrujące drzewa", realizowany przez Szczeciński Ruch Miejskich. Jego letnia odsłona była przy ul. Rayskiego. Kolejna się zapowiada w niedzielę (1 września) przy ul. Mściwoja II i Rynku Siennym.

Drzewa w kontenerach to dla Szczecina pomysł nienowy. Jednak ich wędrowanie...

- Nie chodzi tylko o to, żeby zwrócić uwagę ludzi na walor estetyczny przedsięwzięcia: jak ładnie wygląda ulica, przy której rosną drzewa. Chcemy, aby sami się przekonali, że zieleń wysoka to cień i obniżenie temperatury w upalne dni, a też lepsza jakość powietrza - przekonywał Piotr Czypicki, lider Szczecińskiego Ruchu Miejskiego, inaugurując projekt pn. „Wędrujące drzewa".

W zakupie drzew w kontenerach pomogli internauci, przekazując na ten cel środki w ramach zrzutki. Stanęły przy ul. Rayskiego, w czerwcu, rozpoczynając tam cykl imprez zwanych świętem ulicy. Teraz - również przy wsparciu społecznym, choć także przy znaczącym udziale Rady Osiedla Stare Miasto - drzewa przewędrują na Podzamcze.

Konkretnie: w niedzielę (1 września) na platformach i z pomocą wolontariuszy drzewa „przewędrują" przez ul. Jagiellońską do pl. Lotników, przez pl. Adamowicza i dalej pl. Żołnierza Polskiego, by przed skrzyżowaniem z ul. Korsarzy skręcić w ul. Farną. Nią dotrą na ul. Koński Kierat, Mariacką, Grodzką i Sołtysią, aż po ul. Wyszyńskiego. Z której następnie skręcą w ul. Mściwoja II i dotrą nią aż po Rynek Sienny. W sumie mają do pokonania spory dystans - 2,6 km.

Przenosinom i tym razem będzie towarzyszyć wydarzenie „Street Day", czyli święto ulicy. Z wieloma atrakcjami, w tym kiermaszem najlepszych win całego świata.

- Ustawimy drzewa. Zorganizujemy kolejny Street Day na Mściwoja. Zapraszamy wszystkich mieszkańców - zachęcają organizatorzy wydarzenia.

„Wędrujące Drzewa" oraz Street Day na Mściwoja zaplanowano na niemal całą niedzielę: w godz. 11-18.

- Dla nas inspiracją było Monachium, gdzie jedno ze stowarzyszeń włączyło w to przedsięwzięcie lokalną społeczność - przekonywał Piotr Czypicki, lider SRM. - To, jak sądzę, jest kluczem do sukcesu. Tak też realizujemy nasze przedsięwzięcie: angażując ludzi w zakup drzew, wybór miejsca ich ustawienia, powierzając im opiekę nad tą zielenią, a też organizując wydarzenia towarzyszące tam, gdzie drzewa stać będą czasowo. Zmiana lokalizacji też będzie się odbywać na wniosek mieszkańców i we wskazane przez nich lub przez daną Radę Osiedla miejsce.

(an)

Fot. Mirosław WINCONEK

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

HogoFogo
2019-09-02 09:54:18
Obok ścieżek rowerowych należy wybudować ścieżki dla drzewek - aby platformy nie podskakiwały na nierównych chodnikach. Mam nadzieję, że ten nowatorski pomysł zyska aprobatę kierowców drzewek.
oho, odkrywcy koła
2019-09-01 23:20:25
znowu w akcji...
Drzewa zbierają się w drogę, słychać po nocy ich głos
2019-09-01 10:20:54
Stary tekst; "Niebo jest chore, las moknie, w niebie dziurawe jest dno. Popatrz, dziewczyna przy oknie siedzi i gapi się w noc. Gdy ją zapytasz, co w oknie widzi, odpowie ci to: Drzewa zbierają się w drogę, słychać po nocy ich głos:
drzewa chodzą
2019-09-01 08:16:01
Bardzo mi się podoba że drzewa chodzą.Macie całe miasto do schodzenia.Zajrzyjcie do Podjuch i Żydowiec potem na Skolwin i Stołczyn.Pomorzany czekają niecierpliwie.Tylko co z tego u licha wynika?Jak to się ma do ekologii?Macie władzę w radzie miasta i zarządzie miasta to sadźcie więcej drzew.Nie wycinajcie tylko po prostu sadźcie więcej drzew zamiast z nimi łazić po wybranych ulicach.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ