Rozpoczyna się VIII edycja Kampanii Biała Wstążka, organizowanej przez szczeciński Miejski Ośrodek Pomocy Pomocy Rodzinie. Ta cykliczna akcja społeczna ma zwracać uwagę mieszkańców miasta na problem przemocy w rodzinie oraz jej destrukcyjne skutki. Tym razem jest poświęcona zjawisku przemocy w internecie.
W czwartek (23 listopada) przedstawiciele ośrodków pomocy społecznej, placówek ochrony zdrowia, oświaty, wymiaru sprawiedliwości, kurateli sądowej, policji, prokuratury oraz osób zajmujących się przeciwdziałaniem przemocy, na zaproszenie MOPR uczestniczyli w konferencji poświęconej mechanizmom cyberprzemocy. Policjanci i psychologowie mówili o zagrożeniach, jakie czyhają w wirtualnej rzeczywistości, technikach używanych przez przestępców, skutkach cyberprzemocy dla młodego umysłu oraz zagrożeniach związanych z grupami psychomanipulacyjnymi, funkcjonującymi w sieci.
Kolejnym wydarzeniem, już we wtorek, będzie projekcja filmu "Sala samobójców" Jana Komasy dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych w Kinie Pionier 1907. Po seansie zaplanowano dyskusję uczniów z ekspertami na temat przeciwdziałania zjawisku przemocy.
W czasie kampanii prowadzone będą dodatkowe dyżury w Punkcie Konsultacyjnym ds. Uzależnień i Przemocy w Rodzinie przy al. Papieża Jana Pawła II 42 w Szczecinie. Z porad psychologów, prawników, terapeutów, policjantów i innych specjalistów można skorzystać od 27 listopada do 1 grudnia, oraz od 4 do 6 grudnia w godzinach od 16 do 19.
MOPR przygotował również plakaty-kalendarze informujące o działaniach w trakcie kampanii, z adresami instytucji, które udzielają pomocy osobom doznającym przemocy, a także pracują z osobami stosującymi przemoc.
Kampanii społecznej "Biała wstążka" patronuje Kurier Szczeciński.
(gan)
Na zdjęciu: Komisarz Andrzej Szrajber z Komendy Miejskiej Policji w Szczecinie uświadamiał uczestnikom czwartkowej konferencji jakie zagrożenia w sieci, pod pozornie niewinnymi treściami, czyhają na dzieci i młodzież.
Fot. Anna Gniazdowska