W tę sobotę 25 lutego br. Zachodniopomorskie Stowarzyszenie Pilotów i Przewodników zaprasza na jubileuszowy X Międzynarodowy Dzień Przewodnika Turystycznego w Szczecinie. Miejscy przewodnicy z okazji swojego święta chcą podzielić się pasją do miasta, pokazać jego charakter i przybliżyć miejską przestrzeń.
- Do wyboru oferujemy 22 trasy, po których oprowadzi 31 naszych kwalifikowanych przewodników - zachęca Maciej Dobromilski, prezes ZSPiP. - Szczecinianie lubią ten dzień. Można wejść za darmo do wielu ciekawych obiektów, także do miejsc, które na co dzień nie są dostępne dla zwiedzających.
Bilety na limitowane wycieczki były dostępne od 17.02 i rozeszły się w godzinę. Szczęśliwcy będą mogli zobaczyć od środka między inny Fabrykę Wody, zwiedzić nowy stadion, poznać nowinki Technoparku oraz Muzeum Techniki i Komunikacji, wejść za kulisy teatru Lalek Pleciuga, zajrzeć do Browaru Bosman, Archiwum Państwowego, do Willi Lentza. Ale pozostało jeszcze wiele innych atrakcji - kilkanaście tras tematycznych - bez rezerwacji i limitu uczestników, m.in. spacer „Ewangelicki Szczecin-pięć wieków historii miasta” czy „Śródmieście jakiego nie znacie”. Z przewodnikami można się spotkać w sobotę 25 lutego o godzinie 11 na Placu Lotników. Tam każdy będzie mógł dołączyć do wybranej przez siebie grupy.
- Z tras niebiletowanych będzie można zobaczyć m.in. co pozostało z Twierdzy Szczecin na terenie miasta, dzięki fotografiom pokazanym przez przewodników dowiedzieć się jak wyglądało Śródmieście przed wojną i jak się zmieniło - wylicza Maciej Dobromilski. - Ciekawostek będzie sporo. Przemek Głowa pokaże Szczecin widziany oczami burmistrza i kronikarza Paula Friedeborna, Michał Rembas przedstawi przepiękne szczecińskie fasady, Małgorzata Duda oprowadzi grupę pod hasłem „Krwawe historie z dawnych czasów”, opowie o Sydonii i historii smoka. Tomasz Wieczorek oprowadzi chętnych po dziedzińcach zamkowych.
Będzie możliwość poznania miejsc związanych z czasami pogaństwa, początków chrześcijaństwa i reformacji lub z życiem kulturalno-rozrywkowo-gastronomicznym mieszkańców w okresie socjalizmu, a także zobaczenia najokazalszych budynków zaprojektowanych przez Wilhelma Meyera.
Na sobotni spacer po mieście warto zabrać telefon komórkowy, żeby robić zdjęcia. - A te najlepsze przesłać później na nasz adres: zspip@wp.pl - zachęca Maciej Dobromilski. - Wybierzemy najfajniejsze i nagrodzimy.
Szczegółowy opis tras pod adresem: www.visitszczecin.eu/ ©℗
(gan)