środa, 18 lipca 2018.
Strona główna > Kraj > Dzieci wśród bezdomnych

Dzieci wśród bezdomnych

Dzieci wśród bezdomnych
Data publikacji: 2016-01-12 12:14
Ostatnia aktualizacja: 2016-01-13 18:27
Wywietleń: 280 95966

Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak jest zaniepokojony skalą bezdomności wśród dzieci i apeluje o systemowe działania przeciwdziałające problemowi. List w tej sprawie wystosował do szefowej MRPiPS Elżbiety Rafalskiej. Przypomina, że dzieci stanowią ok. 5 proc. bezdomnych.

W piśmie do minister rodziny, pracy i polityki społecznej RPD wskazał, że należy ograniczyć kierowanie rodziców z dziećmi do schronisk dla bezdomnych w ramach pomocy społecznej, a gdy jest to konieczne, skracać okresu pobytu do niezbędnego minimum. Rzecznik przekazał, że znany jest mu skrajny przypadek pobytu w schronisku dla bezdomnych rodzica z dziećmi nieprzerwanie od 3 lat. Michalak wskazał, że z danych MRPiPS wynika, że dzieci stanowią ok. 5 proc. wszystkich bezdomnych.

– Problemem jest nie tylko liczba dzieci przebywających w schroniskach i domach dla bezdomnych, ale także ich warunki bytowe – ocenił. Jak wyjaśnił, w kierowanych do niego skargach bezdomni rodzice piszą m.in., że dzieci często stają się świadkami lub uczestnikami konfliktów dorosłych mieszkańców schronisk. Z analizy treści skarg jednoznacznie wynika, że "schroniska dla bezdomnych nie są miejscami, w których powinny przebywać dzieci".

W ocenie RPD problem nie sprowadza się wyłącznie do braku w obowiązującym systemie prawa regulacji, która normowałaby standard podstawowych usług świadczonych w schroniskach dla bezdomnych, w których przebywają dzieci. RPD wskazał, że zaniepokojony polskim statystykami dotyczącymi bezdomnych dzieci jest również Komitet Praw Dziecka ONZ, który zaleca m.in. dokonanie przeglądu prawa, polityki programów mieszkaniowych w celu zapobiegania i eliminowania bezdomności, z uwzględnieniem specjalnych potrzeb dzieci. Michalak zwrócił się do minister Rafalskiej o podjęcie działań, mających na celu ograniczenie tego zjawiska. (pap)

 

Fot. Robert Wojciechowski

Komentarze

Ale Polak to "musi" to zaakceptowac,
No tak, to zaraz "KOD" sciagnie jeszcze i na to... UE alibo i ONZ, ze w Polsce nie przestrzega sie Praw Czlowieka... plasujac imigrantow w domach czy mieszkaniach dla bezdomnych...! !
2016-01-13 17:20:57
A Kto za to, w sprawie dzieci teraz odpowie...??
Przeciez tak Komunie jak i PO-stkomunie zwykli ludzi byli tylko "PO-trzebni" do Wyborczego glosowania... by to "jakos wygladalo i mialo jako-tako rece i nogi"...! A w rzeczywistosci to bylo... jak nie nalezysz do PZPR-u, to ratuj sie sam, jak masz jeszcze sily i mozesz ?? W tych domach dla bezdomych... to lepiej na poczatek poumieszczec tych nowych przybylych IS-lamskich imigrantow...to jeszcze szybciej sami powyjezdzaja... ! !
2016-01-13 01:49:23
Negowali
Tak za poprzedniej władzy negowali i buczeli kiedy był temat niedożywionych dzieci wtedy też nie było dobrze !
2016-01-12 20:18:39
Gość
A za poprzedniej władzy było dobrze ??
2016-01-12 16:31:22

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
21
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Różankowe urodziny Szczecina
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy