W rejestrach szczecińskiego Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie jest 115 bezdomnych dzieci. Przebywają wraz z rodzicami na działkach, w schronisku dla kobiet i matek dziećmi i kilku mieszkaniach chronionych, prowadzonych przez gminę. - Wszystkie sytuacje są monitorowane przez pracowników socjalnych i asystentów rodzin - zapewnia Ośrodek.
Kilka dni temu Marek Michalak, rzecznik praw dziecka, zaniepokojony skalą bezdomności dzieci w Polsce, w wystąpieniu do Elżbiety Rafalskiej, minister rodziny, pracy i polityki społecznej zwrócił uwagę, że potrzebne są działania systemowe przeciwdziałające temu problemowi. Podkreślił, że należy ograniczyć kierowanie rodziców z dziećmi do schronisk dla bezdomnych, a gdy jest to konieczne, skracać okresu pobytu do minimum. Jak podał, w skrajnych przypadkach pobyt w schronisku dla bezdomnych rodzica z dziećmi trwa nieprzerwanie od 3 lat.
Z danych MRPiPS wynika, że dzieci stanowią ok. 5 proc. wszystkich bezdomnych w Polsce. Udzielenie schronienia bezdomnym rodzicom z dziećmi należy do zadań gminy. W Szczecinie w rejestrach MOPR w 2014 roku było 133 bezdomnych dzieci. 96 z nich mieszkało z opiekunami na terenie ogrodów działkowych, w hostelu, w mieszkaniach chronionych, 37 w schronisku dla matek z dziećmi przy ul. Piasecznej, prowadzonym przez Caritas.
W ubiegłym roku w rodzinach dotkniętych bezdomnością na terenie Szczecina było łącznie 115 dzieci: 81 mieszkało na terenie ogrodów działkowych, przebywało w hostelu, w mieszkaniach chronionych, 34 dzieci - w schronisku przy ul. Piasecznej.
- Każdą z tych sytuacji monitorujemy - mówi Beata Rynans, kierownik działu działu pomocy osobom bezdomnym MOPR. - Sprawdzamy czy rodziny przebywające na działkach mają ogrzewane altany, ciepłą wodę, dzieci mają odpowiednie pomieszczenia do spania i własne łóżko a także miejsce do odrabiania lekcji. Nie ma warunków skrajnych. Jeśli stwierdzamy, że takie gdzieś są, sytuacja jest rozwiązywana.
Najczęstsze przyczyny bezdomności wśród rodzin i samotnych matek z dziećmi to: zadłużenia, niezaradność, utrata pracy, eksmisje, rozpad rodziny. ©℗
(gan)
Czytaj więcej w magazynowym „Kurierze Szczecińskim", kup e-wydanie
Fot. arch.