poniedziałek, 10 sierpnia 2020.
Strona główna > Kraj > Dzieci wśród bezdomnych

Dzieci wśród bezdomnych

Dzieci wśród bezdomnych
Data publikacji: 2016-01-12 12:14
Ostatnia aktualizacja: 2016-01-13 18:27
Wywietleń: 726 95966

Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak jest zaniepokojony skalą bezdomności wśród dzieci i apeluje o systemowe działania przeciwdziałające problemowi. List w tej sprawie wystosował do szefowej MRPiPS Elżbiety Rafalskiej. Przypomina, że dzieci stanowią ok. 5 proc. bezdomnych.

W piśmie do minister rodziny, pracy i polityki społecznej RPD wskazał, że należy ograniczyć kierowanie rodziców z dziećmi do schronisk dla bezdomnych w ramach pomocy społecznej, a gdy jest to konieczne, skracać okresu pobytu do niezbędnego minimum. Rzecznik przekazał, że znany jest mu skrajny przypadek pobytu w schronisku dla bezdomnych rodzica z dziećmi nieprzerwanie od 3 lat. Michalak wskazał, że z danych MRPiPS wynika, że dzieci stanowią ok. 5 proc. wszystkich bezdomnych.

– Problemem jest nie tylko liczba dzieci przebywających w schroniskach i domach dla bezdomnych, ale także ich warunki bytowe – ocenił. Jak wyjaśnił, w kierowanych do niego skargach bezdomni rodzice piszą m.in., że dzieci często stają się świadkami lub uczestnikami konfliktów dorosłych mieszkańców schronisk. Z analizy treści skarg jednoznacznie wynika, że "schroniska dla bezdomnych nie są miejscami, w których powinny przebywać dzieci".

W ocenie RPD problem nie sprowadza się wyłącznie do braku w obowiązującym systemie prawa regulacji, która normowałaby standard podstawowych usług świadczonych w schroniskach dla bezdomnych, w których przebywają dzieci. RPD wskazał, że zaniepokojony polskim statystykami dotyczącymi bezdomnych dzieci jest również Komitet Praw Dziecka ONZ, który zaleca m.in. dokonanie przeglądu prawa, polityki programów mieszkaniowych w celu zapobiegania i eliminowania bezdomności, z uwzględnieniem specjalnych potrzeb dzieci. Michalak zwrócił się do minister Rafalskiej o podjęcie działań, mających na celu ograniczenie tego zjawiska. (pap)

 

Fot. Robert Wojciechowski

Komentarze

Ale Polak to "musi" to zaakceptowac,
No tak, to zaraz "KOD" sciagnie jeszcze i na to... UE alibo i ONZ, ze w Polsce nie przestrzega sie Praw Czlowieka... plasujac imigrantow w domach czy mieszkaniach dla bezdomnych...! !
2016-01-13 17:20:57
A Kto za to, w sprawie dzieci teraz odpowie...??
Przeciez tak Komunie jak i PO-stkomunie zwykli ludzi byli tylko "PO-trzebni" do Wyborczego glosowania... by to "jakos wygladalo i mialo jako-tako rece i nogi"...! A w rzeczywistosci to bylo... jak nie nalezysz do PZPR-u, to ratuj sie sam, jak masz jeszcze sily i mozesz ?? W tych domach dla bezdomych... to lepiej na poczatek poumieszczec tych nowych przybylych IS-lamskich imigrantow...to jeszcze szybciej sami powyjezdzaja... ! !
2016-01-13 01:49:23
Negowali
Tak za poprzedniej władzy negowali i buczeli kiedy był temat niedożywionych dzieci wtedy też nie było dobrze !
2016-01-12 20:18:39
Gość
A za poprzedniej władzy było dobrze ??
2016-01-12 16:31:22

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
30
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Rozbiórka Domu Marynarza

Nekrologi

Sonda

Czy szczecińska "Wenecja" doczeka się w końcu renowacji?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie